Ciasta i ciastka bez glutenu z mąki ryżowej, skrobi kukurydzianej, mąki gryczanej


Wypieki bez glutenu, bez drożdży, bez proszku do pieczenia i bez sody


Pieczemy bez glutenu: ciasteczka i ciasta z mąki ryżowej, z mąki gryczanej lub ze skrobi kukurydzianej bez mąki, bez dodatku tłuszczu

Przepisy na ciasto i ciasteczka bez glutenu:
– czekoladowe ciasto z mąki ryżowej bez tłuszczu,
– bezglutenowy biszkopt ze skrobi kukurydzianej,
– bezglutenowe ciasteczka z białek, orzechów i pestek dyni bez tłuszczu,
– odżywcze serowe ciasteczka z mąki gryczanej.
Szybkie bezglutenowe wypieki można podać nie tylko osobom uczulonym na gluten stosującym dietę bezglutenową, lecz również zdrowym domownikom, gościom i jako urozmaicenie menu na Wigilię i święta.

Ciasto czekoladowe bez glutenu, ciasto z mąki ryżowej
Składniki
3 czubate łyżki mąki ryżowej
3 jaja
20 dag gorzkiej czekolady

3 dag masła (można zastąpić 3 łyżkami soku owocowego lub mleka)
1-2 płaskie łyżki cukru (zależy od czekolady)
forma o średnicy 22 cm, papier do pieczenia

Ciasto_z_maki_ryzowejŻółtka oddzielić od białek, białka wstawić do lodówki. Rozpuścić czekoladę z masłem lub sokiem w misce w kąpieli wodnej. Do miski wsypać mąkę ryżową i wymieszać. Żółtka ubić z 2 częściami cukru na puszystą masę i dodać do mąki, masła i czekolady. Dokładnie wymieszać. Włączyć piekarnik. Zimne białka ubić z resztą cukru na sztywną pianę i delikatnie wmieszać do masy z pozostałych składników. Umieścić w formie wyłożonej papierem do pieczenia, formę wstawić na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 175°C. Wyłączyć piekarnik i lekko uchylić drzwiczki. Kiedy ciasto ostygnie, wyjąć z piekarnika i ostrożnie zsunąć z formy. Mimo, że to ciasto bez proszku do pieczenia, jest w środku bardzo miękkie, puszyste. Pyszne, mocno czekoladowe ciasto, idealne dla dzieci.

Przepis na biszkopt ze skrobi kukurydzianej, bardzo miękki biszkopt bez tłuszczu
Znak_przekreslonego_klosa
Składniki
8 jajek
10-15 dag cukru
20 dag skrobi kukurydzianej 
sok z 1/2 cytryny
drobno starta skórka cytryny
ziarna z jednego strąka wanilii

forma o średnicy 26 cm, papier do pieczenia

Ubijać żółtka z 3 częściami cukru tak długo, aż cukier się rozpuści. Włączyć piekarnik. Do masy z żółtek przesiać skrobię kukurydzianą , dodać sok, skórkę, wanilię i wymieszać. Ubić pianę z zimnych białek i wmieszać ją delikatnie do ciasta. Przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia i szybko wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C. Piec 30 minut. Jeśli biszkopt ze skrobi kukurydzianej jest przeznaczony do pokrojenia na dwie warstwy, to lepiej upiec go poprzedniego dnia. Bezglutenowy biszkopt z podanych składników jest bardzo miękki i delikatny.

Bezglutenowe ciasteczka z białek, orzechów i nasion dynibez dodatku tłuszczu 

Ciastka_serowe_z_czekolada
Składniki (25 ciastek o przekroju 5 cm)
5 dag startej gorzkiej czekolady
2 białka jaja
5 dag cukru pudru
8 dag drobno zmielonych orzechów laskowych lub ziaren słonecznika
7 dag mielonych pestek dyni
ew. mielone orzechy do dekoracji (mogą być całe orzeszki piniowe)

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i wymieszać z orzechami i pestkami. Włączyć piekarnik. Zimne białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Masę nałożyć formy na ciastka lub za pomocą rękawa cukierniczego (można zrobić go szybko ze zwiniętego papieru pergaminowego) wycisnąć  na natłuszczoną blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Blachę z ciasteczkami z białek szybko wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C na 20 minut.

Ciasteczka z mąki gryczanej i sera, odżywcze

Składniki (15 ciastek o przekroju 5 cm)
5 dag mąki gryczanej
3 dag miękkiego masła (można zastąpić sokiem owocowym)
2 łyżki śmietany
5 dag sera Gouda
ew. 2 łyżeczki maku, sezamu lub kminku

forma do pieczenia ciastek

Wymieszać mąkę gryczaną z masłem, śmietaną i tartym serem, zagnieść ciasto. Jeśli ciasto jest zbyt suche, dodać trochę wody lub soku owocowego. Na godzinę włożyć do lodówki w misce przykrytej folią spożywczą. Rozgrzać piekarnik. Ciasto nałożyć do otworów w płycie do pieczenia ciastek. Powierzchnię ciasteczek z mąki gryczanej można posypać makiem, sezamem lub kminkiem, lekko je wcisnąć. Płytę wstawić do rozgrzanego do temperatury 180°C piekarnika i piec przez 15 minut.


Artykuły powiązane:
Pieczemy z mąką bezglutenową.
Bezglutenowe wypieki udają się, jeśli…

Przepisy na wypieki dla diety bezglutenowej, bez drożdży i proszku do pieczenia są zebrane na stronie Desery i wypieki.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Zrobiłam ciasto czekoladowe z mąki ryżowej z masłem. Udało sie – jest smaczne i niesamowicie miękkie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *