Skuteczne sposoby na czkawkę u noworodka, u dziecka i u dorosłych

Rady jak pozbyć się czkawki

1. Co to jest czkawka?
2. Jak pozbyć się czkawki za pomocą prostych i skutecznych metod?
3. Czkawka u dziecka w brzuchu mamy, czkawka u noworodka i u małego dziecka – skuteczne domowe sposoby na czkawkę.
Każdy z nas miał kiedyś atak czkawki. Jednym zdarza się ona częściej, innym rzadziej… ale nikt nie jest na nią odporny!
Czkawka łapie nas nie tylko w domu, pojawia się w najbardziej nieodpowiednim momencie – podczas towarzyskiej wizyty, w restauracji, na randce, podczas egzaminu lub w pracy… Dlatego warto znać proste sposoby szybkiego pozbycia sie czkawki. Trzeba pamiętać o tym, że metody opanowania czkawki u dorosłych i sposoby na czkawkę u dzieci różnią się.

Co to jest czkawka?
Czkawka występuje tylko u ssaków, jest naturalną reakcją organizmu w wyniku której przestajemy mieć kontrolę nad równomiernym oddychaniem.
Charakterystyczny dźwięk hyk! pojawia sie przez nieregularne skurcze przepony, mięśni oddechowych klatki piersiowej i następnie zamknięcie dróg oddechowych przez struny głosowe na część sekundy. A skurcze spowodowane są podrażnieniem nerwu błędnego, który biegnie od mózgu do brzucha.

Jakie są przyczyny czkawki?
Przyczyny czkawki to m.in. wyziębienie, silne zdenerwowanie lub podekscytowanie, długi śmiech lub płacz, niewygodna pozycja podczas posiłku, pośpieszne jedzenie, picie i połykanie przy tym powietrza, podrażnienia żołądka przez przepełnienie go pokarmem, pikantne potrawy, zbyt gorący lub za zimny pokarm lub napój, gazowane napoje. Czkawkę powoduje nadmierne spożycie alkoholu a nawet dym z papierosa. Czkawka rzadko trwa długo, zazwyczaj sama przechodzi i jest nieszkodliwa. Jednak częste i długotrwałe ataki czkawki mogą wskazywać na rozwój poważnej choroby.

Powinno się skonsultować z lekarzem jeśli:

  • czkawka trwa dłużej niż godzinę;
  • czkawka występuje kilka razy dziennie, kilka razy w tygodniu;
  • jednocześnie występują zgaga lub problemy z połykaniem;
  • podczas czkawki odczuwa się ból w klatce piersiowej albo w żołądku;
  • czkawka powoduje odbijanie lub wymioty;
  • czkawka podczas snu uniemożliwia spokojną regenerację.

Proste i skuteczne sposoby na czkawkę

Aby zatrzymać czkawkę, trzeba odwrócić uwagę mózgu od podrażnionego nerwu błędnego i powstrzymać skurcze przełyku i przepony. Chociaż czkawka jest niekontrolowanym, nieprzyjemnym zjawiskiem, najważniejsze jest, aby nie panikować. Najskuteczniejszym sposobem na czkawkę jest odwrócenie od niej uwagi.

2. Jak szybko pozbyć się czkawki?

Woda, napar ziołowy na czkawkę
1. Picie wody małymi łykami pomaga rozluźnić mięśnie przepony.
2. Jeśli czkawka została wywołana ostrym lub suchym pokarmem, małymi łykami, powoli i w równym tempie wypija się szklankę chłodnej (nie zimnej) wody. Woda wypłucze resztki jedzenia drażniące nerw w dolnej części gardła i w przełyku.
3. Woda pomoże też rozluźnić mięśnie przepony. Aby zatrzymać czkawkę, należy wstrzymując oddech wypić dziesięć małych łyków wody w temperaturze pokojowej.
4. Ciepła herbata z melisy, mięty pieprzowej lub rumianku pomoże uspokoić układ nerwowy.

Ćwiczenia oddechowe to skuteczny sposób na czkawkę

Proste ćwiczenie oddechowe i rozciągające
Wyciągnąć ręce nad głowę i mocno rozciągnąć całe ciało. Stojąc na palcach wziąć głęboki oddech, opuszczając się na stopy, wykonać pełny wydech naśladując ziewanie. Powtarzać, aż do poprawy. Ćwiczenie nie tylko zatrzymuje czkawkę, wzbogaca także krew w tlen i ma korzystny wpływ na kręgosłup.

