Łuski cebuli

Rady jak wykorzystać łuski cebuli dla zdrowia i urody

Przepisy na łuski cebuli:
– witaminizujący napar z łusek cebuli i dzikich owoców;
– kompres  z naparu ze skórek cebuli przy zapaleniu oskrzeli;
– okłady i kąpiele na ciężkie nogi, opuchnięte stopy i łydki;
– kąpiel stóp na odciski;
– napar z łusek cebuli na skurcze i bóle łydek;
– płukanka przeciw próchnicy zębów;
– płukanka przeciw osadzaniu się kamienia nazębnego;
– płukanka do gardła w czasie anginy;
– płukanka na ból gardła w czasie anginy i zapalenia krtani;
– wywar z łusek cebuli przeciw alergicznemu swędzeniu skóry;
– wywar z łuski cebuli, rumianku i nagietka na trądzik;
– ekstrakt z łusek cebuli na kurzajki;
– kąpiel w naparze ze skórek cebuli przeciw nadpotliwości i grzybicy;
– zmielone łuski cebuli w wypiekach;
– wcierka do włosów tłustych i wypadających;
– wcierka do włosów i skóry głowy hamująca łysienie;
– wywar z łupin cebuli dla włosów osłabionych i matowych;
– balsam odżywczy z żółtka i wywaru z łupin cebuli dla włosów suchych i osłabionych;
– wywar z brązowych skórek cebuli do koloryzacji włosów…
Łuski cebuli stosuje się nie tylko do barwienia jajek na Wielkanoc, dodawania do zup warzywnych, rosołu i sosów dla nadania im pikantnego smaku i atrakcyjnego koloru, dodawania do mąki chlebowej, płukania włosów dla nadania im blasku…

Właściwości łuski cebuli

Twarda skórka cebuli zawiera witaminy, sole mineralne i substancje biologicznie czynne. Stosowana jest między innymi dla wzmocnienia odporności, jako delikatny środek uspakajający i ułatwiający zasypianie, środek antyseptyczny wzmacniający dziąsła i zęby oraz zapobiegający zapaleniu dziąseł i próchnicy, łagodzący zmiany skórne.

Dobra rada: do przygotowania domowych preparatów wybiera się zdrowe żółte cebule, których łuski zawierają najwięcej skutecznych składników. Skoncentrowane są one w zewnętrznych, suchych i twardych łuskach.

Przepisy na domowe preparaty dla zdrowia i urody

Napar z łusek cebuli, owoców dzikiej róży i jarzębiny witaminizujący i dla wzmocnienia organizmu
Do szklanego termosu wsypać 2 łyżki pokrojonych brązowych skórek cebuli, po łyżce owoców dzikiej róży i jarzębiny albo czarnej porzeczki, zalać 0,5 l wody. Po 2 godzinach przefiltrować. Pić po kilka łyżek naparu kwadrans przed każdym posiłkiem. Następnego dnia przygotować kolejną porcję. Kuracja trwa 2 tygodnie.
Dobra rada: naparów z łusek cebuli nie powinny pić kobiety w ciąży i pacjenci cierpiący na nadkwasotę. 

Kompres  z naparu ze skórek cebuli przy zapaleniu oskrzeli
Garść zewnętrznych łusek cebuli zmielić lub drobno pokroić, wsypać do termosu, zalać szklanką wrzącej wody. Zaparzać około 15-20 minut, następnie przecedzić. W ciepłym naparze moczy się gazę kilkakrotnie złożoną, wyciska nadmiar płynu. Wilgotną gazę nakłada się na klatkę piersiową, przykrywa folią i ciepłym ręcznikiem, kocem. Kompres usuwa się po około 20-30 minutach. Kompres stosuje się 3 razy dziennie w ciepłym pomieszczeniu przez kilka dni. Stosowanie kompresu jest tylko uzupełnieniem leczenia choroby, wspomaga łatwiejsze odksztuszanie.

Okłady i kąpiele przy uczuciu ciężkich nóg, wieczornym opuchnięciu stóp i łydek
Do garnka wsypać 2 łyżki twarde skórki cebuli i 2 łyżki koszyczków rumianku. Zalać 0,5 l wody i gotować pod przykryciem około 15-20 minut. Zaparzać 5-6 godzin. W wywarze zmoczyć gazę, wycisnąć nadmiar płynu, luźno owinąć nią łydki. Wywar można też wykorzystać do kąpieli bolących, opuchniętych stóp.
Dobra rada: wywar jest szczególnie skuteczny przy dolegliwościach z wiązanych z siedzącym trybem życia i w profilaktyce żylaków.

Kąpiel stóp na odciski
W garnku zalewa się 2 łyżki rozdrobnionych brązowych skórek cebuli litrem wrzącej wody, przykrywa i zaparza przez kwadrans. Po tym czasie całość wlewa się do miski, dodaje się płaską łyżkę sody oczyszczonej, mydło w płynie całość i miesza. Płyn powinien być mocno ciepły. Kąpiel trwa do 10 minut. Odciski usuwa się pumeksem, skórę smaruje się wazeliną lub tłustym kremem.

Napar z łusek cebuli na skurcze i bóle łydek
Łyżkę pokrojonych łupin cebuli zalać szklanką wrzątku w termosie, odstawić do zaparzenia na 2-3 godziny. Przecedzony napar wypić przed snem, aby złagodzić ból mięśni. Napar pije się codziennie przez 2 tygodnie.
Natomiast napar uzyskany już po 20 minutach zaparzania twardych skórek cebuli wykorzystuje się do robienia okładów na bolącą łydkę.

Płukanka przeciw próchnicy zębów
Do termosu wsypać łyżkę pokrojonych brązowych skórek cebuli, po łyżeczce koszyczków rumianku i szałwii, zalać 200 ml wrzątku. Zaparzać 3 godziny, przecedzić. Płukać naparem jamę ustną raz dziennie aby zapobiec rozwojowi próchnicy.

Płukanka przeciw osadzaniu się kamienia nazębnego, paradontozie i wypadaniu zębów
Łyżkę pokruszonych łupin cebuli i pół łyżki szałwii zalać szklanką wody w garnuszku, doprowadzić do wrzenia. Gotować tylko 3 minuty na małym ogniu, zaparzać przez 2 godziny. Przefiltrowanym wywarem wypłukać dziąsła przed snem. Płukanie powtarzać 2-3 razy w tygodniu stosując świeży wywar. Stosowanie wywaru poprawia brzydki oddech powstały na skutek choroby dziąseł.

Płukanka do gardła w czasie anginy
Szklanką wrzącej wody zalać 2 łyżki pokrojonych łusek cebuli, zaparzać pod przykryciem przez kwadrans. Napar przefiltrować i ostudzić. Płukać gardło świeżo przygotowanym naparem kilka razy dziennie. Napar ma działanie ściągające i przeciwbólowe.

Płukanka na ból gardła w czasie anginy, zapalenia krtani
Do garnka wsypać 2 łyżki pokrojonych brązowych skórek cebuli i łyżkę koszyczków rumianku. Zalać 0,5 l wody i gotować na małym ogniu przez kwadrans. Odstawić pod przykryciem na 3 godziny, przefiltrować. Wywar jest intensywny, stosuje się go przy silnych bólach zainfekowanego gardła.

Okłady z wywaru z łusek cebuli przeciw uciążliwemu swędzeniu w przypadku pokrzywki
W przypadku pokrzywki na podrażnioną skórę nakłada się gazę moczoną w skoncentrowanym naparze z łupin cebuli. Również przy wysypkach skórnych dobrze pomagają kąpiele z dodatkiem naparu lub wywaru ze skórek cebuli.

Wywar z łuski cebuli, rumianku i nagietka do mycia skóry trądzikowej
Łyżkę pokrojonej łuski cebuli, po pół łyżki koszyczków rumianku i płatków nagietka wsypać do termosu i zalać 300 ml wrzątku. Zaparzać przez godzinę, przefiltrować. Naparem przeciera się skórę twarzy rano i wieczorem przez 10 dni.

Ekstrakt z łusek cebuli na kurzajki
Martwe komórki górnej warstwy skóry w postaci brodawek na dłoniach i twarzy są objawem choroby wirusowej skóry. Bardzo skutecznym sposobem walki z brodawkami jest ekstrakt z łusek cebuli. 2 łyżki pokruszonych łusek cebuli zalewa się szklanką wody i gotuje na małym ogniu pod przykryciem, aż pozostanie połowa płynu. Rano i wieczorem smaruje się nim brodawki. Ekstrakt z łusek cebuli jest bezpieczniejszy w użyciu niż sok z glistnika.

Kąpiel w naparze ze skórek cebuli przeciw nadpotliwości i nawrotom grzybicy
Do garnka wsypać 4 łyżki pokruszonej skórki cebuli, zalać 2 litrami wrzątku, przykryć i odstawić na 1,5 – 3 godzin. Napar przecedzić, lekko podgrzać i stosować do kąpieli stóp i dłoni. Napar można też stosować do obmywania skóry pod pachami w czasie upału.

Zmielone łuski cebuli w wypiekach
Wysuszone łuski cebuli (suszy się je w piekarniku w temperaturze 50°C), mieli się drobno i wykorzystuje się do wypieku chleba, bułek, pizzy i innych niesłodkich wypieków. Na kilogram mąki dodaje się nie więcej niż 5 dag łusek. To zdrowy dodatek nadający wypiekom dodatkowo lekko pikantny smak.

Wcierka do włosów tłustych i przeciw wypadaniu włosów
Zewnętrzna łuska cebuli dostarcza witaminy, sole mineralne – w tym siarkę, zapobiegającą utracie włosów. Łuski z 3 cebul pokroić, zalać szklanką wody, naczynie przykryć. Wodę doprowadzić do wrzenia i gotować pod na małym ogniu 20 minut. Wywar lekko ostudzić, przecedzić. Ciepły, ale nie gorący płyn wciera się w skórę głowy. Głowę owija folią spożywczą i ciepłym ręcznikiem. Po 40 minutach włosy można wypłukać czystą wodą. Wywar ze skórek cebuli ma lekko wysuszające działanie. Przy łojotoku, tłustym łupieżu wcierkę stosuje się codziennie. Uwaga! Wywar z łuski cebuli stosuje się do ciemnych włosów, ponieważ brzydko zabarwia włosy blond.

Wcierka do włosów i do skóry głowy, wzmacniająca i hamująca łysienie
Jeśli włosy mocno przerzedziły się 2-3 razy w tygodniu wciera się w skórę głowy wywar z łusek cebuli i suchych liści brzozy. Pełną łyżkę pokrojonych łusek i łyżkę liści brzozy zalewa się szklanką wody. Naczynie przykrywa się, wodę doprowadza do wrzenia i całość gotuje na małym ogniu przez 10 minut. Po ostudzeniu i przefiltrowaniu lekko ciepły płyn wciera się w skórę głowy, głowę owija ciepłym ręcznikiem. Po pół godzinie włosy można wypłukać czystą wodą. Kuracja trwa 2 tygodnie.

Wywar z łupin cebuli dla włosów osłabionych i matowych
Wywar z łusek cebuli można stosować też jako płukankę do włosów dla nadania blasku matowym włosom. Włosy systematyczne płukane w wywarze po każdym myciu łatwiej się rozczesują, mają piękny blask i ciekawy, złotawy odcień. Ponieważ wywar ma właściwości barwiące, nie stosuje się go dla jasnych włosów.

Balsam odżywczy z żółtka i wywaru z łupin cebuli dla włosów suchych i osłabionych
Do termosu wsypać 10 dag łusek cebuli, zalać je 0,25 l wrzącej wody, zamknąć i odstawić do zaparzenia na 2 godziny. Wywar przecedzić, dodać żółtko, wymieszać. Wetrzeć w skórę głowy, rozprowadzić po włosach, wmasować. Owinąć głowę folią spożywczą, ciepłym ręcznikiem. Po około pół godziny spłukać włosy czystą wodą. W razie potrzeby powtarzać.

Wywar z brązowych skórek cebuli do koloryzacji włosów
Do garnka wsypać 3 garści najciemniejszych łupin cebuli żółtej i zalać litrem wody. Gotować pod przykryciem na małym gazie tak długo, aż płyn zmniejszy objętość o 1/3-1/2 i nabierze ciemnego zabarwienia. Wywar lekko ostudzić, przecedzić. Wetrzeć równomiernie w wymyte, prawie suche włosy. Luźno owinąć głowę folią spożywczą i ciepłym ręcznikiem. Po pół godzinie włosy spłukać czystą wodą.
Dobra rada: ten sposób zabarwiania włosów poleca się tylko szatynkom, brunetkom i właścicielkom rudych włosów. 

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Kupiłam niedawno bułki w małej piekarni, były niesamowicie aromatyczne i przyjemnie pikantne. Dowiedziałam się, że do ciasta dodają tam zioła i zmielone łuski cebuli. Czy można dodać łuski do naleśników razowych? Ile?

    1. Ciekawy pomysł, ale mam doświadczenie tylko z wypiekami. Proszę podzielić się nowym doświadczeniem.

  2. Zbierałam łuski cebuli całą zimę. Płuczę włosy wywarem po każdym myciu. Włosy pięknie błyszczą, nie przetłuszczają się już, mniej wypadają i nie pachną cebulą. Mam ciemne włosy i tylko w słońcu wyglądają na ciemny brąz.

    1. Wywar z łusek cebuli świetnie działa na wzmocnienie włosów i przeciwdziała przetłuszczaniu się ich. Był przebojem wśród koleżanek mojej córki w okresie dojrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *