Święta Bożego Narodzenia to trudny czas dla alergików cz.1

Świąteczne ozdoby, aromaty, kwiaty i prezenty pod choinkę… nie dla alergika  


Rady jak spędzić święta Bożego Narodzenia bez uciążliwości, które niesie ze sobą alergia.
Zima, zwłaszcza mroźna, stanowi dodatkowe wyzwanie dla alergików przynosząc reakcję na zimno w postaci pokrzywki. Również alergeny, ukryte w ulubionych pokarmach, ozdobach i prezentach świątecznych mogą być zbyt dużym obciążeniem dla wrażliwego organizmu i popsuć radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Lecz przy odrobinie zapobiegliwości wszyscy możemy w tym czasie cieszyć się zdrowiem i spokojem.

Choinka i świąteczne ozdoby
Świątecznie pachnące choinki rozbudzają nasze zmysły. Inaczej jest u osób nadwrażliwych. Nawet prawdziwa choinka – sosna, świerk lub jodła – może powodować objawy alergiczne. Terpeny i olejki eteryczne znajdujące się w żywicy drzewka niekiedy powodują alergię kontaktową przy dotknięciu, a u niektórych osób bóle głowy, łzawienie oczu lub świąd. Niepożądane reakcje wywołują igły sosny. Na gałązkach i korze znajdują się zarodniki pleśni i pyłki, które utrzymują się długo w pomieszczeniu po wyrzuceniu drzewka z domu. Niektórzy producenci traktują choinki pestycydami i środkami zmniejszającymi palność. W ciągu kilku tygodni stania w ciepłym pokoju pozostałości pestycydów dostają się do powietrza, które mogą powodować podrażnienia skóry, oczu, błon śluzowych i dróg oddechowych. Dlatego warto wybrać choinkę z upraw ekologicznych bez pestycydów.

Dobrą alternatywą jest choinka z tworzyw sztucznych, którą zawsze można dokładnie umyć lub wystawić na zewnątrz mieszkania, gdyż niektóre zawierają uczulający lateks.

Zaleca się nie używanie brokatu i sztucznego śniegu w sprayu, ponieważ rozpylane rozpuszczalniki zagrażają małym dzieciom, astmatykom oraz osobom z wrażliwym układem oskrzelowym.

W barwnikach bombek
i innych ozdób o długim terminie użytkowania mogą znajdować się rtęć i ołów. Warto zrezygnować ze zbędnych ozdób świątecznych, które małe dzieci mogłyby wziąć do buzi, gdyż niektóre zawierają metale ciężkie (np. złotka, lamety) i inne szkodliwe substancje.

Choinkę można ozdobić bezpiecznymi wyrobami własnymi z ciasta solnego, papieru, słomy, słodyczy, drewna (bez zapachów), gliny lub ceramiki.

Świąteczne zapachy
Święta Bożego Narodzenia to okazja do spotkania się w gronie rodziny i przyjaciół w domu. Mieszanka aromatu przypraw, świeżo upieczonych potraw, skórek owoców cytrusowych, wina, papierosów, choinki, perfum, kadzideł, rozgrzanego kominka, detergentów do podłóg i odzieży, artykułów higienicznych, produktów do pielęgnacji włosów, dezodorantów do ciała nawet w dobrze wentylowanych pomieszczeniach może powodować silną reakcję uczuleniową. Od produktów zapachowych alergicy powinni zachować dystans. To, co dla innych jest przyjemnością, dla nich może być torturą.

Płonące pachnące świece czy kadzidełka stwarzają romantyczny, świąteczny nastrój, lecz mogą być przyczyną nadmiernej reakcji alergicznej. Uwalniane podczas spalania substancje mogą powodować objawy na skórze lub zwiększoną reakcję dróg oddechowych. W najgorszym przypadku prowadzą do ataków astmy. Zamiast świec parafinowych powinno się wybierać świece z naturalnego wosku pszczelego lub wosku sojowego. Choć zdarzają się na rynku rzekomo naturalne świece woskowe. Podczas stapiania uwalniają się zawarte w nich pestycydy, rozpuszczalniki i aromaty. Ponadto w dużym stopniu zanieczyszczają one powietrze sadzą, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Wywołują niepożądane reakcje u osób cierpiących na astmę, a małe dzieci reagują bólem głowy, kaszlem i wysypką skórną.

Odświeżacze powietrza, lampy zapachow
e powodują często bóle głowy, nudności, zaburzenia krążenia i duszność do ataków astmy. Szkodliwe mogą być zapachowe zabawki lub aromatyzowany papier, którym owijane są świąteczne prezenty.

Kwiaty i prezenty na święta
Powinniśmy dobrze przemyśleć wybór prezentu dla alergika, najlepiej po konsultacji z członkiem rodziny. W przypadku nadwrażliwości i alergii, nawet najładniejszy zapach może być denerwujący i powodować problemy w postaci niedrożności nosa, astmy, bólu głowy i świądu. kaktus_sz
Nie powinno się przynosić alergikowi niektórych kwiatów, takich jak lilie, hiacynty, orchidee, amarylis, chryzantemy, żonkile, tulipany czy poinsecję (zwaną gwiazdą betlejemską). Mogą one wywołać natychmiastową lub opóźnioną reakcję uczuleniową. Silny zapach azalii i hiacyntu drażni drogi oddechowe. Tulipany, chryzantemy, poinsecja mogą powodować reakcję skóry i błon śluzowych (gwiazda betlejemska zawiera trujący sok mleczny).  Popularny kaktus Szlumbergera (kaktus Bożego Narodzenia) powoduje często zapalenie  spojówek i pokrzywkę. Nawet potpourri, mieszanka suszonych kwiatów z aromatami, może być przyczyną przykrych dolegliwości.

Puszyste koce i pluszaki są siedliskiem kurzu i roztoczy uczulających nie tylko najmłodszych. Lepiej nie przynosić dziecku z alergią słodyczy, zwłaszcza tych kolorowych. Zawierają uczulające składniki (orzechy, migdały, przyprawy) i sztuczne dodatki. Niektóre z klejów wykorzystywanych w opakowaniach ciastek, batonów, pierników zawierają drażniące składniki (lateks).

Kosmetyki to bardzo popularne prezenty kładzione pod choinką. Substancje dodawane do dezodorantów, płynów, wody po goleniu, mleczek, tuszy do rzęs, szminek, kremów przeciwsłonecznych, olejków i pianek do kąpieli, mydeł, produktów do pielęgnacji i farbowania włosów, pasty do zębów i płynów do ust wywołują często swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk skóry także dopiero po 2-3 dniach.
Naturalne kosmetyki nie rozwiążą problemu alergii – ekstrakty roślinne zawierają substancje drażniące. Należy unikać zarówno naturalnych jak i syntetycznych olejków, a także produktów o zapachu kamfory, cynamonu, goździków, hiacyntów, fiołków, róż, trawy cytrynowej, drzewa herbacianego, mchu dębowego, cedru, sosny i jodły, gdyż zawierają najczęściej uczulające substancje.

Niekorzystne objawy mogą wywołać niektóre owoce (np. klementynki, winogrona, brzoskwinie, pomarańcze, jabłka), aromatyzowane herbaty, wyroby tytoniowe.

Kolorowy alkohol
jest często powodem reakcji alergicznej. Białe wina bez dodatku substancji smakowych oraz czysta wódka z ziemniaków są odpowiednie dla większości osób z alergiami.

Nikiel zawarty w biżuterii i guzikach ubrań (np. dżinsów) powoduje zaczerwienienie i swędzenie skóry.

Wystarczy trochę więcej wiedzy i pomysłowości by spędzić wygodnie i komfortowo świąteczny czas, bez uciążliwości, które niosą ze sobą nadwrażliwość i silna reakcja alergiczna.  Wymaga to tylko przestrzegania reguł przez domowników i gości.

Artykuły powiązane:

Święta Bożego Narodzenia to trudny czas dla alergików cz.2.

Czym zastąpić składnik w wypiekach dla alergika?

Przepisy na domowe mieszanki mąk bezglutenowych można znaleźć w artykule Pieczemy z mąką bezglutenową cz. 1.

Tajemnice udanego ciasta bezglutenowego i chleba bezglutenowego w artykule Pieczemy z mąką bezglutenową cz.2.

Przepisy na wypieki dietetyczne oraz bez glutenu znajdują się na stronie Desery i wypieki.

 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Święta Bożego Narodzenia to trudny czas dla alergików cz.1

  1. amo komentarz:

    Współczuje, sama mam taki problem a mało kto rozumie i chce zrozumieć że tyle rzeczy mi szkodzi

  2. bn komentarz:

    Unikam zjazdów rodzinnych na święta, nie chce sie wciąż tłumaczyć że tego nie moge ,to mi szkodzi a tamtego nie moge nawet powąchać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.