Czym nasączyć ciasto?

Wilgotne ciasto biszkoptowe bez proszku, bez tłuszczu

Czym nasączyć biszkopt bez proszku do pieczenia, bez tłuszczu, bez mleka? Przepisy na syrop mleczny; syrop z mleka skondensowanego; syrop cukrowy; syrop z miodu; syrop z dżemu; syrop truskawkowy; herbata do nasączania biszkoptu; wiśniowy poncz do biszkoptu; poncz cytrynowo-waniliowy z alkoholem; koniakowy lub rumowy poncz do biszkoptu czekoladowego; kawowy poncz do tortu z alkoholem…

Aby zatrzymać wilgoć w biszkopcie, trzeba go najpierw całkowicie ostudzić po upieczeniu. Następnie owinięty folią spożywczą musi leżeć w lodówce 7-8 godzin. Klasyczny biszkopt jest suchy, dlatego nasącza się go syropem lub ponczem alkoholowym, aby nawilżyć go i nadać mu aromatu. Przed obliczeniem ilości syropu należy zważyć ciasto.

Na każde 50 dag suchego ciasta biszkoptowego stosuje się około 25-35 dag syropu w temperaturze pokojowej i 50-60 dag bitej śmietany lub kremu. Na pytanie czym nasączyć biszkopt, czym nasączyć tort łatwo znaleźć odpowiedź. Jednak sposób i stopień nasączenia ciasta sprawa bardzo indywidualna, ponieważ koniecznie trzeba zachować umiar, inaczej ciasto straci kształt. Jeśli do ozdobienia/przekładania ciasta używa się świeżych owoców lub jagód, zmniejsza się ilość syropu/ponczu. Często korzysta z gotowego syropu owocowego z puszki (np. ananasowy, brzoskwiniowy), jednak warto przygotować własny syrop albo poncz.
Podstawowy syrop cukrowy do nasączania biszkoptu przygotuje się stosując proporcje objętościowe: 3 części wody i 2 części cukru lub 2 części wody i 1 część cukru. Często smak i aromat takiego syropu modyfikuje się wg upodobań dodając ulubione przyprawy lub aromaty. Ciasto biszkoptowe dla dzieci nasączane jest często mlekiem lub gotowanym sokiem owocowym.

Jeśli szykujemy poncz z alkoholem, to powinien zawierać alkohol dobrej jakości: drogi koniak, rum, porto, likier lub dobrą domową nalewkę. W tym przypadku stosuje się proporcje: 6 łyżek cukru, 9 łyżek wody i 1,5 łyżki alkoholu oraz przyprawy do smaku. Alkohol dodaje się do schłodzonego syropu, w przeciwnym razie straci smak.

Ponieważ w cieście jest już cukier, warto nasączyć biszkopt syropem lub ponczem o obniżonej ilości cukru. Jednak jeśli chcemy dłużej przechować ciasto, to nie powinno się redukować ilości cukru w syropie czy ponczu.

Biszkopt sam w sobie jest smacznym i delikatnym ciastem, dlatego trzeba uważać, aby go nie zepsuć nieodpowiednimi dodatkami. Trzeba pamiętać o tym, że ciemny syrop albo poncz pasuje tylko do ciemnego ciasta, dlatego ciemnym sokiem owocowym, koniakiem lub czerwonym winem nasącza się ciasta z dodatkiem czekolady, kawy. W przypadku jasnych ciast stosuje się syrop mleczny, z likierem, winem deserowym czy miodem. Ale syrop klonowy sprawia, że ciasto nim nasączone nie wygląda estetyczne.

Aby równomierne nasączyć biszkopt syropem najlepiej użyć silikonowego pędzelka. Można także ostrożnie rozprowadzić płyn za pomocą małej łyżeczki lub strzykawki. Im cieńsze są blaty biszkoptu, tym mniej syropu zużywa się do zwilżenia ciasta.
W ciastach składających się z kilku warstw, dolny blat nasącza się niewielką ilością płynu, blaty powyżej większą ilością, a górny blat najmocniej. Ciasto namacza się tylko z jednej strony! Aby zwiększyć gęstość syropu dodaje się do niego skrobię ziemniaczaną: na pół litra gotowego syropu wystarczy pół łyżeczki skrobi.

Dobra rada: ciasta biszkoptowego nie serwuje się od razu po nasączeniu. Najlepiej jeśli przed podaniem minie co najmniej 6 godzin – najlepiej przechować każdy blat owinięty w folię spożywczą w lodówce. Jeśli nie ma tyle czasu, to trzeba pamiętać, że między nasączeniem ponczem a pokryciem kremem biszkoptu musi minąć przynajmniej 20-30 minut.

Przepisy na syrop i poncz do nasączania tradycyjnego biszkoptu bez proszku, bez tłuszczu


Podstawowy syrop mleczny do biszkoptu
Składniki:
3 szklanki mleka
pół szklanki cukru

Zagotować mleko, wsypać cukier i mieszając podgrzewać, aż cukier się całkowicie rozpuści. Ostudzonym syropem nasączyć biszkopt o delikatnym smaku.

Syrop z mleka skondensowanego do biszkoptu
Składniki:
40 dag skondensowanego mleka z cukrem
600 ml wrzącej wody

Do mleka dodać wodę, wymieszać i ostudzić.
Dobra rada: do mleka można dodać trochę ulubionej przyprawy do smaku: cynamon, czekoladę, zaparzoną kawę.

Podstawowy syrop do biszkoptu bez alkoholu
Składniki:
200 ml wody
3-4 łyżeczki cukru

Podgrzać wodę, dodać do tego cukier. Mieszając powoli doprowadzić wodę do zagotowania, usunąć piankę i szybko zdjąć z ognia. Prosty syrop bez dodatków smakowych doskonale łączy się z każdym kremem do ciasta.
Dobra rada: gdy ostygnie do temperatury pokojowej, można dolać 50-75 ml soku z cytryny – wtedy ciasto biszkoptowe nabierze wyjątkowego smaku.

Syrop z miodu do biszkoptu dla dzieci
Składniki:
2 części miodu płynnego o delikatnym smaku (wielokwiatowy, akacjowy)
1 część przegotowanej, letniej wody

Ciasto biszkoptowe nasączone syropem z miodu ma wyjątkowy smak, podaje się je z bitą kwaśną śmietaną.

Bezalkoholowy syrop z dżemu do biszkoptu
Składniki:
szklanka wrzącej wody
pół szklanki dżemu

Składniki wymieszać, po schłodzeniu przesączyć przez sito. Można wykorzystać dowolny dżem: wiśniowy, morelowy, brzoskwiniowy, truskawkowy, leśny. Do biszkoptu nasączonego syropem owocowym wyjątkowo dobrze pasuje kwaśna śmietana.

Bezalkoholowy syrop truskawkowy do biszkoptu
Składniki:
30 dag soczystych truskawek
250 ml wody
3 łyżki cukru pudru
Wycisnąć sok z truskawek. Zagotować wodę z cukrem, dodać świeży sok z truskawek, gotować 3 minuty na małym ogniu. Ostudzić i nasączyć ciasto biszkoptowe.

Herbata do nasączania biszkoptu
Składniki:
200 ml wrzącej wody
2 łyżeczki herbaty czarnej/zielonej/owocowej
2 łyżki cukru

Liście lub owoce zalać wrzącą wodą, przykryć i zaparzać przez dziesięć minut. Przefiltrować, posłodzić.
Dobra rada: napar z czarnej herbaty jest jeszcze smaczniejszy po dodaniu około 50 ml alkoholu. Może to być koniak, rum, likier.

Wiśniowy poncz do biszkoptu, poncz z alkoholem
Składniki:
pół szklanki wody
pół szklanki soku wiśniowego
łyżka cukru
ew. 3 łyżki koniaku dobrej jakości

Zagotować wodę, dodać cukier, gotować mieszając przez 5 minut. Sok wiśniowy dodać do schłodzonego syropu, wtedy zachowa ładny kolor. Dodać koniak dobrze wymieszać. Poncz wiśniowy pasuje do delikatnego ciasta biszkoptowego, ciasta czekoladowego i ciasta z wiśniami.

Cytrynowo-waniliowy poncz do biszkoptu, poncz z alkoholem
Składniki:
200 ml wody
3 łyżeczki cukru
łyżka soku z cytryny
pół łyżeczki ekstraktu waniliowego
3 łyżki koniaku dobrej jakości

Do wrzącej wody wsypać cukier, mieszając gotować przez 3 minuty. Ostudzić, dodać koniak, wanilię i sok z cytryny.

Koniakowy lub rumowy poncz do biszkoptu czekoladowego
Składniki:
200 ml wody
30-50 ml koniaku lub łyżka ciemnego rumu
3 łyżki cukru

Zagotować wodę, wsypać cukier i mieszać. Syrop gotować mieszając nie dłużej niż 3-5 minut. Zdjąć z ognia i ostudzić. Ostudzić do temperatury pokojowej, dodać alkohol, wymieszać.

Kawowy poncz do biszkoptu, poncz z alkoholem
Składniki:
250 ml wody
3 łyżki cukru
2 łyżki mielonej kawy (arabika)
ew. 1,5 łyżki rumu lub koniaku dobrej jakości

Zaparzyć kawę zalewając połową porcji wrzącej wody, przecedzić po 20 minutach. Zagotować resztę wody, dodać cukier, mieszając podgrzewać przez 3 minuty. Ostudzić do temperatury pokojowej. Wymieszać syrop, kawę i alkohol. Kawowy poncz z alkoholem sprawdza się w tiramisu.

Artykuły powiązane:
Klasyczny biszkopt idealny. Rady jak piec biszkopt, żeby nie opadł…

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.