Jak prać i suszyć odzież z wełny?

Rady jak prać wełniany sweter, wełniane sukienki i spódnice z wełny, wełniane czapki i szaliki ręcznie i w pralce, aby były puszyste, miękkie, wyglądały świeżo i nie sfilcowały się…


Jak prać odzież z wełny? Jaki środek piorący wybrać do prania wełny? Jak prać wełnę ręcznie? Jak prać wełniane ubrania w pralce? 
Jak suszyć wełnianą odzież? Dlaczego wełna drapie? Jak zmiękczyć ubranie z wełny? Przepis na domowy preparat zmiękczający wełnę.
Wełna jest ulubionym materiałem noszonym w zimne i mroźne dni. Wełniane włókna wchłaniają duże ilości wilgoci (potu, deszczu, śniegu), a mimo to wełniana odzież sprawia wrażenie suchej. Jest mokra dopiero wtedy, gdy pochłonie wilgoć ważącą ponad 30% wagi wełny. Poza tym nie gniecie się łatwo, nie przyjmuje łatwo obcych zapachów. Ubrania z wełny pierze się rzadko. Zaleca się je częściej wietrzyć na świeżym powietrzu w pozycji leżącej. Wietrzone wełniane włókna szybko „odżywają” po noszeniu.
Wełniane sweterki, czapki, szaliki, skarpety czy rękawiczki można wyprać w domu, natomiast płaszcze, kurtki, duże koce z wełny powinno się oddać do czyszczenia. Przed przystąpieniem do prania wełny lub jej czyszczenia trzeba przeczytać informacje zawarte na etykietce. Wyroby z wełny powinno się prać zawsze osobno lub z inną wełnianą odzieżą w podobnym kolorze. Suszenie ubrań z wełny wymaga cierpliwości i czasu.

Jaki środek piorący wybrać do prania wełny?
Najlepsze są detergenty w płynie przeznaczone do prania wełny, ponieważ nie zawierają niszczących enzymów, mają neutralne pH i działają w niskich temperaturach. Wełnę można czasem wyprać w delikatnym szamponie (np. dla dzieci), ale nie może on zawierać dodatków, które mogłyby spowodować sfilcowanie ubrania z wełny. Środek piorący musi być całkowicie rozpuszczony w wodzie, zbyt duża jego ilość może spowodować sfilcowanie wełny. Proszek do tkanin kolorowych, uniwersalne detergenty zawierające sodę i wybielacze najbardziej niszczą strukturę wełnianego włókna, powodują ich wysuszenie i pękanie (dziury w odzieży). Płyn do zmiękczania powoduje, że ubranie z wełny jest obwisłe.

Ręczne pranie wełny
Bardzo delikatne rodzaje wełny jak moher, alpaka, angora, kaszmir powinny być prane tylko ręcznie w letniej wodzie i tylko w płynnym środku do prania. Proszek do prania usuwa wosk (tzw. tłuszczopot) stanowiący naturalną ochronę wełnianych włókien. Wosk zaczyna roztapiać się już w temperaturze 40°C.
Ręczne pranie wełny wymaga uwagi i ostrożności. Przed praniem wełnianych rzeczy zapiąć guziki, opróżnić kieszenie, ubranie przełożyć na lewą stronę. Wełny nie moczy się przed praniem, nawet jeśli jest mocno brudna. Wełnę pierze się nie dłużej niż przez 3 minuty, najlepiej w  rękawicach, aby nie zaciągnąć włókien paznokciem czy biżuterią. Prac i płukać w wodzie o stałej temperaturze około 30°C. Zbyt ciepła woda i duża różnica temperatur (np. pranie w ciepłej wodzie a płukanie w zimnej) prowadzi do szoku termicznego, kurczenia się wełnianych włókien i całej wełnianej odzieży. Wełnę pierze się przez delikatne uciskanie, trzeba uważać, aby jej nie rozciągnąć. Wełny nie powinno się trzeć ani wyżymać. Po wypraniu wełny detergent trzeba dokładnie wypłukać, jego resztki niszczą wełniane włókna.
Wełniany materiał o dużej powierzchni, np. koc z wełny, wełnianą pościel, pierze się wyłącznie ręcznie, najlepiej w wannie. Sprawdzonym sposobem jest lekkie ugniatanie go, a przy płukaniu trzeba zachować ostrożność, aby nie rozciągnąć mokrych włókien.

Pranie wełny w pralce
Do czyszczenia wełny nie stosuje się ani prania wstępnego, ani wirowania (po których wełna ulega sfilcowaniu), lecz specjalny program prania wełny lub krótki program dla delikatnych materiałów bez odwirowania. Można zapełnić najwyżej 1/4-1/3 bębna. Delikatne wełniane materiały warto wyprać w białej poszewce na poduszkę, która uchroni je przed ewentualnym mechanicznym uszkodzeniem przez bęben.

Jak suszyć wełnianą odzież?
Mokra wełniana odzież łatwo rozciąga się, a wełniane włókno niszczy się, dlatego powinno się ostrożnie wyjmować wełnę z miski czy pralki. Przenosić złożoną w obu rękach i lekko wycisnąć, aby pozbyć się nadmiaru wody. Położyć na grubym ręczniku, przykryć drugim. Luźno zwinąć w rulon. Wycisnąć wodę z mokrej wełny delikatnie ją uciskając przez ręczniki. Nie wyżymać!

Ubrania z wełny suszy się zawsze w pozycji leżącej na suchym grubym ręczniku, kocu rozłożonym na podłodze lub na płaskiej suszarce (zawsze na rozłożonym ręczniku). Trzeba nadać im ich naturalny kształt, lecz nie wolno ich rozciągać wzdłuż ani wszerz. Wilgotny wełniany beret czy czapkę warto nałożyć na odpowiedniej wielkości talerz lub nadmuchany balonik, aby nie straciły kształtu. Lekki wełniany koc czy pościel z wełny powinno się prać tylko w ciepłe dni, aby szybko wyschły. Długo schnąca wełna deformuje się i nabiera brzydkiego zapachu, którego nudno się pozbyć.
Odzieży z wełny nie powinno się suszyć w elektrycznej suszarce, na kaloryferze, w słońcu ani na wieszaku czy sznurku. Jeśli to konieczne, zmięte czy rolujące się miejsca można delikatnie przeprasować z parą przez lnianą ściereczkę (prawdziwy len długo utrzymuje wilgoć).

Dlaczego wełna drapie naszą skórę? Czy można zmiękczyć wełnę?
Taka jest natura wełny, że jej włókna nas drapią i trzeba się z tym pogodzić. Najprościej pod wełnianą odzież założyć koszulkę z długim rękawem, a odsłonięte części ciała posmarować kremem. Nie każdy produkt z wełny można prać w domu. Jeśli producent dopuszcza ręczne pranie wełny lub w pralce, trzeba w każdym praniu stosować dobrej jakości preparaty dla wełny zawierające lanolinę, która zapobiega odtłuszczeniu i wysuszeniu wełny. Duże ubrania z wełny najlepiej oddać do dobrej profesjonalnej pralni, gdzie wełniane włókna zostałyby pokryte dobrym preparatem natłuszczającym.

Jak zmiękczyć ubranie z wełny? Przepis na domowy preparat zmiękczający wełnę

Drobne części wełnianej garderoby można zmiękczyć domowym sposobem. W aptece można kupić czystą naturalną lanolinę* bez wody i substancji rozpuszczających. Do 300 ml wrzącej wody dodać pełną łyżeczkę lanoliny i 2 krople gliceryny z apteki. Gliceryna ułatwia rozpuszczanie się gęstej lanoliny. Mieszać łyżką, aż znikną pływające na powierzchni oka tłuszczu. Płyn schłodzić, dodać do letniej wody w misce. Zanurzyć w niej całkowicie jedną sztukę wełnianej odzieży, wyprać ręcznie lekko ugniatając, aby rozpuszczona lanolina dotarła głęboko do włókien. Nie płukać już w czystej wodzie. Suszyć jak wyżej.

Polecane na forach dyskusyjnych „zmiękczanie” przez wkładanie do zamrażalnika nie przyniesie dobrego trwałego efektu, moczenie w wodzie z octem silnie wysusza wełniane włókna i pozbawia je ochronnej warstwy naturalnego tłuszczu. Gliceryna również nie poprawi stanu wełny. Podgrzewanie wełny w suszarce czy przy kaloryferze powoduje jej filcowanie. Nie polecam systematycznego prania wełny w szamponie do włosów, nawet jeśli zawiera natłuszczającą lanolinę.

*Lanolina, zarówno naturalna w wełnianych włóknach jak i ta z apteki może wywołać u niektórych osób reakcję alergiczną w postaci zaczerwienienia skóry i obrzęku. Wełna z alpaki zawiera mniejsze ilości naturalnego tłuszczu niż owcza, dlatego jest dobrze tolerowana przez osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry i inne alergie. 

Artykuły powiązane:
Jak prasować i dbać o wełnianą odzież?
Usuwanie plam na wełnie cz. 1
Usuwanie plam na wełnie cz. 2
Jak prać i suszyć ubrania z wełny? 

Jak zapobiec pojawieniu się moli ubraniowych i jak je wytępić?

Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.

Podobne wpisy

63 komentarze

    1. Przepis na domowy preparat do zmiękczania wełny został dopisany w tekście.
      Pozdrawiam, MDR

  1. Szanowna Pani,

    czy powyższe instrukcje odnoszą się również do wełny islandzkiej? Czy ma Pani na nią jakieś sprawdzone sposoby? Mówi się o rzadkim praniu swetrów z wełny islandzkich owiec lub o zupełnym unikaniu prania i wietrzeniu. Wydaje mi się to jednak niezbyt higieniczne.
    Przymierzam się właśnie do zakupu swetra icewear, ale z racji tego, że to duża inwestycja szukam informacji, które upewnią mnie w tym zakupie.

    Pozdrawiam serdecznie,
    AM

    1. Tak. Wełna regeneruje się na świeżym powietrzu. Wełnę islandzką powinno się jak najrzadziej prać, wyłącznie ręcznie, przez delikatne ugniatanie. Nie trzeba dodawać środków zmiękczających. Wypłukać w dużej ilości wody.
      Redakcja Mama Dobra Rada

  2. witam a moze ktos pomoze w kwestii jak prac ponczoz alpaki?? przypomina welne ale jest z alpaki czy w zwiazku z tym inaczej ja nalezy potraktowac w praniu??

    1. Ponczo z alpaki można prać tak jak odzież z owczej wełny, jednak temperatura prania i płukania nie może przekroczyć 30°C. Sierść alpaki ma silne działanie antybakteryjne, łatwo neutralizuje zapach potu, dlatego ubrania z wełny z alpaki powinno się częściej wietrzyć niż prać. Wełna z alpaki lepiej utrzymuje ciepło i nie rwie się tak łatwo jak wełna z owcy. Wyroby z wełny z alpaki są miękkie, mniej drapią, są dobrze tolerowane przez alergików.
      Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  3. Dzień dobry, czyli najpierw pierzemy wełnę w delikatnym szamponie, płuczemy w czystym wodzie, a następnie płuczemy w roztworze z lanoliną?

  4. A czy może mi ktoś poradzić gdy właśnie przez pośpiech zapomniałam wyjąć z pralki wełniany szalik i teraz mi się zbił i nie jest już taki piękny, a wygląda jak homąto 🙁 pomocy da się ten efekt odwrócić?

    1. Zbita i skurczona wełna po praniu w ciepłej wodzie nie wróci do poprzedniego stanu, ale można poprawić jej wygląd. Najpierw wymoczyć ją w chłodnej wodzie przez kilka(naście) godzin, lekko wycisnąć przez ręcznik. Następnie wełnę moczyć przez 1-2 doby w letnim intensywnym wywarze z ugotowanej dużej białej fasoli, bez soli i przypraw (50-70 dag fasoli moczyć przez noc w 4 l wody, w tej samej wodzie ją ugotować, ostudzić). Co jakiś czas delikatnie ugniatać. Wielokrotnie wypłukać w czystej letniej wodzie, nadmiar wody wycisnąć przez gruby ręcznik frotte. Suszyć w pozycji leżącej.
      Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  5. rozumiem, że jeśli chcę aby wełniany sweter lekko się zfilcował to muszę właśnie podgrzać go za bardzo?

    czy to samo dotyczy merynosa i kaszmiru?

    będę wdzięczna za podpowiedź 🙂

    1. Wełna merynosów sfilcuje się po wypraniu z szorstkim, chropowatym materiałem (czasem wystarczy kontakt z guzikami, zamkiem w ubraniu) lub po suszeniu w podwyższonej temperaturze. Do filcowania się tej delikatnej wełny przyczyniają się też enzymy zawarte w środku do prania. Sweter z wełny merynosów po wypraniu w ciepłej wodzie zbiega się lekko. Natomiast jeśli sweterek ma luźne lub duże oczka, może wyciągnąć się w praniu. Ubrania z czystego kaszmiru filcują się po namaczaniu i szczotkowaniu. Stopień sfilcowania, zbiegnięcia się czy wyciągnięcia wełny zależy od jej jakości. Tarcie podczas prania ręcznego powoduje zniszczenie ubrania z delikatnej czystej wełny. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

      1. Czy mogę uratować czapkę z wełny merynosa, którą uprałam mężowi w pralce z kapsułką. Efekt jest taki, że ta dolna część – na czoło – rozciągnęła się od środka i pofałdowała.

        1. Rozciągnięta wełna nie wróci do formy. Jeśli czapka była droga można spróbować uratować podszywając pofałdowaną część cienkim polarem w podobnym kolorze.

  6. Dzień dobry, wyprałam wełniany sweter w pralce z dodatkiem płynu do prania. Popełniłam przy tym wszystkie możliwe błędy. Temperatura za wysoka, nieodpowiedni detergent, lekkie wirowanie. Co prawda sweter przeżył ale strasznie się teraz filcuje. Reanimowałam go poprzez od kulkowanie golarką do ubrań oraz zebranie puszku włosków przy pomocy klejącej szczotki do ubrań. Niestety po każdym ubraniu na swetrze pojawia się nowy meszek. Czy sweter jest już nie do uratowania?

    1. Sfilcowany wełniany sweter warto wymoczyć w wywarze z fasoli. Opis poniżej w odpowiedzi na pytanie M. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  7. Witam, mam takie małe pytanko. Posiadam taki komplet pościeli (…) niestety kołdra leżała w szafie, przez co złapała nieprzyjemny zapach, jak się go pozbyć? Do tego jakby Pani mogła napisać czy przed kolejnym włożeniem do szafy lepiej by było włożyć w jakimś worku/opakowaniu, czy zniszczyłoby to wełnę 🙂 Z góry dziękuję za odpowiedź.

    1. Przed schowaniem do szafy wełnianą kołdrę trzeba wyprać i usunąć wszystkie plamy. Dokładnie wysuszyć, najlepiej na świeżym powietrzu w suchy dzień. Nie zwijać jej, bo wtedy wełna nie oddycha. Najlepiej złożyć ją w maksymalnie 3 warstwy oddzielone od siebie papierem (najlepiej białą bibułką), schować do lnianego lub płóciennego worka/pokrowca. Wełniana kołdra przechowywana w folii, pozbawiona cyrkulacji powietrza traci puszystość i brzydko pachnie. Wełnę przechowuje się w ciemnym miejscu, w pomieszczeniu suchym i chłodnym, zabezpieczoną przed molami. Przynajmniej 2 razy w roku wełnianą kołdrę powinno się długo wietrzyć. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

      1. Jeszcze jedno 🙂 Można jeszcze coś na to założyć, jakieś inne kołdry/pościel, czy lepiej by została sama kołdra wełniana 🙂 A co do suszenia, to można normalnie na sznurach, czy rozłożone na ziemi na kołdrach/kocach. Jeszcze jaki proszek/płyn użyć do prania/płukania 🙂 Prać oczywiście ręcznie? Dziękuję za odpowiedź, również pozdrawiam.

        1. Wełnianą kołdrę powinno się oblec cienką poszwą z przewiewnego naturalnego (niesyntetycznego) materiału, aby dłużej utrzymać czystość – w końcu można ją prać nie częściej niż 2 razy w roku. Kołdra lubi przesuwać się w poszwie i trzeba ją czymś przymocować. Bezpośredni kontakt wełny z ciałem zaleca się wtedy, gdy ma ona spełniać funkcję rehabilitacyjną (np. w przypadku reumatyzmu, nerwobólu, bólu mięśni, chorób nerek, słabego krążenia, przeziębienia).
          Kołdrę z wełny powinno się prać ręcznie (najlepiej w wannie), zawsze zgodnie z informacją na etykietce. Obowiązują zasady pielęgnacji jak dla sweterka z wełny: często wietrzyć, prać w letniej wodzie o stałej temperaturze, używać tylko delikatnych środków piorących w płynie z lanoliną lub szamponu do włosów, nie podnosić, kiedy jest nasączona wodą, nie wyżymać. Wełnianą kołdrę suszy się rozłożoną na suszarce lub na kilku sznurach na świeżym powietrzu w czasie ładnej pogody, ale nie w pełnym słońcu. Jeśli suszarka ma za małą powierzchnię, wełnianą kołdrę złożyć w pół i co jakiś czas przekładać, żeby się równomiernie wysuszyła. Co jakiś czas delikatnie wstrząsnąć nią. Suszona na kocu może nabrać brzydkiego zapachu.

          1. Witam ponownie, mam jeszcze jedno pytanie 🙂 Nie mogę nigdzie dorwać płóciennego/lnianego worka, mógłby być bawełniany za to? 🙂 Wydaje mi się, że łatwiej można dorwać, w ostateczności można przerobić z pościeli bawełnianej. Oraz czy mogę coś na to położyć, czy lepiej by tylko ta kołdra znalazła się w szafie. Dziękuję z góry oraz pozdrawiam.

          2. Rzeczywiście trudno dziś o len naturalny w 100%. Bawełnę lubią mole odzieżowe, warto więc wełnianą kołdrę skutecznie zabezpieczyć przed nimi. Ważne jest, aby pościel z wełny oddychała – nie może być zwinięta ani przygnieciona. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  8. Witam 🙂 Niestety jeszcze muszę napisać, nie mogę nigdzie w okolicy dorwać 100% Lnu, ostatnio dostałem Len – 100% bawełny, nada się to? 🙂 A co do przekładek wełny(ta bibułka) to może być fiselina?

    1. Prawdziwy len odstrasza mole, taki szaro-bury. W sklepach z odzieżą używaną można wykopać duże serwety z lnu 100% w korzystnej cenie. Nie wiem czy flizelina odzieżowa spełni tę rolę, ale we flizelinie nigdy nie znalazłam moli. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  9. Zniszczyłam mój ukochany sweterek przez płyny do płukania, bo chciałam zeby ładnie pachniał 🙁 na dodatek sa szkodliwe dla zdrowia

  10. Witam, bardzo proszę o pomoc. Po wypraniu sweterka 100% merino (ręcznie, delikatnie, w 30′) i wywieszeniu na świeżym powietrzu (niestety do słońca) z ładnego jasnego koloru na jednej stronie stał się całkiem żółty..czy można jeszcze sweter odratować w jakikolwiek sposób i pozbyć się tej żółci? Nie mam pojęcia czy to działanie słońca czy może to zaciek? Bardzo proszę o pomoc.

    1. To może być reakcja farby na działanie promieni słonecznych, albo niedokładnie wypłukanego środka do prania. A może pyli jakieś duże drzewo w pobliżu? Trzeba wyprać jeszcze raz

      1. Jednak to nie będą pyłki, wśród innego prania tylko ten sweter zżółkł z jednej strony.. Przeprałam dwa razy, i z sodą oczyszczoną i z delikatnym płynym biały jeleń – niestety nic nie zeszło. Spróbuję jeszcze raz w następnych dniach..No niestety.

    2. Czy jest jakiś sposób, zeby sweter z angorą nie „pylił”? Już przeżyję te kłaczki na ubraniach, ale włażą mi do oczu i nosa

    1. Drobne rzeczy z parzonej wełny (berety) piorę ręcznie w letniej wodzie o temperaturze około 20°C-25°C, duże np. koc w pralce w temperaturze 30°C (program prania wełny). Wełna gotowana kurczy się, trzeba ją podczas suszenia delikatnie rozciągać, aby ubranie nie straciło formy. Po wysuszeniu, jeśli to konieczne, przeprasować przez lnianą ściereczkę z funkcją pary (temp. max. 100°C) po lewej stronie. Jeśli bluzka jest nowa albo ma podszewkę to najbezpieczniej oddać ją do czyszczenia chemicznego, bo wełna parzona źle znosi różnice temperatur wody. Dużo zależy od jej składu, może zawierać dodatek bawełny, jedwabiu albo sztucznych nici.

  11. Witam, a ja mam pytanie co zrobić ze sweterkiem (80%merino 20% kaszmir), który po upraniu ręcznym w płynie do prania wełny potwornie się elektryzuje? z tego co czytam to nie stosuje się płynow zmiekczajacych do płukania?, pozdrawiam Monika

    1. Dzieje się tak, kiedy włókna wełny stracą swoją tłustą warstwę ochronną. Suche powietrze w pomieszczeniach (centralne ogrzewanie, klimatyzacja) wzmagają elektryzowanie się wysuszonych włókien. Sweterek trzeba wyprać w płynie do regeneracji wełny zawierającym naturalną lanolinę.

      1. dziękuję bardzo, a czy może Pani polecić jakiś konkretny środek? stawiam pierwsze kroki w praniu welnianych rzeczy i nie chciałabym zniszczyć sweterka

        1. Znajdzie go Pani w dobrej drogerii lub w internecie. Sprawdzi się też domowy preparat do zmiękczania wełny (przepis w artykule).

  12. Witam, chcialabym nieco skurczyc oversizowy sweter (35%alpaka, 35%moher, poliester). Czy wypranie go na delikatnym programie w 40 % pomoze czy zniszczy sweter?

    1. Jedno pranie nie zniszczy ale osłabi delikatne włókna. Sweterek można zanieść do przeróbki u dobrej krawcowej, albo zostawić w jego oryginalnej formie – luźne, trochę za duże ubranie jest wciąż modne.

    2. Niestety wysuszyłam biały kocyk z wełny merino na słońcu i zrobił się pożółkły. Czy można jeszcze go uratować?

      1. Czasem resztki środka do prania powodują w słońcu zażółcenie naturalnych włókien. Kocyk można dokładnie wypłukać, najlepiej z dodatkiem octu i nie suszyć w słońcu ani przy źródle ciepła. Trzeba się jednak liczyć z tym, że silne promienie słońca trwale zniszczyły kolor wełny.

  13. kurcze wyprałam tunikę z wełny parzonej w wodzie o temp. 25 stopni w płynie do prania wełny, w tej samej temperaturze ją wypłukałam i płukałam w płynie zmiękczającym. Mimo wszystko się trochę wstąpiła ;-( czy mogę ją jeszcze jakoś uratować?
    pozdrawiam

    1. Płyn do płukania tkanin zawiera składniki chemiczne oklejające włókna materiału, które tracą przez nie swoją naturalną sprężystość. Dlatego wełna kurczy się. Można spróbować wypłukać płyn z tuniki krótko mocząc ją w zakwaszonej wodzie. Ocet wysusza wełnę, może wystarczy sok z cytryny lub kwasek cytrynowy (jeśli tunika jest bardzo jasna to ocet będzie lepszy). Po tym ubranie trzeba wypłukać w czystej wodzie, na koniec wełnę zmiękczyć i natłuścić płucząc w wodzie z lanoliną (przepis jest w artykule). Powodzenia.

  14. A jak można zlikwidować zapach stęchlizny z płaszcza z alpaki ? Kupiłam nowy płaszcz internetowo i pranie ręczne nie pomogło.

    1. Może jest to wełna gorszej jakości, z małą ilością szlachetnej przędzy albo z dodatkiem sztucznej nici. Płaszcz trzeba wyprać jeszcze raz w dobrym środku piorącym dla wełny lub w delikatnym szamponie dla niemowląt, bez środka zmiękczającego. Do ostatniego płukania dodać kilka kropli naturalnego olejku z lawendy lub ocet spirytusowy. Przed suszeniem delikatnie wycisnąć w grubym ręczniku i suszyć jak najkrócej w ciepły, suchy ale pochmurny i wietrzny dzień. Wełna z alpaki może mieć specyficzny zapach po długim suszeniu w zimnie lub z powodu nieodpowiedniego przechowywania. Wełna musi oddychać, dlatego powinna być często wietrzona.

  15. Proszę napisać jak prac sweter o składzie wełna 7%, bawełna 60%, akryl 30%, alpaka 3%? Ręcznie w misce? Czy jednak mogę w pralce w 30 stopniach? Plukac w samej wodzie, czy mogę dać płyn do płukania?

  16. Witam, jak mogę wyprać spodnie garniturowe z 100% wełny i czy w ogóle mogę je wyprać? (na metce pisze by prać chemicznie)
    Pozdrawiam serdecznie
    Ola

    1. Jeśli nie mają podszewki można wyprać, ale wyłącznie ręcznie, delikatnie ugniatając, w letniej temperaturze wg wskazówek w artykule.

  17. Dzień dobry, kupiłam w second handzie płaszcz wełniany, nie wiem z jakiej wełny jest i nie wiem jak go wyprać, moja pralka nie ma programu do prania wełny, czy mogę np. wyprać w 20 stopniach, w szybkim programie 30 minutowym? co mogę dać do prania? proszek, szmpon?

  18. Dobry wieczór, wyprałam sweter w 100 % z wełny jagnięcej (lambswool)w wodzie, ręcznie z dodatkiem płynu do wełny. Niestety, po praniu zauważyłam, że sweter był przeznaczony do prania chemicznego. Myśli Pani, że mogę jeszcze uratować sweter?

    1. To zależy co złego stało się ze swetrem. Jeśli jest rozciągnięty a włókna zostały uszkodzone, to taki zostanie.

  19. Sweter zachował swoje rozmiary, tylko nie jest już taki puszysty. Wcześniej warkocze były mięsiste i napowietrzone, wyglądały jak w 3D, a teraz wzorki zrobiły się płaskie 🙁

    1. Niestety wełna lekko sfilcowała się, może w pralni chemicznej uda się odzyskać puszystość swetra.

  20. Dziękuję bardzo za poradę. Jednak sweter się nieznacznie skurczył około 4 cm. i sfilcował. Może spróbować go zanurzyć w preparacie wg.Pani przepisu z lanoliną i gliceryną? Może się jeszcze rozciągnie i stanie bardziej puchaty. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam!

    1. Sweter już nie będzie wyglądał tak, jak przed praniem. Bardzo dobrym sposobem na zmiękczenie ubrania z wełny jest moczenie go w wodzie z lanoliną i gliceryną lub w wywarze z dużej białej fasoli „Jaś”- ale dotyczy to wełny, którą można prać w wodzie i nie usunie jej sfilcowania. Natomiast rozciąganie wenianego swetra, który sie skurczył powoduje wyciągnięcie i popękanie włókien. Pozdrawiam.

  21. A co w przypadku z plamami z kaluzy? Plaszcz zostal ochlapany przez samochod. Na metce jest zalecenie: czyszczenie chemiczne, ale bylam juz w 2 pralniach i zadna nie chce sie podjac.
    Czy da sie go wyczyscic?

    1. W kałuży mogły być resztki płynów z samochodów, rozkładających się liści itp. Najpierw użyłabym najbardziej uniwersalnego środka do czyszczenia wełny czyli czystego alkoholu – spirytusu, wódki, octu spirytusowego, nawet płynu do mycia szyb o najprostszym składzie. Po spryskaniu nim plamy łatwo usunie się brud, który jest na włóknach. Natomiast brud, który wniknął głęboko trzeba wyprać w temp. 30 stopni z dodatkiem płynu do wełny. W wyższej temperaturze materiał ze 100% wełny straci ładny wygląd. Płaszcza nie powinno się odwirować.

  22. Dzień dobry,

    Mam sweter z golfem z wełny merynos i kaszmiru. Wyprasowałam ostatnio samą górę swetra – golf żelazkiem w odpowiedniej temperaturze, ale niestety bez pary, golf się rozciągnął. Czy pranie pomoże, żeby włókna się uelastyczniły i golf wrócił do poprzedniego stanu?

    1. Wysoka temperatura niszczy delikatne włókna, wełniany sweterek nie wróci do pierwotnej formy.

  23. Super porady. Kocham moje wełniane ubrania, i zanim nauczyłam się jak o nie dobrze dbac to zniszyłam kilka wełnianych swetrów. Teraz już wiem jak je prać, używam do tego też specjalnego szamponu do wełny i kaszmiru, który sprawdza się idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *