Zapachy w kuchni. Ryba
Świeża cała ryba i jej filety nie powinny pachnieć rybą, lecz neutralnie, przyjemnie. Jednak świeże i rozmrożone morskie ryby, mają intensywny, morski zapach. Ryby hodowane w stawie (np. karp), mimo że mają wartościowe mięso, swoim zapachem zniechęcają niektórych do konsumpcji.
Jak pozbyć się silnego zapachu ryby?
- Aby zredukować silny zapach świeżej ryby, trzeba ją najpierw dokładnie wymyć w zimnej wodzie, wypatroszyć, zeskrobać łuskę i jeszcze raz opłukać zimną wodą. Następnie przełożyć do miski, zalać gorącym mlekiem i zostawić w nim na kilka minut. Po wyjęciu natrzeć cytryną w środku i na zewnątrz.
- Rybę rozmrażać w mleku, które wchłonie zapachy lodu.
- Silny rybi zapach usunie również ocet. Rybę wystarczy opłukać octem lub na chwilę włożyć do wody z octem.
- Deska do krojenia ryb nie będzie miała silnego rybiego zapachu, kiedy przed krojeniem ryby (także cebuli) zostanie spłukana zimną wodą i posypana solą.
Jak pozbyć się zbyt intensywnego zapachu podczas gotowania, smażenia lub pieczenia ryby?
- Podczas smażenia ryby czasem powstaje bardzo silny zapach, głównie przez zbyt mocno rozgrzany tłuszcz. Dlatego trzeba pilnować odpowiedniej temperatury smażenia ryby, również ze względów zdrowotnych. Wietrzenie kuchni może okazać się mało skuteczne.
- Przed smażeniem rybnego filetu do panierki warto dodać drobno starty ser parmezan (prawdziwy). Zapach jest mniej intensywny a smak lepszy.
- Przed smażeniem tłustą rybę natrzeć sokiem cytryny. Do wnętrza tłustej ryby warto wsunąć plaster cytryny. Podczas smażenia chudych ryb, na patelnię położyć świeży liść laurowy.
- Podczas smażenia czy gotowania ryby dodać imbir świeży lub suchy mielony.
- Gotowana potrawa nie będzie miała silnego rybiego zapachu jeśli doda się trochę oleju sezamowego.
- Silny zapach smażonej ryby w kuchni można zredukować gotując jednocześnie wodę z łyżką cynamonu lub dużym liściem laurowym. Garnuszek powinien być nieprzykryty.
Zapach w kuchni po usmażeniu ryby zredukuje spalenie dużego świeżego liścia laurowego.
Silny zapach ryby smażonej w mieszkaniu znacznie zmniejszy podgrzanie wody z octem, krótkie gotowanie wody ze skórkami cytryny/pomarańczy w odkrytym naczyniu.
Dobrym sposobem na niechciane zapachy kuchenne jest zaparzenie silnej kawy i upieczenie szybkich ciasteczek z cynamonem – w całym mieszkaniu rozejdzie się przyjemny relaksujący zapach.
Jak usunąć zapach ryby smażonej na patelni?
Wyrzucić do śmieci resztki ryby zawinięte w torebkę foliową. Patelnię bez powłoki teflonowej wypłukać najpierw zimną wodą, dopiero później wymyć ciepłą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Aby usunąć silny rybi zapach na patelni, wlać do niej wodę z octem i płynem do mycia naczyń i podgrzać. Podobnie można postąpić z przypaloną patelnią.
Patelnię teflonową zalać gorącą wodą, wsypać sól i odstawić na jakiś czas. Powinno się ja myć bez użycia płynu do mycia naczyń.
Jak usunąć zapach świeżej morskiej ryby na dłoniach?
- Dłonie wymyć, opłukać w zimnej wodzie i mokre potrzeć tępą stroną noża z czystej stali lub inny przedmiot z czystej stali (np. baterię przy zlewie).
- Silny zapach ryby można usunąć pocierając dłonie solą lub octem.
- Dłonie z rybim zapachem natrzeć świeżą skórką cytryny, sokiem cytryny, zmieloną kawą (nie rozpuszczalną) lub jej fusami.
Jak usunąć zapach świeżej słodkowodnej ryby na dłoniach i naczyniach?
Aby usunąć z rąk i naczyń zapach ryby (szczególnie karpia), wymyć je w wodzie z octem (1 łyżka stołowa octu na 2-2,5 l wody).
Jak usunąć zapach ryby w mikrofalówce?
Aby zapach ryby nie zdominował zapachu potraw podgrzewanych później w mikrofalówce, po oczyszczeniu jej wnętrza gotować w naczyniu wodę z kawałkiem cytryny jej lub skórkami. Mieszankę zostawić wewnątrz do ostudzenia. Po tym czasie wytrzeć wnętrze mikrofalówki.
W wyjątkowym wypadku zagotować w odpowiednim naczyniu szklankę wody z 4-5 łyżkami octu i zostawić we wnętrzu nawet przez kilka godzin.
Artykuły powiązane:
Jak smażyć filet z ryby i całą rybę?
Kuchenne S.O.S. Jak uratować potrawę z ryby?
Jak prawidłowo przechowywać żywność i domowe potrawy w lodówce i zamrażarce? Ryby
Oto trzy zasady które pozwolą nam cieszyć się smaczną, nie śmierdzącą rybą (i kuchnią):
1. Żeby nie śmierdziało w kuchni i nie szło na całe mieszkanie wystarczy mieć okap z wyciągiem… Albo choć z filtrem… (w rzyci mom że bydzie śmierdzieć innym we kuchnia na wirchu).
2. Aby dłonie nie śmierdziały ryba wystarczy… sprawiać rybę w jednorazowych rękawiczkach…
3. Aby karp był smaczny i nie cuchnący zabombonowym mułem i antybiotykami 🙂 wystarczy kupować świeżego karpia o wadze 1,4 – 1,6 kg! Żadne odmulanie cytryną, trzymanie w wannie, to bzdury…
A skąd te proste zasady? Od 20 lat mam stawy hodowlane, od 20 lat sprzedaję karpie do sklepów, marketów i gdzie się da na mieście, od 20 lat sprawiłem i przyrządziłem co najmniej tysiąc karpi a przepisy? Przerobiłem ich chyba ze 300, karp w każdej postaci…
Pozdrawiam.
Rzeczywiście można pozbyć się zapachu karpia, jednak przykry smak pozostaje. Nie jest polską tradycją serwować karpia na Wigilię, to w PRL rzucano każdemu na stół tanią rybę.
Karina,Znasz polską tradycję jak karp gwiazdy! Przykry smak to pozostaje po twojej wypowiedzi. Tobie to rzucają pewnie jesiotra albo inny egzotyk np fugu… Też ryba…
dla mnie karp to podstawa, różne inne potrawy wigilijne testowałam, ale karp jest zawsze
Dobry artykuł…
Położyłem na patelnie plasterki imbiru obok ryby. Zadziałało, ładny zapach w kuchni i na talerzu.
Smród przypalonej ryby utrzymuje się długo w całym domu i nic nie pomaga