Miód akacjowy w kuchni
Miód akacjowy jest chętnie wykorzystywany do przygotowania dań i napojów z powodu wspaniałego smaku i koloru. Jest dwukrotnie słodszy od cukru, zawiera około 20% wody.
Napoje
Zawiera wyjątkowo dużo zdrowej fruktozy. Łatwo go zmieszać z różnymi płynami, dlatego często stosowany do słodzenia letnich napojów. Nie zmienia ich smaku ani aromatu. Ponieważ miód akacjowy zawiera bardzo dużo pierwiastków śladowych i minerałów, wzmacnia organizm, wchodzi on w skład napojów dla sportowca.
Dodatek do serów i produktów mlecznych
Miód akacjowy jest popularny jako dodatek do białych serów, zarówno delikatnych jak i pikantnych i silnie pachnących z krowiego, owczego i koziego mleka (ricotta, pecorino, gorgonzola).
Pasuje do produktów mlecznych, głównie mleka, jogurtu, twarogu.
Doskonały jako przekąska z posmarowanym masłem chlebem o chrupiącej skórce i miękkim, elastycznym miękiszu.
Deser
Miód akacjowy jest składnikiem sosu z sokiem z cytryny lub octu jabłkowego do deserów oraz sałatek owocowych i warzywnych. Łącząc go z orzechami, suszonymi owocami i ziarnami otrzymuje sie zdrową i wzmacniającą słodką przekąskę.
Wzmacniające kulki z nasion i miodu
Składniki:
po łyżce nasion maku, sezamu, siemienia lnianego
1-2 łyżki miodu akacjowego
pół łyżeczki kurkumy (proszek)
Nasiona podprażyć na suchej patelni, ostudzić, dodać kurkumę i zmielić na pastę. Dodać miód, całość równomiernie wymieszać. Ręką uformować kulki. Podjadać popijając wodą, mlekiem lub niskotłuszczowym jogurtem naturalnym.
Składnik dań z mięsa, ryby i owoców morza
Można nim smarować gorącą rybę, kaczkę i kurczaka po upieczeniu. W wyrafinowanej kuchni jest używany jako składnik dań z homarem, pasztetu z gęsich i kaczych wątróbek.
Miód akacjowy podawany jest do potraw z truflami.