Przepisy na domowe przetwory z agrestu bez cukru lub z małą ilością cukru

agrest

Dietetyczne przetwory z agrestu na zimę

 

Przepisy na agrest w soku dla dzieci, dżem z agrestu, dżem z czerwonego agrestu, jabłek i wiśni, przecier z agrestu, kompot z agrestu, agrest w syropie, sok z agrestu bez cukru na zimę, wykwintna nalewka z agrestu z miodem i przyprawami…
Owoce agrestu można łączyć z sokiem z pomarańczy, porzeczkami, wydrylowanymi wiśniami i czereśniami. Powinno się je podawać dzieciom i kobietom w ciąży, w celu uzupełnienia braków witamin i minerałów. Agrest zawiera dużo pektyn, dlatego przygotowane z niego przetwory szybko gęstnieją i łatwo żelują bez dodatków. Wysoka zawartość kwasów powoduje, że soki, galaretki, dżemy, kompoty są bardzo trwałe i agrest można przetwarzać z mocno zredukowaną ilością cukru. Przygotowuje się także sok z agrestu bez cukru, ale trzeba wybierać odmiany o jasnych owocach. Można z niego przygotowywać także nektary i wina. Przetwory z agrestu mają bardzo przyjemny, orzeźwiający, choć specyficzny smak i aromat.

Jak przygotować przetwory z agrestu do słoików na zimę, aby się nie psuły?

Do słoików powinno się wkładać tylko wymyte, oczyszczone z liści, szypułek, resztek kwiatu zdrowe i dojrzałe (ale nie przejrzałe!) owoce. Słoiki trzeba wcześniej wymyć, wypłukać i wygotować przez kilka(naście) minut. Pokrywki powinny być wymyte, wrzucone do wrzącej wody na nie dłużej niż 30-60 sekund. Słoik można wypełniać maksymalnie do wysokości 3 cm poniżej brzegu. Owoce, zwłaszcza z cukrem, poszczają dużo soku, dlatego powinny zajmować nie więcej niż 3/4 słoika. Przed zamknięciem brzeg słoika trzeba koniecznie wytrzeć do sucha, podobnie pokrywka powinna mieć suche brzegi. Do rondla o szerokim dnie wlać zimną wodę, wstawić słoiki tak, by woda sięgała do 2/3-3/4 ich wysokości. Wodę podgrzewać na małym gazie. Gotować w zależności od wielkości słoików przez 15-30-60 minut. Po tym czasie wyjąć je z wrzątku i postawić do góry dnem na stole pokrytym ręcznikiem. Po całkowitym ostudzeniu słoiki przekręcić i ustawić w ciemnym miejscu. Mogą stać nawet w temperaturze pokojowej. Przetwory z agrestu gęstnieją w trakcie przechowywania.


Przepisy na:
– sok z agrestu na zimę bez cukru,
– agrest w soku własnym na zimę,
– dżem z agrestu na zimę,
– dżem z czerwonego agrestu z jabłkami i sokiem z wiśni na zimę,
– przecier z agrestu na zimę,
– kompot z agrestu na zimę,
– agrest na zimę w syropie,
– wykwintna nalewka z agrestu z miodem i przyprawami.

Sok z agrestu na zimę bez cukru
Owoce powinno się zebrać już pod koniec czerwca, kiedy są jeszcze twarde i niezupełnie dojrzałe, dokładnie wymyć, oczyścić. Zagotować wodę w garnku, wrzucić agrest i podgrzewać na średnim gazie. Woda powinna przykryć owoce (im mniej wody, tym smaczniejszy będzie sok z agrestu). Gotować (a właściwie blanszować) przez 3-5 minuty. Po tym czasie garnek zdjąć z gazu i odstawić przykryty, aż woda z owocami ostygnie. Płyn przecedzić przez sito, przelać do słoików, zamknąć, wstawić do garnka z chłodną wodą i podgrzewać. Woda powinna sięgać do 2/3-3/4 wysokości słoików. Gotować przez 10 minut (słoiki 0,5 l) lub przez 20 minut (słoiki  1 l).

Agrest w soku własnym na zimę, witaminizujący, dla dzieci
Składniki
1 kg dojrzałych, miękkich i dużych owoców agrestu
3 pełne łyżki cukru
Agrest wymyć, zdjąć szypułki. Jeżeli skóra jest jeszcze twarda, należy przebić ją igłą lub wykałaczką. Owoce wsypać do słoików do wysokości 2/3 słoika, zasypać cukrem, szczelnie zamknąć wyparzoną suchą pokrywką. Wstawić do rondla wypełnionego chłodną wodą, która powinna sięgać do 2/3-3/4 wysokości słoików. Wodę podgrzewać powoli, aż zacznie wrzeć. Słoiki powinny stać w lekko gotującej się wodzie przez 30-60 minut (czas zależy od wielkości słoików). Słoiki wyjąć z wrzątku i postawić do góry dnem. Słoiki trzeba przechowywać w chłodzie.
Rada: Tak przygotowany agrest na zimę wykorzystać jako witaminizujący dodatek do deserów i napojów. Po przetarciu można podawać nawet małym dzieciom.

Dżem z agrestu na zimę
Składniki
1 kg dojrzałych i twardych owoców agrestu
15 dag cukru
ew. sok z pomarańczy i 4 zdrowe liście wiśni

Agrest wymyć, zdjąć szypułki, wsypać do rondla (duże owoce najpierw zmielić), dodać kilka łyżek wody lub soku pomarańczowego, ewentualnie wymyte liście wiśni (dadzą specyficzny smak i aromat) i gotować pod przykryciem na małym ogniu. Kiedy owoce zmiękną i puszczą sok, dodawać stopniowo cukier i gotować, na małym gazie, aż sok lekko zgęstnieje. Masę trzeba mieszać, aby jej nie przypalić! Po rozpuszczeniu cukru gotować bez przykrycia przez kolejne 5-10 minut, usuwając tworzącą się pianę. Wlać wrzący dżem z agrestu do słoików (do każdego można włożyć liść wiśni), zamknąć i postawić do góry dnem.
Rada: Dżem zawiera dużą ilość pektyny i jest bardzo przydatny w profilaktyce chorób jelit i w przypadku zatrucia metalami ciężkimi.

Przecier z agrestu na zimę
Składniki
1 kg dojrzałych owoców agrestu
10 dag cukru
sok z pomarańczy
Agrest wymyć, zdjąć szypułki, zalać wrzącą wodą i przykryć. Kiedy owoce agrestu ostygną, zmielić je i przetrzeć przez sito. Masę przełożyć do rondla, dodać sok, cukier i podgrzewać mieszając do zagotowania. Szybko przełożyć do słoików i postawić je do góry dnem. Po ostudzeniu przechowywać w lodówce.
Rada: Przecier można wykorzystać w czasie przeziębienia.

Dżem z agrestu czerwonego, jabłek i soku z wiśni z wanilią
Składniki
1 kg owoców czerwonego agrestu (waga po oczyszczeniu)
30 dag jabłek Idared (waga po oczyszczeniu)
szklanka soku z wiśni
10 dag cukru
mały strąk wanilii
Jabłka wymyć, obrać, wyciąć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce i w rondlu zalać sokiem z wiśni. Owoce czerwonego agrestu przebrać, oczyścić z liści i szypułek, wypłukać i dodać do jabłek. Przeciąć strąk wanilii wzdłuż, wyskrobać ziarenka i dodać do owoców. Owoce podgrzewać pod przykryciem na małym ogniu. Gotować przez około 15 minut, aż zmiękną. Rozgnieść je drewnianą pałką, a kiedy trochę ostygną przetrzeć przez sito. Dodać cukier, dobrze wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 5 minut mieszając co jakiś czas.
Wrzący dżem z agrestu, jabłek i soku z wiśni nałożyć do słoików. Wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami i odwrócić do góry dnem.

Kompot z agrestu na zimę
Składniki
3 kg agrestu
2 litry wody
maks. pół szklanki cukru
świeży sok z pomarańczy lub porzeczki
Zagotować wodę w garnku. Agrest wymyć, zdjąć szypułki, owoce przełożyć na sito. Wycisnąć sok z pomarańczy (nie może być w nim pestek). Do wrzątku wsypać cukier i gotować mieszając. Kiedy cukier rozpuści się całkowicie wsypać owoce, dodać sok i gotować przez 5 minut od momentu zagotowania się wody z owocami. Wrzątek wlewać do słoików, słoiki zamknąć i postawić do góry dnem.

Agrest na zimę w syropie 
Składniki
3 kg dojrzałych owoców agrestu (mniej więcej tej samej wielkości)
litr wody
1,5 szklanki cukru
Agrest wymyć, zdjąć szypułki i wsypać do słoików. Jeśli zależy nam na tym, aby owoce nie popękały, nakłuć je igłą. Zagotować wodę z cukrem, gotować mieszając przez 5 minut. Wrzącym zalać owoce w słoikach, słoiki szczelnie zakręcić. Po 10 minutach wstawić do rondla z ciepłą wodą i podgrzewać, aż woda się zagotuje. Ogrzewać w lekko gotującej się wodzie (słoiki 0,5 l przez 15 min, słoiki 1 l przez 25 min.). Po tym czasie wyjąć i odwrócić do góry dnem.
Rada: W zimie duszony agrest jest niezastąpionym źródłem witamin i minerałów. Szczególnie przydany dla dzieci. Po otwarciu przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni.

Wykwintna nalewka z agrestu z miodem, imbirem i wanilią
Składniki
1 kg agrestu
1 l wódki 45%
0,2 l płynnego miodu wielokwiatowego*
5-6 plastrów świeżego imbiru o grubości 0,5 cm
1-2 strąki wanilii
Dojrzały agrest wymyć dokładnie, usunąć łodyżki, liście. Owoce przekłuć wykałaczką lub naciąć, wsypać do czystego słoja. Imbir obrać, pokroić w plastry. Do agrestu dodać plastry imbiru. Strąk wanilii przekroić wzdłuż, nożem wyskrobać ziarenka. Strąki i ziarenka dodać do agrestu. Wlać wódkę, słój szczelnie zamknąć, zostawić na parapecie na 3-4 tygodnie (jeśli jest upał wstawić do szafki). Od czasu do czasu potrząsać nim. Po około miesiącu zawartość przecedzić przez sitko wyłożone złożoną gazą, alkohol przelać do butelki, szczelnie zamknąć. Do słoja z agrestem i przyprawami dodać płynny miód, szczelnie zamknąć i wstawić do szafki na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie zlać słodki płyn, połączyć z wcześniej przygotowanym alkoholem, dobrze wymieszać i dokładnie przefiltrować. Nalewkę przelać do butelek, wstawić do szafki. Wykwintna  nalewka z agrestu z miodem, imbirem i wanilią jest gotowa do spożycia po 3 tygodniach, ale lepiej smakuje po kilku miesiącach. Tradycyjna, aromatyczna, słodka i jednocześnie ostra, korzenna nalewka rozgrzewa i wzmacnia w zimne dni, jest podawana do świątecznego posiłku.
*Można użyć inny rodzaj miodu o delikatnym smaku, np. akacjowy.

O wartościach i właściwościach agrestu można przeczytać w artykule Agrest. Wartości odżywcze i właściwości lecznicze.

Rady jak mrozić agrest i inne owoce jagodowe, aby zachowały swoje wartości, kolor i kształt można przeczytać w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę.

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Zasady przygotowywania przetworów na zimę zawarte są w artykule Jak przygotować w domu smaczne i zdrowe przetwory na zimę?

 

Dodaj do zakładek Link.

5 odpowiedzi na „Przepisy na domowe przetwory z agrestu bez cukru lub z małą ilością cukru

 1. Klaudia mówi:

  Zrobiłam nalewkę z agrestu z miodem, imbirem, i z cukrem z prawdziwą wanilią. Tylko pół litra na próbę. Smak niesamowity, po pierwszym kieliszku robi się cieplutko. Dziękuję za przepis, pocieszy nas w święta

 2. Iza mówi:

  Super, dziękuję za przepisy

 3. Kuba mówi:

  Ile potrzeba wody na sok z agrestu na zimę bez cukru? Brakuje tej informacji w przepisie.

 4. Viola71 mówi:

  Pierwszy raz zrobiłam dżem z agrestu ale bez liści. Dziękuję za przepis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *