Pożywne ciepłe śniadanie z ryżem, kaszą jaglaną, owsianką, jajkami i twarogiem


Przepisy na szybkie pożywne śniadanie na ciepło 

Pożywne śniadanie na ciepło zwiększa nasz metabolizm, daje uczucie sytości na długi czas i jest najlepszym dostawcą energii w zimne dni. Można je łatwo przygotować w kilka minut. Wystarczy ugotować ryż lub kaszę poprzedniego dnia, ostudzić i przechować do rana w lodówce. Rano połączyć na patelni z ulubionymi składnikami (słodkimi lub pikantnymi), wymieszać i podgrzać. Delikatną kaszę jaglaną można podgrzać w kąpieli wodnej, tj. wkładając garnek do większego wypełnionego do 1/3 gotującą się wodą.
Oto kilka przepisów m.in. z ryżem i kaszą jaglaną, które nie zawierają glutenu.


Ryż z jajkiem i ziołami
  Składniki (1 porcja)Ryz_z_jajkiem_ziolami
¾ szklanki ugotowanego brązowego ryżu 
łyżeczka oliwy lub oleju rzepakowego/słonecznikowego
jajko 
sól, pieprz  
świeże lub suszone zioła (pietruszka, oregano, tymianek lub rozmaryn)
ew. krojona wędlina
Rozgrzać patelnię, wlać olej lub wywar. Wsypać ryż i dusić po przykryciem. Wbić jajko na ciepły ryż, wymieszać i przyprawić. Przykryć i dusić, aż białko jaja zetnie się. Aby śniadanie na ciepło było jeszcze bardziej pożywne, ryż na talerzu posypać krojoną wędliną.

Ryż z groszkiem, szynką parmeńską i serem
Składniki (2 porcje)
1 i ¾ szklanki ugotowanego dzikiego ryżu
8 łyżek zielonego groszku z puszki
kawałek twardego sera (np. parmezanu)
6 plasterków szynki (np. parmeńskiej)
średnia cebula
ząbek czosnku
2 łyżki masła
sól, pieprz, świeża bazylia
Ryż ugotować poprzedniego dnia w bulionie warzywnym. Połowę parmezanu drobno zetrzeć. Szynkę pokroić na kawałki wielkości kęsa. Umyć bazylię i pokroić na kawałki. Obrać cebulę, drobno posiekać, posypać solą i pieprzem. Podgrzać masło na patelni, zeszklić cebulę. Dodać ugotowany ryż, groszek, czosnek i tarty ser. Mieszając podgrzewać na średnim ogniu przez 3 minuty. Ryż rozłożyć na talerze, położyć na niego szynkę i listki bazylii.

Kasza jaglana z owocami i twarogiem

Sniadanie_Kasza_jaglana_suszone_owoce
Składniki (1 porcja)
¾ szklanki kaszy jaglanej ugotowanej w wodzie
kilka łyżek twarogu 
1 i ½ szklanki mleka
2 łyżki suszonych owoców (rodzynki, morele, śliwki) 
łyżeczka miodu masło
Jeśli owoce są bardzo suche, zalać je wrzątkiem i odstawić. Wyjąć twaróg z lodówki. Do rondelka wlać mleko i zagotować. Odlać szklankę mleka i odstawić do ostudzenia. Do rondelka z resztą mleka dodać kaszę jaglaną i masło, podgrzewać na małym ogniu mieszając. Pokroić napęczniałe owoce i dodać do kaszy. Kaszę jaglaną wymieszać z twarogiem, posłodzić miodem. Przełożyć do miseczki. Do picia podać mleko lub kakao i mamy pożywne śniadanie na ciepło.

Szybka owsianka

Muesli_domowe1

Składniki (1 porcja)
½-¾ szklanki płatków owsianych
1 i ½ szklanki mleka
3 łyżki ulubionych owoców jagodowych* 
2 łyżki orzechów
łyżka nasion słonecznika lub dyni
łyżeczka płatków kokosowych
łyżeczka miodu akacjowego
ew. szczypta cynamonu lub kardamonu
Poprzedniego dnia wieczorem zagotować mleko i zalać nim płatki w termosie lub słoiku. Wymieszać i zamknąć. Na suchej patelni podprażyć orzechy i nasiona. Po ostudzeniu można je pokroić. Jeśli owsianka wystygła, można podgrzać ją. Składniki wymieszać, przełożyć na talerz, posłodzić miodem. *Owoce jagodowe można zastąpić krojonym jabłkiem, gruszką lub owocami z puszki. Płatki owsiane mogą być zanieczyszczone glutenem.

Jajecznica z warzywami
Składniki (1 porcja)
2 jajka
mała cebula
¼ strąka żółtej lub czerwonej papryki
pół małej cukinii
2 łyżki posiekanej natki ew. ząbek czosnku
1-3 łyżeczki oliwy lub oleju sól, pieprz
Warzywa wymyć. Cukinię obrać i pokroić w plasterki. Cebulę pokroić w drobną kostkę, miąższ papryki w paseczki. Czosnek drobno posiekać. Rozgrzać patelnię, wlać oliwę i zeszklić na niej cebulę doprawioną solą i pieprzem. Dodać paprykę, pokrojoną cukinię. Mieszając smażyć warzywa na wolnym ogniu około 5 minut. Jeśli będą za suche, dodać jeszcze odrobinę oliwy. Jajka wymyć. W miseczce wymieszać widelcem białka i żółtka razem, dodać czosnek. Połączyć składniki, mieszając smażyć na małym ogniu tak długo, aż białko się zetnie. Podać posypaną natką pietruszki z pełnoziarnistym pieczywem. Jajecznicę można spulchnić dodając trochę mleka do rozbitych jajek. Proste, smaczne i pożywne śniadanie na ciepło.

Omlet z twarogiem

Omlet_skladnikiSkładniki (1 porcja)
2 jajka
łyżka mielonych otrębów* 
2 łyżeczki oliwy lub oleju
3 łyżki twarogu
1-2 łyżki mleka
cukier lub dżem, sok owocowy

Twaróg zmieszać z mlekiem i cukrem. Jajka umyć. Do żółtek i białek dodać otręby i dokładnie ubić – wtedy omlet będzie puszysty. Patelnię rozgrzać, wlać tłuszcz. Masę jajeczną przelać na patelnię, przykryć i podgrzewać do ścięcia. Na ścięty omlet wyłożyć twaróg, omlet złożyć na pół. Zsunąć łopatką na talerz, polać sokiem.
*Otręby można zastąpić pszenną mąką, wsypując ją do jaj podczas ubijania.

Zupa jest idealnym pokarmem w zimowy poranek. Można przygotować jej większą ilość w dniu, kiedy jest więcej czasu i podgrzać na śniadanie. Porcje zupy można zamrozić.

Artykuły powiązane:
Jakich pokarmów i napojów unikać rano?
Pożywne śniadanie gwarancją zdrowia i energii. Co jeść rano?
Pożywne ciepłe śniadanie z ryżem, kaszą jaglaną, owsianką, jajkami i twarogiem.
Pożywne śniadanie. Szybkie posiłki z mlekiem i twarogiem.
Pożywne śniadanie. Odżywcze i energetyczne napoje.
Śniadanie złagodzi skutki kaca.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *