Miód z mniszka lekarskiego

Miód z mniszka lekarskiego ma wysokie wartości odżywcze

Przepisy lecznicze z miodem z mniszka lekarskiego na zaparcia, na bezsenność, na wzmocnienie układu nerwowego

Mniszek_na_laceMiód z mniszka lekarskiego (popularnie zwanego dmuchawcem) ma złoto-żółty kolor, silny aromat i ostry smak. Jest bardzo gęsty, lepki i ulega szybko krystalizacji nie zmieniając koloru. Zawiera około 41,5% fruktozy i 35,6% glukozy.
Jest bogaty w witaminy B1, B3, B4, B5, B6, C i kwas foliowy. Z mikroelementów zawiera potas, sód, fosfor, wapń, magnez, żelazo, miedź, mangan, selen, fluor i cynk. Kaloryczność miodu jest bardzo wysoka – 10 dag miodu zawiera ponad 300 kcal. Miód z mniszka lekarskiego ma niezwykłe antybakteryjne właściwości, zabija szkodliwe bakterie w żołądku, nie naruszając jego normalnej mikroflory. Dlatego jest stosowany w leczeniu zgagi, zapalenia błony śluzowej żołądka i jelita grubego. Miód z mniszka lekarskiego posiada wyjątkowo korzystne działanie na procesy trawienia i przemianę materii, likwiduje zaparcia, zalecany jest również w dolegliwościach ze strony wątroby i dróg żółciowych.

Miód z mniszka lekarskiego wykorzystywany w leczeniu anemii, utraty apetytu. Pomaga leczyć przeziębienia, zapalenie oskrzeli, wzmacnia układ odpornościowy i nerwowy, poprawia ogólny stan zdrowia, jest stosowany w nadciśnieniu, bezsenności. Z kwiatów mniszka lekarskiego i cukru przygotowuje się „miodzik” domowy, który jest właściwie dżemem. Nie ma on właściwości leczniczych jak prawdziwy miód.

Uwaga: mniszek lekarski jest często mylnie nazywany mleczem! 

Stosowanie domowych przepisów w czasie choroby i rekonwalescencji należy skonsultować z lekarzem. Nie wolno na własną rękę zwiększać proporcji i częstotliwości zażywania nawet roślinnych środków. Podawanie ziół dzieciom, kobietom w ciąży oraz długotrwałe domowe kuracje zawsze trzeba uzgodnić z lekarzem.

Lecznicze przepisy z miodem z mniszka lekarskiego


Miód z mniszka lekarskiego na bezsenność, stres, choroby układu nerwowego
Przyjmować codziennie 2-3 łyżki miodu rozpuszczone w letniej wodzie lub mleku (najlepiej rano i wieczorem).

Miód z mniszka lekarskiego na zaparcia

  • Na zaparcia pomaga mleko z miodem. Rano rozpuścić łyżkę miodu w szklance letniego mleka. Popijać przez cały dzień małymi łykami. Całą porcję można wypić przez snem. Kuracja przynosi efekt już po kilku(nastu) godzinach.
  • Biała rzodkiew z miodem szybko usuwa zaparcie. Zetrzeć na tarce dużą białą rzodkiew i wycisnąć z niej sok przez czystą gazę. 100 ml soku z rzodkwi wymieszać z około 5 dag miodu z mniszka lekarskiego. Sok pić wcześnie rano, przed posiłkiem. Sok z rzodkwi działa przeczyszczająco, i to bardzo szybko, nawet w ciągu około 10 minut. Tygodniowa kuracja sokiem z rzodkwi i miodem z mniszka lekarskiego normalizuje pracę układu trawiennego.
  • Sprawdzonym sposobem na zaparcia jest napar z pokrzywy i krwawnika z miodem. Dla normalizacji pracy jelit pić 4 razy dziennie przed posiłkami po 3-4 łyżki letniej herbaty z pokrzywy i krwawnika słodzonej miodem z mniszka lekarskiego. Wystarczy tygodniowa kuracja.

Przeciwwskazania do spożywania miodu z mniszka lekarskiego
Podobnie jak każdy gatunek miodu, miód z mniszka lekarskiego nie jest zalecany dla niemowląt i małych dzieci.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *