Łatwe ciasto serowo-olejowe dla początkujących

Niskokaloryczne ciasto twarogowo-olejowe

Przepisy dla cukrzyków, alergików i osób z nadwagą: niskokaloryczna chałka, lekkie ciasto bez jajek oraz niskokaloryczne bułki bez jajek, bez cukru, bez mleka
Ciasto serowo-olejowe, inaczej ciasto twarogowo-olejowe ma właściwości podobne do ciasta drożdżowego, jednak przygotowuje się je prosto, bardzo szybko i bez dodatku drożdży. Ponieważ jest łatwe w przygotowaniu, jest polecane osobom bez doświadczenia w pieczeniu ciast. Ciasto twarogowo-olejowe pasuje do wypieków zarówno słodkich, słonych czy pikantnych. Wykorzystuje się je zamiast pracochłonnego ciasta drożdżowego czy wysokokalorycznego ciasta kruchego, do sporządzania ciasta owocowego, strucli, bułek, ciastek, spodów pizzy, tart i placka kiszu (quiche), ciasta cebulowego, czy pierogów. 
Tradycyjnie przygotowane wypieki z ciasta serowo-olejowego są mniej kaloryczne, ponieważ na 9 części mąki przypada w nim tylko 1 część tłuszczu.

Lekarze zalecają spożywanie ciasta twarogowo-olejowego cukrzykom, pacjentom ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu i z nadwagą. Ciasto serowo-olejowe udaje się również bez cukru. Ciasto podstawowe zawiera tylko mąkę, półtłusty lub chudy biały ser/biały ser twarogowy/twaróg, olej i przyprawy. Można dodać do niego jajko, cukier lub sól. Wykorzystany twaróg nie może być zbyt wilgotny, zawarta w nim serwatka niekorzystnie zmienia właściwości zagniecionego ciasta. Jeśli twaróg jest zbyt mokry, trzeba wycisnąć z niego nadmiar płynów (najlepiej przez gazę czy pieluchę), lub zostawić na sitku na noc. Natomiast jeśli twaróg jest zbyt suchy, dodaje się do niego trochę mleka. Najlepszy jest twaróg kupowany na wagę, nie w wiaderku.

Jak przygotować ciasto serowo-olejowe?

Najpierw dokładnie miesza się „mokre” składniki. Po dodaniu przesianej mąki z dodatkiem proszku i przypraw masę krótko zagniata się w misce lub na powierzchni lekko posypanej mąką. Ciasto wyrabia się przez około 3 minuty. Jeśli ciasto jest zbyt wilgotne, można dodać do niego 1-2 łyżki mąki, a jeśli jest zbyt suche, pomoże odrobina mleka. Dobrze wyrobione ciasto twarogowo-olejowe powinno być gładkie i mieć drobne pory. Zbyt długo wyrabiane ciasto zaczyna się kleić, a nie powinno.
Ciasto twarogowo-olejowe nie potrzebuje czasu do wyrastania, ponieważ jest pulchne dzięki dodaniu proszku do pieczenia. Już przed wyrobieniem ciasta powinno się przygotować nadzienie, surowe ciasto olejowo-twarogowe nie powinno czekać. Wstawia się je do rozgrzanego piekarnika zaraz po wymieszaniu składników i uformowaniu, następnie piecze w temperaturze 180°C–220°C. Temperatura zależy od grubości ciasta, dodatków i wielkości blachy. Jeśli jego wierzch szybko brązowieje, trzeba przykryć je przyciętym papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Po upieczeniu ciasto powinno się szybko spożyć.
Dobra rada: surowe ciasto serowo-olejowe można zrobić na zapas, uformować i zamrozić szczelnie owinięte w folię spożywczą. Upieczone ciasto twarogowo-olejowe można zamrozić na 5-6 miesięcy, jednak po rozmrożeniu jest mniej smaczne.

Niskokaloryczne ciasto twarogowo-olejowe – przepis podstawowy na słodkie ciasto bez jajek
Składniki na blachę
30 dag mąki
łyżeczka proszku do pieczenia
15 dag chudego twarogu
6 łyżek oleju rzepakowego
6 łyżek mleka 3,2%
łyżka cukru
1,5 łyżki cukru waniliowego
Składniki zagnieść ręcznie w misce, rozwałkować cieniej, niż w przypadku spodu z ciasta drożdżowego. Na ciasto można nakładać te same składniki, które kładzie się na słodkie ciasto drożdżowe, lub przygotować samo ciasto. Ciasto twarogowo-olejowe bez jajek piec przez 20-30 minut na drugiej od dołu szynie w temperaturze 180°C-200°C (czas i temperatura zależą od grubości ciasta i mocy piekarnika).

Niskokaloryczna chałka z ciasta serowo-olejowego
Składniki
30 dag przesianej mąki pszennej 
15 g proszku do pieczenia
15 dag chudego twarogu
jajko
8 łyżek oleju
4 łyżki mleka 3,2%
5 płaskich łyżek cukru 
szczypta soli
5 dag rodzynek
żółtko po smarowania wierzchu ciasta
5 dag płatków migdałów do posypania ciasta
Włączyć obie grzałki w piekarniku. Zagnieść gładkie ciasto ze składników, rodzynki dodać na końcu. Masę podzielić na 3 części, uformować z nich 3 długie wałki grubości ok. 3 cm. Połączyć ich końce, upleść luźny warkocz. Wierzch warkocza posmarować rozbitym żółtkiem, posypać płatkami. Niskokaloryczną chałkę z ciasta serowo-olejowego piec w temperaturze 180°C przez około 30 minut na środkowej szynie.

Niskokaloryczne bułki z ciasta serowo-olejowego, bułki bez jajek, bez mleka i bez cukru
Składniki na 6 szt.
25 dag mąki pszennej orkiszowej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
pół łyżeczki cynamonu
szczypta soli
15 dag chudego twarogu
3 łyżki oleju
12 dag niekandyzowanej żurawiny
Włączyć obie grzałki piekarnika. Owoce zalać kilkoma łyżkami wrzącej wody, odstawić na 5 minut. Miękką żurawinę drobno pokroić. Do miski przesiać mąkę z proszkiem, cynamonem i solą. Dodać suszone owoce, twaróg, olej i wyrobić elastyczne ciasto. Ciasto podzielić na 6 równych części, z których uformować kulki.
Położyć je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Bułki z ciasta serowo-olejowego bez jajek, bez mleka, bez cukru piec na środkowej szynie w temperaturze 180 °C przez 15 minut. Podawać zaraz po ostudzeniu.

(szkoła pieczenia: ciasto)

Spis przepisów na zdrowe wypieki znajduje sie na stronie Desery, wypieki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *