Jak prać w domu? Przeczytaj informacje na etykietkach

 

Dlaczego warto czytać etykietki na ubraniach?

 

Symbole na etykietkach mają znaczenie, czyli jak prać, w jakiej temperaturze prać, jak wyczyścić plamy, jak suszyć po praniu…
Spójrz na symbole na etykietkach wszytych lub dołączonych do ubrania – informują one o sposobach pielęgnacji tkaniny, tzn. jej prawidłowego sposobu prania, suszenia i prasowania. Podstawowe informacje dotyczące sposobu prania, czyszczenia i prasowania zawarte są w symbolach w kształcie wanienki do prania, żelazka i kwadratu.

PRANIE

Pranie_delikatneW rysunku wanienki podane są maksymalne temperatury prania tkaniny, a podkreślenie oznacza, że jest ona wyjątkowo delikatna – wrażliwa na naprężenia mechaniczne i zmiany temperatury. Taką tkaninę powinno się prać i płukać w wodzie o stałej temperaturze. Nie należy jej wyżymać, lecz odwirować na najniższych obrotach. Pranie_reczne1Podwójne podkreślenie to zalecenia prania w programie specjalnym (szczególnie dla wełny), tzn. w najniższej temperaturze bez wirowania. Wanienka z symbolem ręki to zalecenie prania ręcznego w temperaturze nie wyższej niż 40ºC. Ubrania z symbolem przekreślonej wanienki należy oddać do czyszczenia do pralni, gdyż pranie w wodzie z detergentami może uszkodzić strukturę tkaniny.

PRASOWANIE

Pranie_etykietki3Symbol żelazka informuje o temperaturze prasowania tkaniny. Ilość kropek oznacza wysokość temperatury prasowania. Jeśli widnieją trzy kropki, to tkaninę można prasować w bardzo wysokiej temperaturze z parą (200ºC), najlepiej przez bawełnianą chustkę lub po jej lewej stronie. Przy tak wysokiej temperaturze można prasować tylko mocne materiały – bawełnę i len.

Dwie kropki to zalecenie, aby prasować w średniej temperaturze (150ºC) po lewej stronie tkaniny lub przez chusteczkę. Można prasować z parą unikając silnego dociskania. W średniej temperaturze prasuje się materiały wiskozowe, poliestrowe, z wełny, z jedwabiu.

Jedna kropka oznacza najniższą temperaturę prasowania (110ºC) i wykluczenie prasowania z parą. W najniższej możliwej temperaturze prasuje się włókna octanowe, poliamidowe, poliakrylonitrylowe.

Przekreślone żelazko informuje nas o tym, prasowanie nawet w najniższej temperaturze może zniszczyć tkaninę.

CZYSZCZENIE

Trójkątne i okrągłe symbole z literami w środku instruują o sposobach ich czyszczenia.

Etykietka_chlorPusty trójkąt informuje o możliwości stosowania każdego wybielacza bez szkody dla tkaniny. Trójkąt z symbolem CL oznacza, że można stosować wybielacz z chlorem. Trójkąt z kreskami oznacza, że należy stosować delikatny wybielacz zawarty w proszku do prania, a ten zawierający chlor może uszkodzić tkaninę. Przekreślony trójkąt to zalecenie niestosowania jakichkolwiek (nawet delikatnych) wybielaczy.

CZYSZCZENIE PROFESJONALNE

Pranie_etykietki5bOkrąg oznacza, że tkanina powinna być czyszczona chemicznie lub za pomocą pary, a literka w środku to konkretny środek chemiczny używany w pralniach.

Litera A oznacza, że w czyszczeniu dopuszcza się stosowanie wszystkich ogólnie dostępnych  środków do chemicznego czyszczenia tkanin.
Litera P informuje, że materiał można czyścić środkami zawierającymi nadchlorek etylenu oraz wodny roztwór węglanu fluoru.
Litera F widnieje na etykietce przy delikatnych tkaninach. Do ich czyszczenia stosuje się ciężką benzynę lub roztwór węglanu fluoru.

Kreska poniżej koła oznacza, że materiał szczególnie wrażliwy na naprężenia mechaniczne, wilgoć i temperaturę, dlatego powinien być czyszczony ze szczególną ostrożnością. Puste przekreślone koło oznacza, że należy zrezygnować z jakiegokolwiek czyszczenia chemicznego. Czarne przekreślone koło to ostrzeżenie przed stosowaniem jakichkolwiek środków w płynnej postaci.

SUSZENIE

Etykietki_suszenieKwadrat informuje o sposobie suszenia ubrań. Kwadrat z poziomą kreską to zalecenie suszenia w pozycji leżącej (np. na rozłożonej suszarce). Kwadrat w pionowymi kreskami informuje nas, że ubranie można suszyć w pozycji pionowej. Poprzeczne kreski w górnym rogu to ostrzeżenie przed suszeniem w słońcu. Możliwe są również kombinacje symboli.

Pranie_etykietki6Kwadrat zawierający okrąg oznacza, że tkaninę można suszyć w suszarce bębnowej – im więcej w nim kropek, tym wyższą temperaturę suszenia można zastosować.
Przekreślony znak informuje o tym, że materiału nie powinno się suszyć w suszarce bębnowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie ubrania mają ten ostrzegawczy znak. Tkaniny które nie nadają się do suszenia w suszarce to jedwab i wełna (czyli włókna zwierzęce), zbiegające się wyroby z dzianiny oraz syntetyczne włókna poliakrylonitrylowe

 

Ciąg dalszy cyklu artykułów „Jak prać w domu?” jest tutaj. 


Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.

 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *