Pieczemy sernik z dynią

Jak upiec niskokaloryczny sernik dyniowy bez spodu z ciasta?


Rady jaki twaróg wybrać do pieczenia sernika. Jak przygotować purée z dyni? Przepisy na dietetyczny dyniowy sernik bez spodu o niskiej zawartości tłuszczów i cukrów: s
ernik dyniowy o smaku waniliowym; sernik dyniowy o smaku korzennym; bezglutenowy sernik z dynią z miodem o smaku cynamonowym; bezglutenowy sernik z dynią z jogurtem dla diabetyka…
Główne składniki klasycznego sernika to słodka masa z drobno zmielonego twarogu, masła, jaj, bakalii i kruche ciasto na spodzie. Proponuję niskokaloryczny sernik dyniowy z małą ilością tłuszczów i węglowodanów, czyli sernik bez spodu z ciasta z delikatną, odtłuszczoną masą twarogową bez masła i bez oleju wzbogaconą wartościowym błonnikiem dyni. Sernik bez spodu z kruchego ciasta zawiera znacznie mniej kalorii. Właściwie jest to gęsta zapiekanka ze zmielonego sera twarogowego z dodatkami, która ma smak i konsystencję masy w tradycyjnie pieczonym serniku. Zamiast rodzynków i skórek pomarańczy warto dodać upieczoną lub ugotowaną dynię o twardym, zwartym, mączystym miąższu. Dynia bardzo pasuje do twarogu także w deserach, jej smak doskonale podkreślają ulubione przyprawy korzenne.

Jaki twaróg wybrać do niskokalorycznego sernika?
Do pieczenia sernika nie powinno się wybierać serków z zagęstnikami, serków homogenizowanych. Głównym składnikiem sera powinien być twaróg, a nie mleko zagęszczone skrobią. Popularne są tłuste, kremowe twarogi. Śmietankowo-kremowy ser Mascarpone jest bardzo kaloryczny – zawartość tłuszczów w nim wynosi przynajmniej 40%. Produkowany w Wieluniu pyszny twarożek kanapkowy Mój ulubiony zawiera 26% tłuszczów, natomiast ser ricotta 15%-39%.
Alternatywą dla wysokokalorycznych serów twarogowych jest półtłusty twaróg kupiony na wagę. Zawiera zaledwie kilka procent tłuszczów, nie zawiera zagęstników ani barwników. Można go zmielić, zmieszać ze śmietaną o zawartości tłuszczu 12% albo z jogurtem naturalnym, aby twaróg miał kremową konsystencję.

Jak przygotować purée z dyni do ciasta?
Dynię można upiec lub ugotować. Do pieczenia wybiera się dynię o zwartym miąszu (np. Hokkaido, Muszkatołowa, piżmowa Butternut albo Masłowa).
Sposób 1. 
Nastawić piekarnik na 180°C-200°C. Dynię o wadze 2-2,5 kg przekroić na pół, łyżką wyskrobać pestki. Położyć przecięciem w dół na głębokiej blasze, wlać do niej 200 ml wody. Blachę z połówkami dyni wstawić do rozgrzanego piekarnika, piec 30-40 minut.
Dynia jest upieczona kiedy nóż łatwo wchodzi w jej miąższ. Dynię studzić poza piekarnikiem. Zeskrobać skórkę, miąższ pokroić w kostkę i zmiksować, aż będzie gładki. Odważyć porcję potrzebną do sernika.
Dobra rada: aby uzyskać porcję 40 dag purée z dyni trzeba upiec 1 kg dyni. Pozostałą upieczoną dynię można w najbliższych dniach wykorzystać do deserów lub zamrozić w zamkniętych pojemnikach. 
Sposób 2.
Purée można także przygotować z ugotowanej dyni, ma ono rzadszą konsystencję i mniej wyrazisty smak. Pokrojoną lub startą na tarce dynię przełożyć do rondla o szerokim dnie, dodać kilka łyżek wody lub soku pomarańczowego i gotować na średnim gazie pod przykryciem. Dynia szybko się ugotuje, powstały płyn trzeba usunąć przekładając ją na sito. Ugotowana dynia do sernika powinna być gęsta. Odcedzoną zmielić lub rozgnieść widelcem.

Jak przygotować niskokaloryczny dyniowy sernik bez spodu?
Wszystkie składniki sernika powinny mieć temperaturę pokojową, dlatego ser, jaja, śmietanę powinno się wyjąć z lodówki dużo wcześniej przed rozpoczęciem przygotowania ciasta.
Dobra rada: sernik nie potrzebuje dużej ilości cukru, odmierza się go łyżkami a nie szklankami.
Ser twarogowy wkruszyć do dużej miski, zalać śmietaną lub jogurtem i krótko ale dokładnie wymieszać mikserem. Nie musi być idealnie gładki, lecz nie powinien zawierać dużych grudek. Pozostałe składniki dodaje się powoli mieszając. Szybkie, długie mieszanie masy twarogowej powoduje jej napowietrzenie, silne wyrośnięcie sernika w piekarniku i opadnięcie po upieczeniu.

Jak piec sernik bez spodu z ciasta?
Formę smaruję niewielką ilością masła, margaryny lub oleju (spód i ściankę), wykładam przyciętym papierem do pieczenia. Przekładam masę twarogową, wyrównuje ją w formie wypukłą stroną łyżki. Formę stawiam do piekarnika ogrzanego do podanej temperatury. Sernik piekę na średnim poziomie przy włączonych obu grzałkach.
Piekarnika nie powinno się otwierać przez pierwsze 25-30 minut pieczenia sernika. Po około 40 minutach warto sprawdzić czy wierzch nie przypala się. Jeśli szybko brązowieje lekko wysunąć kratkę z sernikiem i przykryć go kołem wyciętym z papieru do pieczenia o średnicy nie większej niż średnica formy. Szybko wsunąć kratkę i zamknąć piekarnik.
Kiedy sernik bez spodu upiecze się wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i pozostawić sernik w piekarniku przez przynajmniej kwadrans. Formę wyjąć, sernik wystudzić w kuchni stawiając formę na kratce. Formę z chłodnym sernikiem przykryć folią spożywczą/aluminiową, wstawić do lodówki na przynajmniej 4 godziny, najlepiej na noc. Przed podaniem wyjąć sernik z lodówki, poluzować zapięcie formy, ostrożnie oddzielić nożem sernik od jej ścianek.

Sernik dyniowy jest miękki i mokry, dzięki przyprawom ma niepowtarzalny smak.

Przepisy na dietetyczny sernik dyniowy o niskiej zawartości tłuszczów i cukrów

Niskokaloryczny sernik dyniowy o smaku waniliowym
Składniki:
70 dag zmielonego twarogu bez zagęstników
40 dag purée z dyni (waga po odsączeniu)
3 łyżki śmietany 12%
3 duże jaja
1 żółtko
2 łyżki budyniu waniliowego
3 pełne łyżki cukru
łyżka domowego cukru waniliowego
pół łyżeczki cynamonu
Włączyć obie grzałki w piekarniku, nastawić temperaturę na 180°C.
Twaróg wymieszać ze śmietaną. Dodając pojedynczo jaja krótko ubijać masę na średnich obrotach. Dodać purée z dyni, wsypać budyń, cukier, cynamon i dokładnie powoli wymieszać. Mieszać ręcznie lub mikserem na niskich obrotach.  Formę o średnicy 25 cm lekko natłuścić, wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć masę, wyrównać. Formę postawić w nagrzanym piekarniku na średnim poziomie. Niskokaloryczny sernik z dynią o smaku waniliowym piec przez godzinę. Dalej postępować jak w opisie we wstępie.

