Pożywne śniadanie z mlekiem i twarogiem


Przepisy na proste, odżywcze i szybkie śniadanie dla dorosłych i dla dzieci z niedowagą, sportowców, kobiet w ciąży i karmiących: słodka kaszka mleczno-ryżowa; płatki orkiszowe z twarogiem i powidłami; płatki jaglane z twarogiem i bananami; płatki zbożowe z owocami; twarożek z brzoskwinią; grysik z jajkiem…
Słodka kaszka mleczno-ryżowa Sniadanie_budyn_maka_ryzowa_zoltko_maliny
Składniki (1 porcja)
200 ml mleka 3,5%
2 łyżki mąki ryżowej
żółtko
łyżka kakao w proszku
łyżka delikatnego miodu
5 dag malin (świeże, mrożone lub dżem)
Mąkę ryżową, kakao i żółtko wymieszać z niedużą ilością chłodnego mleka. Resztę mleka zagotować, powoli wlewać masę i doprowadzić mleko do wrzenia stale mieszając. Gotować chwilę. Na talerzu polać miodem i dodać owoce (można je przetrzeć przez sitko). Słodka kaszka mleczno-ryżowa to delikatne i szybkie odżywcze danie na śniadanie.
Ryż nie zawiera glutenu, jednak ogólnie dostępna w sprzedaży mąka ryżowa  może być zanieczyszczona glutenem w procesie produkcji.

Płatki orkiszowe z twarogiem i powidłami na śniadanie
Składniki (3 porcje)
3/4 litra mleka 3,5%
3 pełne łyżki płatków orkiszowych lub płatki owsiane
3 łyżeczki miodu
3 łyżki płatków migdałowych
3 łyżki powideł śliwkowych
twaróg

Zagotować mleko w garnku, wsypać płatki i doprowadzić do wrzenia mieszając. Odstawić na bok na 10 minut, aż spęcznieją. Na talerzu wymieszać z twarogiem, polać miodem, posypać płatkami migdałowymi, nałożyć konfiturę w formie kleksa.
Płatki z orkiszu i z owsa zawierają gluten!

Płatki jaglane z twarogiem i bananami na śniadanie
Sniadanie_platki_jaglaneSkładniki (2 porcje)
300 ml mleka 3,5%
4 dag płatków jaglanych
twaróg

2 łyżki miodu
łyżka oleju
1 banan
łyżeczka kakao w proszku
Zagotować mleko w garnku, wsypać płatki jaglane, wymieszać. Doprowadzić mleko do wrzenia na małym gazie mieszając. Mleko przykryć i odstawić, aż płatki spęcznieją. Banan wymyć, obrać i pokroić w cienkie plasterki lub zmielić w blenderze. Płatki jaglane rozłożyć na talerze, wmieszać twaróg, olej i kawałki banana. Posypać kakao.
Dobra rada: proso nie zawiera glutenu, jednak płatki jaglane mogą być zanieczyszczone glutenem w procesie produkcji.

Płatki zbożowe z owocami na śniadanie
Sniadanie_twarog_jogurt_brzoskwinie_dzem_orzechy_platkiSkładniki (2 porcje)
400 ml mleka 3,5%
4 łyżki płatków zbożowych
2 płaskie łyżeczki miękkiego masła
jabłko, gruszka
pełna łyżka ulubionego niskosłodzonego dżemu
ew. 2 łyżeczki miodu, jeśli owoce nie są słodkie
Zagotować mleko, wsypać płatki mieszając. Mleko doprowadzić do wrzenia i odstawić, aż płatki napęcznieją. Owoce wymyć, zetrzeć grubo i wymieszać z lekko ostudzonymi płatkami. Do masła dodać dżem. Składniki połączyć na talerzu.
Dobra rada: płatki zbożowe z owocami na śniadanie można wymieszać z pokrojonym w kostkę mango albo brzoskwinią.
Płatki zbożowe zawierają gluten!

Twarożek z brzoskwinią na śniadanie, 
śniadanie dla cukrzykaMus_z_twarogu_i_brzoskwini
Składniki (3-4 porcje)
40 dag półtłustego twarogu
20 dag brzoskwiń z puszki bez soku (mogą być też świeże)
4 łyżki płatków owsianych
W blenderze wymieszać brzoskwinie z twarogiem, aż powstanie mus. Na talerzu posypać płatkami owsianymi. Podać z kromką razowego chleba posmarowanego masłem.
Płatki owsiane, podobnie jak ziarna owsa, mogą być zanieczyszczone glutenem.

Grysik z jajkiem na śniadanie
Składniki (2 porcje)
pół litra mleka
4 pełne łyżki kaszy manny
szczypta soli
szczypta świeżej wanilii 
2 małe jajka
2 łyżki miodu
*tarta skórka z cytryny
Oddzielić żółtko od białka, białko wstawić do lodówki. Zagotować mleko z wanilią w garnku, dodać skórkę cytryny. Kaszkę wsypywać powoli do mleka stale mieszając. Gotować 3-5 minut nie przerywając mieszania, aby nie powstały grudki. Wyjąć białko z lodówki, dodać odrobinę soli i ubić pianę w suchym naczyniu. Zdjąć naczynie z ognia, wlać żółtko i chwilę energicznie mieszać łyżką. Wmieszać pianę z białek. Grysik z jajkiem na talerzu polać miodem.
Dobra rada: jeśli w gotującej się kaszce powstaną grudki można przetrzeć je przez sitko i dodać do reszty kaszki.
Kaszka manna produkowana jest z pszenicy, która zawiera gluten!

Artykuły powiązane:
Jakich pokarmów i napojów unikać rano?
Pożywne śniadanie gwarancją zdrowia i energii. Co jeść rano?
Pożywne ciepłe śniadanie z ryżem, kaszą jaglaną, owsianką, jajkami i twarogiem.
Pożywne śniadanie. Szybkie posiłki z mlekiem i twarogiem.
Pożywne śniadanie. Odżywcze i energetyczne napoje.
Śniadanie złagodzi skutki kaca.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *