Chrzan dla zdrowia
Nalewka chrzanowa na apetyt, na przeziębienie
Składniki:
10 dag korzenia chrzanu
2 słodkie papryki
papryka lekko ostra
litr wódki czystej, żytniej
Korzeń chrzanu wyszorować twardą szczotką, cienko zdjąć skórkę, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Papryki wymyć, wydrążyć, odłożyć nasiona ostrej papryki. Miąższ pokroić w cienkie plasterki. Do wymytego i wyparzonego słoika wsypać chrzan, plasterki papryki i nasiona, zalać wódką. Słoik szczelnie zamknąć i postawić w chłodnym, ciemnym miejscu. Codziennie potrząsać słoikiem. Po 2 tygodniach przecedzić nalewkę przez złożoną gazę, przelać do butelki i szczelnie zamknąć. Dla pobudzenia apetytu pić łyżkę nalewki przed posiłkiem. Nalewkę pije się mocno schłodzoną. W czasie przeziębienia przyjmuje się łyżeczkę nalewki i popija wodą. Ma działanie napotne.
Nalewka z chrzanu i nasturcji na infekcję wirusową
Składniki:
5 dag liści nasturcji
2 cm korzenia chrzanu
spirytus
woda
Liście pokroić grubo, chrzan zetrzeć lub drobno posiekać. Składniki wsypać do czystego, wyparzonego słoika. Spirytus rozcieńczyć wodą do wartości min. 50%. Do słoika wlać 250 ml alkoholu, szczelnie zamknąć słoik i pozostawić w ciemnym miejscu na dwa tygodnie. Od czasu do czasu potrząsać. Nalewkę przecedzić i przelać do butelki. W czasie przeziębienia przyjmować około 30 kropli nalewki trzy razy dziennie po jedzeniu.
Mój dziadek robił chrzanówkę na wódce, dodawał miód ale i tak była gorzka. Mówił że chrzanowa dobra nawet na problemy z zębami.
Sok z cytryny łagodzi gorycz chrzanu a spożywanie chrzanu zaleca się też na wzmocnienie dziąseł.