Niskokaloryczny sernik dyniowy o smaku korzennym
Składniki:
50 dag zmielonego twarogu bez zagęstników
180 ml śmietany 12%
40 dag purée z dyni (waga po odsączeniu)
2 duże jaja
2 białka jaj
3 pełne łyżki cukru
łyżka domowego cukru waniliowego
łyżka budyniu waniliowego
po pół łyżeczki cynamonu, imbiru i gałki muszkatołowej
Na kratce na dole piekarnika postawić małe żaroodporne naczynie wypełnione wodą. W wilgotnym piekarniku sernik nie będzie pękał. Włączyć obie grzałki w piekarniku, nastawić temperaturę na 170°C.
Twaróg, śmietanę i cukry wymieszać mikserem elektrycznym (średnia prędkość), aż twaróg będzie pulchny. Dodając pojedynczo jajka i białka, mieszać ręcznie lub powoli mikserem. Dodać purée z dyni, budyń, przyprawy. Powoli wymieszać składniki. Formę o średnicy 24 cm lekko natłuścić, wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć do niej masę, wyrównać. Wstawić do nagrzanego i wilgotnego piekarnika na kratę w środkowej szynie. Niskokaloryczny sernik z dynią o smaku korzennym piec 60-75 minut. Dalej postępować jak w opisie we wstępie.

Bezglutenowy sernik z dynią z miodem o smaku cynamonowym
Składniki:
25 dag zmielonego twarogu bez zagęstników
120 ml śmietany 12%
40 dag purée z dyni (waga po odsączeniu)
3 duże jaja
3 pełne łyżki cukru
płaska łyżeczka cynamonu
3 łyżki płynnego miodu o delikatnym smaku
3 łyżki soku z pomarańczy
10 dag drobno zmielonych orzechów włoskich
Włączyć obie grzałki w piekarniku, nastawić temperaturę na 180°C.
Dokładnie mieszać twaróg ze śmietaną i cukrami przez około minutę. Następnie wolniej dodając po jednym jajku. Na koniec dołożyć purée z dyni. posypać przyprawami. Wymieszać delikatnie. Formę o średnicy 24 cm delikatnie natłuścić, wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć do niej masę i wyrównać łyżką. Formę wstawić do rozgrzanego piekarnika na średni poziom. Bezglutenowy sernik dyniowy bez spodu o smaku cynamonowym piec 50 minut. Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki. Po kwadransie formę z sernikiem przenieść na kratkę, ostudzić w temperaturze pokojowej. Wstawić do lodówki na przynajmniej kilka godzin. Przed podaniem wymieszać miód z sokiem, nałożyć łyżką na wierzch sernika, cienko rozsmarować. Posypać mielonymi orzechami.

Bezglutenowy sernik z dynią z jogurtem dla diabetyka
Składniki:
70 dag zmielonego twarogu bez zagęstników
120 ml jogurtu naturalnego 3%-5%
3 pełne łyżki cukru
łyżka domowego cukru waniliowego
40 dag purée z dyni (waga po odsączeniu)
3 duże jaja
łyżka gorzkiego kakao
po pół łyżeczki cynamonu i imbiru
Włączyć obie grzałki w piekarniku, nastawić temperaturę na 170°C. Wymieszać twaróg z jogurtem i cukrami, wmieszać rozkłócone jaja. Dodać purée z dyni, kakao i przyprawy, mieszać powoli. Formę o średnicy 25 cm lekko natłuścić, wyłożyć papierem do pieczenia. Masę przełożyć do formy, wyrównać łyżką. Formę wstawić do rozgrzanego piekarnika na średni poziom. Bezglutenowy sernik dyniowy z jogurtem bez spodu piec 60 minut. Dalej postępować jak w opisie we wstępie.

Przepisy kulinarne na zdrowe wypieki zebrane są na stronie Desery i wypieki. 

Artykuły powiązane:
Sok z dyni. Przepisy na napoje dla zdrowia.  
Domowe przetwory z dyni z małą ilością cukru lub bez cukru. 
Domowe przetwory z dyni z małą ilością cukru na zimę. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *