Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy A-F

Świeże i stare plamy po kosmetykach na odzieży cz. 1.


Rady jak usunąć plamy po kosmetykach: plama po antyperspirancie, plama z dezodorantu, plama z farby do włosów, plama po fluidzie…
Trzeba pamiętać o tym, że wysuszenie tkaniny przed wywabieniem plamy doprowadzi do utrwalenia zabrudzenia. Dlatego trzeba próbować usunąć plamę po kosmetyku dopóki całkowicie nie zniknie. Tkaninę można czyścić ściśle według wskazówek producenta zawartych na dołączonych do nich etykietkach. Rozpuszczalniki, wybielacze i inne silne środki mogą uszkodzić i odbarwić materiał – przed ich zastosowaniem trzeba przeprowadzić test na niewidocznym skrawku tkaniny. Substancję odplamiającą nanosi się dokładnie na plamę, nie dopuszczając do kontaktu z nim czystej tkaniny. Każdy silny środek czyszczący należy obficie spłukać, aby nie spowodował niechcianych odbarwień. Kosmetyk powinno się jak najszybciej delikatnie usunąć z powierzchni materiału (np. patyczkiem kosmetycznym, płatkiem do demakijażu, białym papierem toaletowym) nie powiększając powierzchni zaplamienia i nie wcierając zabrudzenia we włókna tkaniny. Czasem trzeba wykorzystać kilka sposobów, aby uzyskać pożądany efekt. Jeśli domowe sposoby zawiodą i trzeba sięgnąć po bardzo silny środek odplamiający lub uciec się po pomoc specjalisty, to znaczy, że kosmetyk był wyjątkowo silny i warto się zastanowić nad jego zmianą.

Jak usunąć plamę po antyperspirancie?

Przebarwienia po antyperspirancie są wyjątkowo trudne do usunięcia, dlatego trzeba usuwać najszybciej i nie utrwalać prasując żelazkiem! Antyperspiranty zawierają najczęściej związki glinu, które w kontakcie z barwnikami mogą powodować odbarwienie odzieży.

 1. Białą bawełnę zabrudzoną antyperspirantem wyprać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem mydła i łyżeczki amoniaku na litr wody.
 2. Białą bawełnę moczyć w wodzie z dodatkiem soli lub przyłożyć do plamy białą ściereczkę zwilżoną mieszanką wody i spirytusu w stosunku 1:1.
 3. Biały jedwab z plamą po antyperspirancie wymoczyć w wodzie z sodką oczyszczoną.
 4. Plamy po antyperspirancie na białym materiale polać rozcieńczoną wodą utlenioną, lub nanieść na plamę papkę z sody oczyszczonej, soli i wody utlenionej.
 5. Mieszanka z pasty do zębów z sodą oczyszczoną może również usunąć przebarwienia po antyperspirancie na białym materiale.
 6. Kolorową bawełnę ze śladami po antyperspirancie wystarczy wyprać w wodzie z octem (4 łyżeczki octu na 3 litry wody).
 7. Jeśli plama z antyperspirantu jest stara, można zalać ją octem i wypłukać po 30 minutach.
 8. Kolorowy jedwab ze śladami po antyperspirancie moczyć w wodzie z dodatkiem mydła, a następnie w wodzie z dodatkiem amoniaku.
 9. Na plamę z antyperspirantu nanieść gęstą papkę z węglanu amonu (do pieczenia ciast). Najpierw zrobić próbę koloru.
 10. Na uporczywą plamę po antyperspirancie na silnym materiale nanieść płynny amoniak (najpierw zrobić próbę). Amoniak można kupić w sklepie chemicznym lub budowlanym. Na przebarwienia na delikatnych tkaninach (jedwab, lycra, wełna) stosować wyłącznie rozcieńczony amoniak o stężeniu nie większym niż 50%.
 11. Na trudne przebarwienia po antyperspirancie nałożyć benzynę lakierniczą White spirit i przykryć na jakiś czas czystą bawełnianą ściereczką nasączoną alkoholem (najpierw zrobić próbę) .
 12. Stare żółte plamy po antyperspirancie przykryć na noc papką z odpowiedniego dla materiału proszku enzymatycznego do prania i chłodnej wody (konieczna próba). Papkę spłukać dużą ilością bardzo gorącej wody, materiał wyprać najwyższej dopuszczalnej temperaturze.


Czym usunąć plamę po dezodorancie?

Częste używanie dezodorantu może prowadzić do powstania żółtawych plam na odzieży. Powodem tego jest zawarty hydroksychlorek glinu. Śladów po dezodorancie na odzieży nie usunie zwykłe pranie. Nie wolno ich także prasować, gdyż pod wpływem zachodzących reakcji chemicznych materiał może ulec trwałemu uszkodzeniu.

 1. Plamy po dezodorancie na jasnym materiale może usunąć kwasek cytrynowy rozpuszczony w ciepłej wodzie (przynajmniej 1 dag kwasku na litr wody). Tkaninę moczyć w wodzie z kwaskiem przez kilka godzin, wypłukać i wyprać. Kwasek może zabarwić białą tkaninę na lekko żółty kolor.
 2. Biały materiał poplamiony dezodorantem można wybielić mocząc go w occie spirytusowym (przez dobę) lub w letniej wodzie z rozpuszczonymi 2 tabletkami do czyszczenia protez zębowych.
 3. W przebarwione po użyciu dezodorantu miejsce na czarnej odzieży wetrzeć fusy z kawy i pozostawić do wyschnięcia. Wypłukać i wyprać.
 4. Białe przebarwienia po dezodorancie na czarnej bawełnie usunie moczenie odzieży przed praniem w letniej wodzie z dodatkiem niedużej ilości octu.
 5. Plamy po dezodorancie na kolorowym materiale usuwać przez moczenie w occie przez godzinę.
 6. Silne przebarwienia czyścić wywabiaczem do plam, a następnie salmiakiem (najpierw zrobić próbę). Wypłukać i wyprać.


Jak usunąć plamy po farbie do włosów?

Plamy po farbie do włosów są trudne do usunięcia, dlatego ubranie trzeba zawsze przed nią chronić, a najlepiej nie zakładać ulubionych podczas farbowania. Po usunięciu plamy tkaninę dobrze wypłukać w chłodnej wodzie i kilkakrotnie wyprać w odpowiednim dla niej detergencie.

 1. Plamy z farby do włosów na materiale z bawełny i lnu można usunąć przykładając tampon nasączony alkoholem z dodatkiem wody (konieczna próba na niewidocznym miejscu materiału).
 2. Na białych materiałach poplamionych farbą do włosów może być skuteczny wybielacz z chlorem (konieczna próba i ostrożność, ponieważ chlor jest substancją silnie drażniącą).
 3. Plam po farbie blond nie można usunąć.


Jak usunąć plamy z fluidu?
Świeży fluid trzeba najpierw ostrożnie zdjąć z tkaniny tępą stroną noża albo łyżką.

 1. Plamy po fluidzie może usunąć delikatny szampon do włosów pozostawiony na 15 minut na zabrudzonym miejscu. Nie powinno się trzeć, lecz wypłukać ciepłą wodą i wyprać.
 2. Fluid na białej bawełnie usunie płyn do naczyń, lecz kolorową odzież może odbarwić.
 3. Zabrudzenie fluidem usunie z tkaniny płyn micelarny.
 4. Uporczywą plamę z fluidu może usunąć roztwór amoniaku (5%), który może jednak uszkodzić kolor tkaniny.

Artykuły powiązane:
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy A-F.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy K-L.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy M-P.
Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy S-Ż.

Inne porady dotyczące sposobów usuwania plam po kosmetykach na tapicerce i dywanie w artykułach umieszczonych w zakładce Plamy.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Usuwanie plam po kosmetykach na ubraniu. Plamy A-F

 1. aqua mówi:

  Najlepszym rozwiązanie jest umiar w używaniu kosmetyków. Wygląd niektórych kobiet mnie przeraża, zwłaszcza stan ich twarzy i włosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *