Bukiet kwiatów. Rady jak wybierać kwiaty
Kwiaty cięte w wazonie cz. 2
Kiedy bukiet kwiatów będzie trwały? Kiedy ścinać kwiaty do wazonu? Z których kwiatów komponować bukiety? Które kwiaty cięte nie lubią swojego sąsiedztwa w wazonie?
Trwałość bukietu kwiatów zależy od stopnia ich dojrzałości oraz od doboru kwiatów, ponieważ nie wszystkie tolerują towarzystwo innych. Ważna jest także pora cięcia kwiatów.
Kiedy bukiet kwiatów był trwały? Kiedy ścinać kwiaty do wazonu?
Żywotność ciętych kwiatów zależy od stopnia ich rozwoju w momencie ścięcia. Dlatego trzeba wybrać dobrą porę cięcia kwiatów w ogrodzie czy na łące lub dokładnie przyjrzeć się bukietom kwiatów przed kupnem.
Żonkile i tulipany należy ciąć w fazie wybarwiających się pąków.
Amarylis ścina się kiedy pąki pękają, maki krótko przed otwarciem pąków a frezje i petunie ścina się od momentu całkowitego wybarwienia płatków do otwarcia kwiatu w 3/4.
Irysy ścina się podczas otwierania pierwszego pąka, mieczyki po otwarciu trzeciego kwiatu na łodydze.
Róże ścina się gdy tylko odchyli się pierwszy płatek w pąku, natomiast gerbery kiedy dojrzewa ich pyłek. Przed ścięciem pół otwarte kwiaty powinny mieć: orliki, zawilce, begonie, kanna, powojniki, dzwonki, ostróżki, konwalie, dziewanna, lilie, łubiny, malwy, anemony, gałązki migdałowca i magnolii, bez lilak, piwonie, rezeda, omieg, naparstnica, forsycje, nawłocie, szachownice, ostróżki, rudbekie, krwawnik pospolity, aksamitki, werbeny, niezapominajki, groszek pachnący.
Natomiast anturium, ciemiernik, kosmos, dalie, hortensje, chabry, lwia paszcza, orchidee, floksy, letnie astry, słoneczniki, dzielżany, nagietki, cynie i goździki brodate przed ścięciem powinny mieć całkowicie otwarte kwiaty.
Kiedy zbierać kwiaty w ogrodzie i na łące?
Kwiaty szybko więdną po ścięciu w południe, zwłaszcza kiedy jest silne słońce.
Najlepiej zbierać kwiaty do bukietu w suchy dzień wcześnie rano, kiedy jest jeszcze rosa lub wieczorem. Jeśli wcześniej nie padał deszcz kwiaty przeznaczone do bukietu podlewa się dzień przed ścięciem.
Ścinając lilie trzeba zostawić dużą część łodygi z liśćmi, które odżywiają cebulkę w glebie.
Hortensja może stać w wodzie nawet przez tydzień, ale też może natychmiast uschnąć. Aby zwiększyć szanse na sukces, wskazane jest przestrzeganie kilku zasad!
Wybiera się prawie rozwinięte kwiaty, na których jeszcze nie pojawiły się brązowe plamy i inne ślady więdnięcia. Gałązkę odcina się ostrym nożem (nie łamie), aby obszar rany był minimalny. Dolną część łodyg zanurza się w wodzie lub owija mokrą szmatką i od razu zanosi do domu.
W bukiecie kwiatów ciekawie wyglądają zasuszone kwiatostany hortensji. Przed suszeniem gałązki należy całkowicie oczyścić z liści, owinąć papierem i zawiesić je na 2-3 tygodnie w ciemnym miejscu kwiatem w dół tak, aby kwiaty się nie dotykały. Po wysuszeniu kolor płatków zmieni się.
Roczne astry ścina się gdy kwiatostany są prawie całkowicie otwarte. Przed umieszczeniem astrów w wazonie usuwa się liście, inaczej kwiaty wcześnie zestarzeją się.
Ścinając mieczyki zostawia się na roślinie 4-5 nienaruszonych liści, aby młode bulwy mogły dojrzeć. Wazon powinien być wypełniony wodą prawie po brzegi.
Łodyg kwitnących chryzantem nie ścina się lecz delikatnie przełamuje pod węzłem z liśćmi. Co najmniej kilka kwiatów na gałązce powinno całkowicie rozkwitnąć. Trzeba liczyć się z tym, że twarde pąki (nawet duże) już nie otworzą się. Aby nie osłabić krzaczka, pozostawia się co najmniej 3-4 liście na gałęziach na dole ciętych pędów. Świeżo ścięte chryzantemy mogą stać w wazonie czasem dłużej niż trzy tygodnie.
Zaraz po ścięciu kwiaty umieszcza się w wodzie, a do domu zanosi się zawinięte w papier.
Dobra rada: krótkotrwałe są bukiety z bzów, maciejek, niezapominajek, maków polnych i liliowców. Do wazonu nie nadają się odmiany ozdobne bzów o pełnych kwiatach, gdyż po ścięciu szybko więdną i słabo pachną.
Z których kwiatów komponować bukiet kwiatów? Które kwiaty cięte nie lubią swojego towarzystwa?
Niektóre kwiaty cięte są nie tylko delikatne lecz także wybredne towarzysko.
Goździki, konwalie, żonkile, róże i lilie nie tolerują obecności innych kwiatów w wazonie.
Róże szybko giną w wazonie z konwaliami, storczykami, żonkilami, tulipanami, goździkami. Nawet róże różnych gatunków są ze sobą niezgodne – herbaciane róże w towarzystwie ciemnoczerwonych szybciej zwiędną.
Nie powinno się wstawiać do tego samego wazonu tulipanów i żonkili albo narcyzów, fiołków z bzem, niezapominajek i tulipanów, gałązek jaśminu i goździków, róży i bzu albo konwalii, lilii i stokrotek, maków i chabrów.
Irysy, konwalie, goździki, lilie, rezedy, gałązki czeremchy i rokitnika z owocami powinny stać w wazonie osobno, ponieważ źle wpływają na kondycję innych kwiatów w bukiecie.
Większość kwiatów nie toleruje bliskości żonkili, szczególnie konwalie, irysy, róże, tulipany, goździki, fiołki.
Śluz wypływający z łodyg kwiatów cebulowych jest toksyczny dla innych rodzajów kwiatów i przyspiesza ich więdnięcie.
Tulipany są dość delikatnymi roślinami i reagują wyjątkowo negatywnie na obecność w pobliżu żonkili, niezapominajek, konwalii, a także goździków, irysów, róż, frezji.
Podobnie jak róże, goździki wolą być same i wyjątkowo źle znoszą w bukiecie towarzystwo żonkili, irysów, frezji. Szkodliwy jest dla nich etylen wytwarzany przez przekwitłe kwiaty i owoce oraz dym z papierosów.
Bardzo delikatne i wrażliwe konwalie wyjątkowo źle znoszą w bukiecie żonkile, róże, groszek, tulipany, niezapominajki i unoszący się etylen.
Lilie wyglądają wspaniale nawet same i nie powinny być łączone z innymi kwiatami. Lilie mają bardzo zły wpływ na chabry, maki i stokrotki. Ale lilie ze szlachetnymi różami wyglądają pięknie i nie przeszkadzają sobie, wręcz przeciwnie – doskonale się uzupełniają w bukiecie.
Istnieją jednak kwiaty, które dobrze tolerują swoje towarzystwo, a czasem nawet przedłużają trwałość bukietu np. róże i lilie, konwalie i niezapominajki.
Chryzantemy lubią się w bukiecie z hortensjami, gerberami i paprociami.
Marzanka pospolita (Asperula odorata) w połączeniu z konwaliami dodatnio wpływa na ich zapach i trwałość. Podobnie wpływają na nie geranium i jaśmin.
Z geranium, gałązką tui lub cyprysiku (Chamaecyparis) bukiet tulipanów przetrwa w wazonie dłużej, a płatki nabiorą intensywniejszego koloru.
Uważa się, że gałązki jałowca również są w stanie przedłużyć żywotność bukietów kwiatów.
Artykuły powiązane:
Kwiaty cięte w wazonie. Rady jak dbać o bukiet kwiatów.