Sprzątamy kuchnię. Jak wyczyścić piekarnik i mikrofalówkę?


Jak wyczyścić piekarnik?


Rady jak wyczyścić piekarnik elektryczny od wewnątrz środkami ekologicznymi. Czym wyczyścić płytę piekarnika, szybkę piekarnika, blachę do pieczenia? Jak usunąć zapach w piekarniku? Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową bez użycia środków chemicznych?
Piekarnik
Przed czyszczeniem piekarnika elektrycznego koniecznie odłączyć go od prądu, aby uniknąć porażenia prądem!

Nigdy nie usuwać przypalonych resztek nożem lub innym ostrym narzędziem, ponieważ można trwale uszkodzić urządzenie! Wnętrze piekarnika najłatwiej czyścić, kiedy jest ciepłe. 
Starać się unikać stosowania specjalistycznych chemicznych środków do czyszczenia wnętrza piekarnika ze względu na długo utrzymujący się zapach w piekarniku i toksyczność zawartych substancji. Niektóre gotowe preparaty niszczą płytę piekarnika i rysują szybkę.


Do czyszczenia piekarnika można wypróbować najpierw jak działa sól lub soda kuchenna. Pomocny jest również podgrzany ocet.

  1. Piekarnik rozgrzać do temperatury 100°C-150°C i wyłączyć. Wstawić żaroodporne naczynie z wodą i octem włożyć  i poczekać, aż woda wyparuje. Para osadzi się na ściankach piekarnika i ułatwi czyszczenie piekarnika. Zamiast octu można dolać do wody szare mydło w płynie lub dobry płyn do mycia naczyń.
  2. W butelce dokładnie wymieszać płyn do naczyń i ocet w stosunku 1:3. Zabrudzone i jeszcze ciepłe ścianki piekarnika i płytę piekarnika spryskać powstałą pianą, zamknąć drzwiczki. Piekarnik wyczyścić po pół godzinie.
  3. Ciepłą (nie gorącą) płytę piekarnika wyłożyć papierowymi ręcznikami nasączonymi płynem do mycia naczyń, pozostawić na jakiś czas, a następnie zdjąć je. Piekarnik wyczyścić mokrą gąbką.
  4. Przygotować pastę z soli i sody oczyszczonej (sodki kuchennej) z dodatkiem niewielkiej ilości wody i posmarować nią brudne wysychające miejsca na ściankach piekarnika i na płycie piekarnika. Można też wysypać sól zmieszaną z sodą na ciepłą i wilgotną powierzchnię, zostawić na godzinę, aż „wgryzie się” w zabrudzenia i ułatwi czyszczenie piekarnika. Po ostygnięciu wnętrza, brud zebrać gąbką.
  5. Zabrudzenia na szybce piekarnika warto spróbować usunąć papką z sody kuchennej, ciepłej wody lub ciepłego octu.
  6. Szybkę piekarnika łatwo wyczyścić papką z tabletki do zmywarki i ciepłej wody.
  7. Silne zabrudzenia na szybce piekarnika przed czyszczeniem namoczyć kładąc na nią mokrą ściereczkę.
  8. Szybki piekarnika nie wolno skrobać ostrym narzędziem!

 

Jak wyczyścić blachy do pieczenia, kratkę w piekarniku?

Blacha do pieczenia ciasta i kratki powinny być czyszczone po każdym użyciu. Aby zapobiec zabrudzeniu, blachy do pieczenia wykładać papierem do pieczenia. 

  1. Przypalony sok i cukier po cieście owocowym łatwo usunąć zwiniętą w kulkę gazetą lub sreberkiem po czekoladzie/folią aluminiową, kiedy wyczyścimy jeszcze ciepłą powierzchnię.
  2. Trudną do czyszczenia blachę do pieczenia wynieść na noc na balkon lub do ogrodu i wylać na nią gorącą wodę. Można dodać trochę płynu do mycia naczyń, ocet lub sodkę kuchenną.  Przypalone resztki po namoczeniu łatwo odchodzą.
  3. Mocno zabrudzoną tłuszczem czy przypalonymi resztkami blachę do pieczenia lub dno naczynia do zapiekania wysypać solą (warstwa powinna mieć ok. 0,5-1 cm grubości), wstawić do piekarnika rozgrzanego do 100°C. Po tym czasie zebrać sól z brudem, powierzchnie wymyć.
  4. Kratki w piekarniku zabrudzone tłuszczem można czyścić olejem roślinnym, następnie przetrzeć miejsca ściereczką bez detergentów.


Jak usunąć zapach w piekarniku?


Niechciany zapach w piekarniku na blachach do pieczenia po pieczonej potrawie łatwo usunąć domowym sposobem. Na głęboką blachę wyłożyć pokrojoną w plastry dużą cytrynę, zalać ją gorącą wodą. Piekarnik nastawić na 100°C. Osadzająca się wszędzie para wodna zawiera naturalny olejek cytrynowy i kwasy, które nie tylko usuwają zapach w piekarniku, lecz również pomagają w dezynfekcji i czyszczeniu wszystkich elementów wnętrza piekarnika. Poza tym olejki zawarte w skórce cytryny zostawiają bardzo przyjemny zapach w piekarniku i w kuchni. Po ostudzeniu ścianki piekarnika, płytę piekarnika  i blachy do pieczenia wytrzeć do sucha.
Podobne działanie ma woda z octem, jednak podczas jego podgrzewania trzeba otworzyć okno w kuchni.

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową?

Kuchenkę mikrofalową trzeba myć regularnie zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. Warto zapoznać się z radami producenta. Przed czyszczeniem mikrofalówki trzeba odłączyć ją od źródła prądu.
Kuchenka_mikrofalowa

Plamy tłuszczu na obudowie mikrofalówki wyczyści ciepła woda z octem, silne zabrudzenia trzeba czyścić mleczkiem.
Części ze stali nierdzewnej kuchenki mikrofalowej przecierać oliwką dla dzieci.
Pamiętać o oczyszczeniu wentylatorków szczoteczką i odkurzaczem.
Aby zapobiec długo utrzymującym się zapachom przenikającym do potraw przygotowywanych w mikrofalówce przyprawiać potrawę po wyjęciu z kuchenki.

Przede wszystkim nie dopuszczać do zabrudzeń wewnątrz kuchenki mikrofalowej. 

  1. Zupy podgrzewać zawsze w zamkniętych pojemnikach, talerz z sosem przykryć innym talerzem.
  2. Na płytę kuchenki mikrofalowej stawiać zawsze duży płytki talerz, a na nim mniejszy z daniem do podgrzania.
  3. Po każdorazowym użyciu wytrzeć wnętrze czystą wilgotną ściereczką, nawet jeśli nic się nie wylało.
  4. Mikrofalówkę wyczyści się szybko stawiając na talerz odkryte naczynie z wodą i płynem do mycia naczyń. Podgrzewać przez 2 minuty przy najwyższej mocy. Naczynie zostawić jeszcze przez kilka minut przy zamkniętych drzwiczkach. Po wyjęciu go, wilgotne ścianki mikrofalówki przetrzeć suchą ściereczką. Resztki potraw najlepiej usunie ściereczka z mikrofazy lub frotte. Powinno się to robić raz w miesiącu.
  5. Zaschnięte zabrudzenia wewnątrz kuchenki mikrofalowej można usunąć wstawiając miskę z wodą i świeżymi skórkami cytryny (skuteczniejsza jest pokrojona cytryna). Wodę podgrzewać przez kilka(naście) minut, aż powstanie dużo pary. Wtedy wytrzeć ścianki mikrofalówki czystą wilgotną ściereczką. Płyn z miseczki też można wykorzystać do przemycia ścianek – zostawi przyjemny zapach w kuchence mikrofalowej.
  6. Jeśli wnętrze kuchenki mikrofalowej jest mocno zabrudzone tłuszczem lub zaschniętymi resztkami jedzenia, trzeba sięgnąć po ocet. W żaroodpornym naczyniu zmieszać 2 łyżki octu z połową szklanki wody. Odkryte stawić do kuchenki mikrofalowej, podgrzewać przez kilka minut na najwyższej mocy. Osiadająca para wodna z octem rozpuszcza tłuszcz i inne zabrudzenia, które wystarczy teraz wytrzeć ściereczką. Zapach octu może być wyczuwalny jeszcze przez jakiś czas. Nie zaleca się częstego stosowania octu do czyszczenia plastikowych części kuchenki mikrofalowej.
  7. Dla usunięcia przykrego zapachu i aby zapobiec tworzeniu się pleśni w kuchence mikrofalowej w filiżance wody rozpuścić 2 łyżki sody oczyszczonej. Płyn podgrzewać w otwartym naczyniu na najwyższej mocy przez 2-3 minuty.
  8. Płytę obrotową wyjąć i wymyć wodą z płynem do naczyń. Wysuszyć.
  9. Do czyszczenia mikrofalówki wewnątrz nie używać mleczka do czyszczenia, silnych detergentów, proszku do szorowania. Ich pozostałości są niekorzystne dla zdrowia bo po podgrzaniu przenikają do potraw. Poza tym wpływają niekorzystnie na ich smak.
    (c.d.n.)

Dalsze rady jak sprzątać mieszkanie, czyścić domowy sprzęt, odzież i obuwie w cyklu artykułów PORADY DOMOWE.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *