Piegi i plamy starcze. Zapobieganie powstawaniu przebarwień na skórze

Domowe sposoby zapobiegania pojawienia się przebarwień na skórze 

Piegi to płaskie plamy pigmentowe o jasnobrązowym kolorze w rozmiarze 1-3 mm. Mogą łączyć się w większe plamy. Duża ilość piegów pojawia się u osób posiadających włosy w kolorze blond i rudym. Piegi występują najczęściej na skórze twarzy, szyi, klatki piersiowej, pleców, czasem kończyn. Pod wpływem światła słonecznego zwiększa się ich ilość i intensywność zabarwienia.
Plamy soczewicowate, zwane starczymi, powstają na skórze rąk, twarzy, szyi nawet u młodych osób. Pojawiają się wiosną pod wpływem promieni słonecznych. Brak witamin, silny stres, niektóre przyjmowane leki szczególnie antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, środki antykoncepcyjne), maści (np. przeciw trądzikowi) zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni UV, mogą powodować przebarwienia i podrażnienia skóry.

Niektóre typy przebarwień są sygnałem problemów zdrowotnych, często dotyczących pracy wątroby, układu hormonalnego, dlatego zawsze warto pokazać je lekarzowi.

Znamion, pieprzyków, plam wątrobowych, brodawek,”naczyniaków” itp. nie powinno się nigdy zdrapywać ani wybielać domowymi sposobami!

Jak zapobiec pojawieniu się piegów i plam starczych na skórze?

  1. Już od przedwiośnia należy stosować krem do opalania z filtrem 30-35 i wyższym. Nakładać na oczyszczoną skórę twarzy równomiernie na 10-15 minut przed wyjściem na zewnątrz. W lecie stosować zarówno rano jak i wieczorem, nawet w pochmurny dzień.
  2. Od lutego zapobiegawczo pić codziennie rano nie więcej niż pół szklanki soku z kiszonej kapusty, a wieczorem szklankę kefiru. Włączyć do diety produkty szczególnie bogate w witaminę C.
  3. Nie tylko w słoneczne dni unikać promieni słońca w godzinach 11-15. Nigdy nie wystawiać twarzy do słońca.
  4. Na plaży zawsze nosić czapkę lub kapelusz. Najlepiej opalać się w cieniu, pod parasolem.
  5. Zrezygnować z opalania się w solarium. Jedna sesja w solarium powoduje takie szkody w skórze jak cały dzień spędzony na słonecznej plaży bez żadnej ochrony przeciw działaniu promieni UV.
  6. Używać wybielające środki do pielęgnacji skóry.

Artykuły powiązane:
Piegi i plamy starcze. Przepisy na domowe maseczki wybielające skórę.
Zdrowe opalanie się cz.1.
Zdrowe opalanie się cz.2.

W kategorii URODA (klik!) znajdują się artykuły dotyczące pielęgnacji ciała i urody oraz przepisy na łatwe domowe maseczki dla różnych rodzajów skóry i włosów.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *