Prawidłowe mycie okien cz.6 Przepisy na domowe preparaty do czyszczenia i polerowania szyb


Dopiero po dokładnym wymyciu i osuszeniu ramy okiennej można zabrać się za mycie szyby.

Brudne_oknoDo mycia szyb wziąć czystą letnią wodę. Letnia woda wolniej wysycha niż ciepła, dlatego nie zostawia smug. Szybę wymyć wodą z płynem za pomocą miękkiej gąbki lub miękkiej bawełnianej ściereczki bez szwów. Wymytą szybę zawsze trzeba przetrzeć bawełnianą ściereczką zmoczoną w dużej ilości czystej wody, aby całkowicie zmyć czyszczący środek. Nie dokładnie zmyty pozostawia plamy, zacieki i przyciąga kurz. Spływającą czystą wodę zebrać gumową wycieraczką. Po każdym pociągnięciu trzeba wytrzeć wycieraczkę suchą szmatką. Zebrać też suchą ściereczką spływające na dół krople wody, aby nie gromadziły się w rogach okna. Aby łatwiej dostrzec powstałe przy myciu smugi i niedociągnięcia, zewnętrzną szybę wycierać do sucha w innym kierunku, niż wewnętrzną szybę. Wtedy nie będzie wątpliwości przy szukaniu ewentualnych smug na szybie.
Kolorowe szkło myć czystą wodą, ewentualnie dodać niedużą ilość delikatnego płynu do mycia naczyń. Tylko stare witraże czyścić suchym pędzelkiem.
Lekkie zabrudzenia na szybie mlecznej usunie ściereczka z mikrofazy lub z bawełny zwilżona roztworem ciepłej wody. Do usuwania zabrudzeń na szkle mlecznym nie wolno stosować środków chemicznych, środków szorujących, drapaków ani ostrych narzędzi ze względu na jej delikatną powierzchnię. Do czyszczenia nie nadaje się również ircha ani gazeta. Po myciu szybę zawsze trzeba zmyć czystą wodą i wytrzeć do sucha.

Niektóre środki do czyszczenia szyb zawierają dodatki, które powodują zacieki na szybie po każdym deszczu lub powodują reakcje alergiczne. Dlatego warto przygotować samemu delikatny środek do mycia i polerowania szyb ze składników dostępnych w każdym domu, przyjazny domownikom i środowisku. Do mycia okien nie powinno się używać mydła, ponieważ zawsze zostawia smugi i matową powłokę. Wypełnianie rys na szybie białą pastą do zębów to również nie najlepszy pomysł. 

Przepisy na przygotowane w domu płyny do czyszczenia i polerowania szkła, szyb okien, mlecznego szkła oraz luster

Płyn do mycia mocno zakurzonych szyb

Składniki: 1 l ciepłej wody, łyżeczka płynu do naczyń

Płyn do mycia lekko zakurzonych szyb

Składniki: 5 l wody, łyżeczka delikatnego płynu do naczyń lub szamponu do włosów

Preparat do szybkiego przetarcia szyby od wewnątrz 

Składniki: 1 l letniej wody, łyżka octu
Umyte okna można zabezpieczyć przed zaciekami, szybkim osadzaniem się kurzu, zamarzaniem szyby i wypolerować na błysk. Szybę polerować czystą miękką bawełnianą ścierką  wykonując okrężne ruchy.

Płyn do polerowania czystej szyby

Składniki: 2,5 l czystej letniej wody, łyżeczka gliceryny farmaceutycznej (z apteki)
Preparat zapobiega osadzaniu się kurzu i brudu oraz powstawaniu smug po spływających kroplach deszczu na szybie, także samochodu.

Płyn nabłyszczający wymytą szybę

Składniki: 3 szklanki czystej letniej wody, szklanka octu
Trzeba być precyzyjnym i ostrożnym, ponieważ ocet może uszkodzić gumowe uszczelki i ochronną warstwę ramy okna.

Preparat do polerowania szyby „na błysk”

Składniki: 5 l czystej letniej wody, łyżka alkoholu etylowego (etanolu), łyżka octu
Preparatem spryskać czyste szkło lub nanieść go białym papierowym ręcznikiem. Alkohol nie powinien dostać się na ramę okna ani na uszczelki.

Szkło mleczne

Do usunięcia zabrudzeń, śladów palców, tłuszczu, zacieków na szybie mlecznej warto przygotować proste domowe preparaty. Po myciu zawsze trzeba ją zmyć czystą wodą i wytrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry lub bawełny nie zostawiającej kłaczków. Jeśli zawiodą domowe środki, wyjątkowo można użyć płynu do czyszczenia szyb i luster.

Preparaty do mycia szkła mlecznego

Do czyszczenia szyby mlecznej używa się roztworu ciepłej wody (1 litr), łyżki delikatnego płynu do mycia naczyń i 2-3 łyżek octu. Zamiast octu można rozpuścić w wodzie 2 łyżki drobnoziarnistej soli lub 2 łyżki węglanu potasu (K2CO3).

Preparat do usuwania plam na szybie mlecznej

Plamy powstałe po złej pielęgnacji szyby mlecznej, zacieki i smugi można usunąć roztworem octu (pół szklanki) i soli (płaska łyżeczka) pocierając zaplamione mleczne szkło kolistymi ruchami. Spłukać wodą, wysuszyć miękką ściereczką z delikatnej mikrofibry lub bawełny.

Mycie szyb w zimie

  1. Trzeba pamiętać o tym, że mycie okien na mrozie prowadzi do uszkodzeń szyb i uszczelek.
  2. W bardzo zimne dni, zwłaszcza w  czasie mrozu nigdy nie używać do mycia szyb ciepłej wody ani czyszczenia parowego, gdyż można uszkodzić szybę.
  3. Jeśli konieczne jest mycie okna w zimie, w czasie mrozu, w misce ciepłej wody dokładnie rozpuścić łyżeczkę soli lub spirytusu, aby zapobiec zamarzaniu wody. Zimą szybę myć tylko chłodną wodą.
  4. Przetarcie czystej szyby wodą z łyżeczką denaturatu lub przekrojoną cebulą zapobiegnie zamarzaniu szyby zimą.
  5. Zamarzniętą szybę spryskać mieszanką 2 szklanek wody, pół szklanki denaturatu lub spirytusu i łyżeczki płynu. Po krótkim czasie lód na szybie zniknie.
  6. Aby zapobiec osadzaniu się lodu i szronu na szybie nad ranem można spryskać ją mieszanką wody i octu (1:3).


Artykuły powiązane:

Prawidłowe mycie okien. Przygotowania.
Myjemy ramy okien.
Mycie i konserwacja ram okien z PCV.
Mycie i konserwacja drewnianych ram okiennych.
Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.1
Jak usunąć plamy z ram i szyb? Sprawdzone domowe sposoby cz.2
Jak prawidłowo dbać o okna? Okucia i uszczelnienia okien. 

Podobne wpisy

8 komentarzy

  1. Szkoda, że tu wcześniej nie weszłam, bo zniszczyłam sobie szybkę ze szkła mlecznego :((

    1. Ja sobie zepsułam szybę mleczna gąbka szorstka i octem są ślady teraz po tym.. jak mogę uratować te szyby na drzwiach . Nie powiem nowe drzwi

      1. Delikatne ślady zadrapania na mlecznej szybie można zamaskować pastą do polerowania metali lub mleczkiem Stahl Fix do chromu i stali. W zadrapania wciera się delikatnie mleczko Stahl Fix, następnie całą powierzchnię pokrywa środkiem do czyszczenia ceramiki szklanej w postaci mleczka i wyciera wilgotną/mokrą bawełnianą ściereczką. Ponieważ szyby mleczne mają różną odporność, działanie mleczka lepiej sprawdzić na małej powierzchni w niewidocznym miejscu.

  2. Mogę powiedzieć, co to ulga znaleźć kogoś, kto rzeczywiście wie, o czym pisze. Nie moge uwierzyć, że blog nie jest bardziej popularny, bo zdecydowanie masz predyspozycje.

  3. Cześć! Po prostu chciałabym dać ogromne kciuki za świetny blog, który tu masz. Niedługo wrócę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *