Nietypowe wykorzystanie resztek alkoholu. Koniak i wino

Co zrobić z resztką wina i koniaku?  

 

Rady w jaki sposób wykorzystać resztki wina i koniaku do czyszczenia drewnianych mebli i ram obrazów, pozbycia się karaluchów, stonóg  i muszek owocówek, do pielęgnacji skóry twarzy…
Zamiast wylewać pozostawiony na dnie butelki czy w kieliszkach alkohol, spróbujmy wykorzystać go do pielęgnacji skóry twarzy czy do czyszczenia i sprzątania w domu.
Resztkami koniaku można czyścić plamy na szybie, lustrze, ramach obrazów. Koniak usuwa różne zanieczyszczenia (również te zostawione przez muchy), nada blask zmatowiałym kafelkom.

Meble można czyścić winem

 1. Aby nadać blask zmatowiałym ciemnym meblom z mahoniu wetrzeć w ich powierzchnię mieszankę z czerwonego wytrawnego wina i oliwy w stosunku 5:1. Polerować miękką ściereczką. Czerwonego wina nie powinno się stosować  do jasnych mebli, ponieważ zostawia brzydkie plamy.
 2. Brudne ciemne stare meble z drewna czyścić mieszanką 3 łyżek oliwy (lub oleju), 3 łyżek czerwonego wytrawnego wina i łyżeczki soli.
 3. Mocne zabrudzenia ciemnych mebli kurzem, którego nie można usunąć wodą, także okopcenia czyścić mieszanką czerwonego wytrawnego wina i oliwy rozcieńczoną octem spirytusowym w stosunku 1:1. Dokładnie osuszyć przy otwartych oknach, polerować chusteczkami dla niemowląt zawierającymi środki pielęgnujące na bazie olejków lub wetrzeć wosk do mebli.
 4. Bardzo brudne jasne meble z drewna czyścić mieszanką 3 łyżek oliwy (lub oleju), 3 łyżek fermentującego białego wina wytrawnego (lub octu spirytusowego) i łyżeczki soli.

Niektóre typy lakieru stosowane w starych meblach mogą rozpuścić się w kontakcie z winem.

Resztki wina można wykorzystać do zwalczania owadów i szkodników w domu

Resztki starego kwaśnego wina przelać na miseczkę, dodać trochę słodkiego soku, obowiązkowo kilka kropel płynu do mycia naczyń i mamy gotową pułapkę na uciążliwe muszki owocówki w ciepłe dni. Miskę postawić przy przechowywanych owocach.

Wino lubią karaluchy i stonogi piwniczne (prosionki), dlatego też może być doskonałą pułapką na nie. Na podłodze położyć otwartą butelkę z resztką wina, owady same w nią wejdą.

Stare wino wyczyści pozłacane ramy
Pozłacane ramy obrazów czyścić pędzelkiem, miękką gąbką moczoną w zwietrzałym winie z jabłek. Po kilku minutach wino zetrzeć czystą wodą, ramy wysuszyć na powietrzu.

Świeżym winem można przemywać skórę twarzy
Resztki wina nanieść wacikiem na czystą i suchą skórę twarzy, odprężyć się. Po 5-10 minutach zmyć ciepłą wodą. Świeże wino działa odżywczo na skórę.
Czerwone wino stosuje się na przetłuszczającą się skórę, a białe na suchą skórę.

Dodaj do zakładek Link.

5 odpowiedzi na „Nietypowe wykorzystanie resztek alkoholu. Koniak i wino

 1. Mira mówi:

  Dostałam piękny ale stary stolik , po wtarciu wina z solą i oliwą odzyskał blask. Ciekawe na jak długo, pewnie będe musiała go pomalować. Na razie tuczę oko

 2. tak sobie mysle mówi:

  Rady raczej dla koneserów staroci

 3. Aron mówi:

  Zamiast wina do czyszczenia mebli tańszy ocet

  • Mama Dobra Rada mówi:

   Do jasnych mebli może być ocet. Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

 4. Lenka mówi:

  U mnie wino nie zmarnuje się, opróżniamy butelkę do sucha