Profilaktyka upadków i złamań kości cz.3

Zdrowie seniora


Ważne jest dobre i jednolite oświetlenie wszystkich pomieszczeń z dostępnie umieszczonymi przełącznikami. 65-latek potrzebuje czterokrotnie więcej światła niż 20-latek, a jego oczy dłużej przystosowują się do nagłych zmian 
światła i ciemności. Przed oślepiającym światłem słonecznym chronią żaluzje i zasłonki.

  1. Połączenia telefoniczne, gniazdka elektryczne powinny być dostępne z pozycji siedzącej (nigdy tuż nad podłogą i ani przy załamaniu ścian). Czasem konieczne jest przemeblowanie mieszkania/domu seniora ze względów bezpieczeństwa.
  2. Ze schodów należy korzystać zawsze trzymając się poręczy i nigdy nie nosić przed sobą przedmiotów zasłaniających widoczność. Na obu końcach schodów warto zainstalować przełączniki światła.
  3. Nie należy wykonywać kilku czynności jednocześnie, ani biec do dzwoniącego telefonu czy do drzwi, aby zdążyć je otworzyć. Unikanie pośpiechu to podstawa. Warto nosić przy sobie przenośny telefon z dużym wyświetlaczem, który przyda się do szybkiego wezwania pomocy.

Regularna aktywność fizyczna pomaga pokonać trudności ze snem, pomóc kontrolować ciśnienie krwi, poziom cukru i wagę. Ćwiczenia tai chi, joga, czy indywidualne zajęcia pod kierunkiem fizjoterapeuty mogą poprawić równowagę i pewność chodu. Pozbycie się swojego strachu przed upadkiem pomaga w codziennej aktywności, utrzymaniu zdrowia fizycznego i zapobieganiu upadkom w przyszłości.
Bardziej intensywne ćwiczenia poprawiają napięcie mięśni, ich siłę, giętkość i wytrzymałość, pomagają utrzymać stawy i więzadła seniora w dobrej formie. Pływanie, taniec i spacery zwiększają poziom energii i utrzymują organizm seniorów w dobrej formie. Ćwiczenia z niewielkim obciążeniem mogą przyczynić się do zwiększenia gęstości kości i zatrzymania postępującej osteoporozy. Przed wyborem ćwiczeń fizycznych należy skonsultować się z lekarzem.

Przed wyjściem na zewnątrz trzeba pamiętać o
kapeluszu z rondem, okularach z filtrem lub aparacie słuchowym. W deszczowe i zimowe dni niezbędna może być laska lub chodzik. Patrząc uważnie pod nogi, zawsze łatwiej zauważyć różnice w poziomie podłoża.

Trzeba rozglądać się, bo zagrożenie stanowią nie tylko pędzący rowerzyści, lecz również rozbawione dzieci i biegające psy. Kapelusz i okulary z filtrem chronią przed oślepiającym światłem słonecznym.

Buty wygodne, dopasowane, szerokie w palcach, na niskich obcasach i antypoślizgowych podeszwach zapewniają bezpieczeństwo (nie tylko) seniorowi podczas chodzenia. Należy unikać klapek, luźnych kapci i chodzenia w skarpetkach. Przy obolałych, spuchniętych stopach, mrowieniu lub kłuciu w nich, jeśli zmieni się ich kształt, trzeba skorzystać z porady lekarza.

Odzież nie powinna krępować ruchów. Szczególnie wrażliwi na upadki seniorzy powinny nosić ochraniacze na biodra łagodzące ich skutki.

Jazda autobusem czy tramwajem będzie bezpieczniejsza dla seniora z osobą towarzyszącą, podczas jazdy powinno się siedzieć. Lepiej zrezygnować z zakupów w godzinach największego ruchu, szczególnie w dużych sklepach. Podczas wsiadania i wysiadania do środków komunikacji trzeba zachować szczególną ostrożność.

Podczas chodzenia trzeba ruszać obiema rękami w przód i w tył (huśtawka), świadomie odrywać nogi od podłoża – to pomaga utrzymać równowagę i prawidłową postawę.

Nie obracać się gwałtownie ani szybko nie zawracać (poruszać się po łuku w kształcie litery U).

Bezpieczniej jest stać z nogami rozsuniętymi na szerokość barków. Kiedy stopy są blisko siebie przez dłuższy czas, zwiększa się ryzyko utraty równowagi i upadku nie tylko seniora.

Artykuły powiązane:

Profilaktyka upadków i złamań kości cz.1.
Profilaktyka upadków i złamań kości cz. 2.


Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.