Wstrzymanie oddechu
1. Rozpiąć guziki kołnierza, zrelaksować się, rozluźnić mięśnie szyi, oddychać powoli i głęboko. Następnie wziąć głęboki wdech i wstrzymać powietrze na 10-30 sekund. Wydychać powietrze powoli do uczucia całkowitego opróżnienia płuc. Powtórzyć kilka razy.
2. Nabrać jak najwięcej powietrza do płuc, następnie na długo wstrzymać oddech i jednocześnie przełykać ślinę.
3. Nabrać powietrze do płuc, zanurzyć twarz w wodzie, po kilku sekundach powoli wypuszczać powietrze przez usta pod wodą. Nie połykać przy tym wody.

Oddychanie do torebki albo przez ręcznik pomoże zatrzymać czkawkę
Oddychać do foliowej, papierowej torebki albo przez przyłożony do ust złożony ręcznik. Kiedy poczuje się brak tlenu, natychmiast zacząć oddychać normalnie.
Dobra rada: ta metoda jest również bardzo skuteczna w przypadku ataków paniki i dużego stresu (często stosowana u wrażliwych i nerwowych nastolatek).

Zmiana pozycji pomoże na czkawkę
Ścikając klatkę piersiową pochylić się do przodu. Zamiast klatki można ściskać kolana dłońmi. Pozostać w tej pozycji przez kilka minut.

Kwaśny, gorzki, słodki smak na czkawkę
Jeśli czkawka nie jest gwałtowna można się jej pozbyć przez stymulację kubków smakowych. Włożyć do ust i intensywnie ssać niewielką ilość składnika o smaku gorzkim (cząstka grejpfruta), kwaśnym (plasterek cytryny, tabletka z witaminą C), słodkim (łyżka cukru, miodu, kremu orzechowego) lub innym intensywnym (cukierek miętowy, łyżeczka musztardy).

Aktywność fizyczna pomoże pozbyć się czkawki
Spacer na świeżym powietrzu poprawia krążenie krwi, poprawia oddychanie, optymalizuje metabolizm w ciele.

Uwaga!
Panuje opinia, że czkawka mija jeśli wystraszy się osobę ostrym dźwiękiem lub nagłym działaniem. Nie powinno sie stosować tej metody, zwłaszcza jeśli jest to dziecko, starsza osoba lub osoba ze słabym sercem, kobieta w ciąży. Lepiej z nienacka lekko poklepać po plecach, aby odwrócić uwagę od męczących skurczów przepony.
Podczas łaskotania oddech jest odruchowo wstrzymywany, w ciągu kilku sekund czkawka znika. Jednak nie każdy dobrze znosi popularne gilgotanie.

3. Czkawka u noworodka i u dziecka – domowe sposoby na czkawkę

Czkawka u dziecka w brzuchu mamy
W drugiej połowie ciąży wiele kobiet czuje w łonie czkawkę dziecka. Nie powinno to powodować żadnych obaw, jest to absolutnie normalne zjawisko. Dziecko nie wtedy odczuwa bólu, a ten stan mija dość szybko.
Czkawka u płodu może pojawić się z powodu połknięcia dużej ilości płynu owodniowego lub gwałtownej zmiany nastroju matki.
1. Ćwiczenia oddechowe i spacer na świeżym powietrzu pomogą w uspokojeniu dziecka.
2. Aby zapobiec czkawce u płodu, należy unikać stresujących sytuacji i systematycznie wykonywać ćwiczenia oddechowe.

Czkawka u noworodka, u niemowlaka i u małego dziecka często jest spowodowana tym, że układ trawienny i oddechowy nie są w pełni ukształtowane. Dziecko w wieku poniżej jednego roku może mieć czkawkę z powodu płaczu lub kaszlu. Jeśli czkawka u niemowlaka zacznie pojawiać się w wyniku stresu, należy go chronić przed nim. Silny niepokój mogą powodować głośna muzyka, częste wizyty, hałaśliwi goście.

Czkawka u noworodka często występuje w trakcie lub po posiłku
Jeśli otwór w brodawce piersi lub w smoczku butelki jest zbyt duży, dziecko szybko połykając mleko zaczyna się dusić, co drażni przeponę. W takim przypadku dziecko karmi się z przerwami, wymienia smoczek.
Pijąc zbyt szybko noworodek połyka dużo powietrza podczas karmienia. W tym wypadku układa się go w pozycji pionowej, przytula do siebie brzuszkiem, głaszcze i lekko klepie w plecy dłonią złożoną w daszek (nigdy rozłożoną).
Dobra rada: trzeba odczekać, aż nadmiar powietrza wydostanie się (beknięcie). Nie ma powodu do zmartwień jeśli w tym samym czasie niemowlę zwymiotuje – podczas karmienia połknęło dużo powietrza. Następnie podaje się dziecku ciepłą wodę do picia.

Przejadanie się bywa przyczyną czkawki u niemowlaka
Należy podawać mniejszą ilość pokarmu, ale częściej.
Mimowolne skurcze mięśni uspokoi wypicie herbaty rumiankowej (napój ma właściwości kojące, rozluźnia mięśnie całego ciała).

Zmiana diety może być przyczyną czkawki u dziecka powyżej roku życia
Przyczynami częstych czkawek u dziecka mogą być zmiany w ich codziennej diecie. Jeśli dziecko szybko je i nie żuje dokładnie, może wystąpić czkawka. Trzeba nauczyć dziecko jeść powoli, żując każdy kawałek kilka razy.
Jeśli dziecko często je suche jedzenie trzeba podawać mu więcej wody do picia.

Czkawka u dziecka w wieku 2-3 lat jest powszechna
1. Przy przedłużającej się czkawce podaje się dziecku na pusty żołądek wodę z kilkoma kroplami soku z cytryny.
2. Innym sposobem na powstrzymanie czkawki u dziecka jest masowanie lub ochłodzenie płatka ucha.
3. Na czkawkę pomaga małym dzieciom nadmuchiwanie balonu lub dmuchanie baniek mydlanych.
4. Czasem wystarczy odwrócenie uwagi dziecka nowym, interesującym zajęciem.

Głód i pragnienie powodują czkawkę u dziecka
Częste czkawki u dzieci mogą również wystąpić przy zbyt długich przerwach między posiłkami i piciem. Eliminuje się ją karmiąc dziecko i podając do picia ciepłą herbatę lub mleko.

Częstą przyczyną czkawki u dziecka jest zimno
Jeśli pojawienie się czkawki wiąże się z wychłodzeniem dziecka, najpierw trzeba je ogrzać: założyć ciepłe ubrania lub owinąć dziecko ciepłym kocem, następnie podać do picia ciepłe mleko z miodem lub herbatę.
Jeśli podczas spaceru na świeżym powietrzu dziecko ma czkawkę, prawdopodobnie jest mu zimno i trzeba wrócić do domu. Przyczynami wychłodzenia mogą być mokra pielucha, przemoczone buty lub spocone stopy, nieodpowiednie ubranie.

Jak opanować czkawkę spowodowaną emocjami, stresem i strachem u dziecka?
Silne uczucia i lęki często są powodem czkawki. Duża ilość adrenaliny zostaje uwolniona do krwioobiegu, co wywołuje skurcz włókien mięśniowych i przepony.
Dziecko trzeba uspokoić i dowiedzieć się, co jest przyczyną jego uczuć, strachu. Jeśli czkawka trwa długo, próbuje się odwrócić jego uwagę nowym, interesującym zajęciem.
Dobra rada: jeśli ataki czkawki u dzieci powtarzają się regularnie z powodu stresu, powinno się skonsultować z psychologiem.

Długi śmiech lub płacz wywołują czkawkę u dziecka
Czkawka pojawia się u dziecka podczas napadu śmiechu lub płaczu.
1. Dla uspokojenia pociecha powinna wypić trochę wody.
2. Dobrym sposobem na czkawkę u dzieci jest ssanie łyżeczki cukru lub miodu (bez popijania).
3. Jeśli to nie pomoże, dziecko musi wstać, wyprostować się i wyciągając ręce do góry wziąć głęboki oddech i powoli wypuścić powietrze.

Kiedy przejedzenie wywołuje czkawkę u dziecka…
Czkawka występuje u dziecka po zjedzeniu obfitego posiłku. Aby zatrzymać atak czkawki, podaje się dziecku ciepłą wodę. Po wypiciu jej małymi łykami dziecko wstrzymuje oddech na około 25 sekund.

Zabawa w nurka to skuteczny sposób na czkawkę u dziecka
Dziecko bierze głęboki wddech i wydech, za kolejnym razem wstrzymuje oddech na 15 sekund. Starsze dziecko może podczas tego ćwiczenia zanurzyć twarz w chłodnej wodzie, a małym dzieciom wystarczy po prostu spryskac lub umyć twarz zimną wodą.

Odpoczynek i spacer na świeżym powietrzu
Czkawka u dzieci starszych często pojawia się w szczególnie trudnych i pracowitych dniach. Obowiązki szkolne przeciążają psychikę dzieci, które poza tym są mało aktywne fizycznie i spędzają zbyt mało czasu na świeżym powietrzu. Relaks i spacer pomogą pozbyć się czkawki.

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Kiedy mam czkawkę to wstrzymuję oddech jak długo się da i czasem pomaga. Chyba lepszy sposób to napicie się zimnej wody

  2. Wiele osób z mojego otoczenia uważa że najlepszy sposób na czkawkę to przestraszenie. a ja uważam że to jest głupie, lepiej jest kogoś poklepać po plecach i podać mu wode do picia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *