Dieta podczas karmienia piersią cz. 3. Co pić w czasie laktacji?

Co pić w czasie karmienia piersią?

Które napoje są zalecane w czasie laktacji? Które napoje są niewskazane? Przepisy na herbatę na pobudzenie laktacji
Mamy karmiące piersią potrzebują dużo płynów, nawet do 2-2,5 litrów dziennie (w zależności od masy). Trzeba jednak pamiętać o tym, że spożycie jeszcze większej ilości napojów nie pobudzi laktacji, lecz może nawet zahamować produkcję mleka. Dla utrzymania prawidłowego poziomu płynów w organizmie dobrze jest wypić dużą szklankę wody przed każdym planowanym karmieniem. 

Prawidłowa dieta, czyli zdrowe odżywianie i racjonalne zwiększenie porcji wartościowych posiłków i napojów pomagają uniknąć problemów z karmieniem piersią i zdrowiem.

Najlepsze napoje w czasie karmienia piersią:

 1. pasteryzowane mleko (zaleca się pić 1/2 litra dziennie, o ile mama nie jest na nie uczulona);
 2. herbaty ziołowe dla karmiących mam zawierające anyż, koper i kminek warto pić już w ostatnich tygodniach ciąży (nie więcej niż 3 razy dziennie, ponieważ zmieniają smak i zapach mleka, mogą działać przeczyszczająco);
 3. soki owocowe i warzywne 100% (najlepiej wyciśnięte w domu), nie słodzone i rozcieńczone wodą (nierozcieńczane odwadniają organizm); trzeba uważać na możliwe reakcje alergiczne, ponieważ soki owocowe są wchłaniane bardzo szybko i swoje działanie wykazują w mleku matki już po kilku godzinach, w przeciwieństwie do pokarmów stałych (niektóre tłuste mięsne i mleczne potrawy są trawione przez dorosłego nawet przez 24 godziny);
 4. piwo słodowe nie zawiera alkoholu i pobudza produkcję mleka (jest jednak kaloryczne i nie powinno być stałym elementem diety);
 5. napoje z cykorii i ziaren zbóż (max. 2-3 filiżanki dziennie);
 6. herbata owocowa rozcieńczona wodą;
 7. przegotowana woda z kranu;
 8. niegazowana woda mineralna bezsmakowa z niską zawartością sodu.

Napoje, których trzeba unikać podczas karmienia piersią:

 1. herbaty ziołowe* stosowane bez konsultacji z lekarzem lub pite w dużych ilościach (np. mięta i szałwia hamują produkcję mleka, a napary z niektórych nasion stanowią zagrożenie dla zdrowia niemowlęcia);
 2. napoje dietetyczne zawierające substytuty cukru np. izomalt, ksylitol, laktitol, mannitol, sorbitol – mogą działać łagodnie przeczyszczająco na niemowlę;
 3. kawa naturalna – podnosi ciśnienie i odwadnia organizm mamy;
 4. mocna czarna herbata i zielona herbata, kawa naturalna** – działają pobudzająco na niemowlę i hamują wchłanianie wapnia i żelaza z pokarmu; jeśli to możliwe lepiej wykluczyć je z diety pod czas karmienia piersią;
 5. wszystkie napoje zawierające kofeinę, w tym napoje energetyczne i typu coca-cola – nie tylko powodują krótszy sen u dziecka, lecz również wzdęcia i bóle brzucha (organizm niemowlęcia potrzebuje aż trzech dób, aby usunąć kofeinę z organizmu)***;
 6. herbata mate ogranicza apetyt mamy i dziecka;
 7. alkohol**** – nieprawdą jest, że każde piwo jest dobre na pobudzenie laktacji; szczególnie wysokoprocentowe alkohole mają szkodliwy wpływ na zdrowie niemowlęcia;
 8. sok winogronowy może zaburzyć pracę gruczołów sutkowych.

Mieszanki ze świeżo zmiażdżonych nasion są skuteczniejsze niż oferowane przez handel gotowe herbaty ze zmielonych składników. Trzeba zaopatrywać się w nie w aptece lub sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością – tylko tam mamy gwarancję ich wysokiej jakości.***** Herbatę na pobudzenie laktacji trzeba pić powoli, relaksując się. Po wypiciu wykonać delikatny masaż mięśni leżących wokół piersi.

Herbata na pobudzenie laktacji – przepis podstawowy

Składniki
5 dag nasion koperku
5 dag nasion anyżu
5 dag nasion kminu rzymskiego (kuminu)
10 dag suszonych liści malin 

Mieszankę przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, w ciemnym i suchym miejscu. Liście maliny powinny być przechowywane osobno.
Dawkowanie
Jedną łyżeczkę świeżo zmiażdżonych w moździerzu nasion (lub pół łyżeczki nasion i jedną łyżeczkę pokruszonych liści) zalać szklanką wrzącej wody i odstawić na około 10 minut pod przykryciem. Przecedzić, dla poprawy smaku można dodać łyżeczkę miodu lub soku z cytryny. Pić powoli nie częściej niż 2-3 razy dziennie! Maliny i preparaty z liści malin trzeba wykluczyć z diety w ostatnich tygodniach ciąży, ponieważ wywołują wczesny poród.

Herbata na pobudzenie laktacji – przepis położnej

Składniki
20 g nasion anyżu
20 g nasion czarnuszki siewnej
20 g nasion koperku
20 g liści majeranku
20 g nasion kminu rzymskiego (kuminu)
20 g liści melisy
20 g nasion kozieradki

Mieszankę trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku, w ciemnym i suchym miejscu. W moździerzu zmiażdżyć składniki w małych porcjach, np. na jeden dzień.
Dawkowanie
Dwie łyżeczki mieszanki zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 10-15 minut. Przecedzić, dla poprawy smaku można dodać łyżeczkę miodu lub soku z cytryny. Pić powoli nie częściej niż 2-3 razy dziennie!

Mieszanki ziołowe trzymane w świetle słonecznym tracą swoje właściwości, a wilgoć powoduje ich szybkie pleśnienie (miarka, którą są nabierane musi być zawsze sucha).

Karmienie piersią – przeciwwskazania


Podczas karmienia piersią, podobnie jak w czasie ciąży, najważniejsze jest zdrowe odżywianie się.
Nie wolno przeprowadzać kuracji odchudzających!

Większość oferowanych w internecie „cudownych” leków na odchudzanie – nawet te w formie kawy lub herbaty – są bardzo niskiej jakości. Niektóre zagrażają zdrowiu (zawierają zbyt wysokie dawki leków lub aktywne składniki, które mogą spowodować m.in. poważne powikłania sercowo-naczyniowe).

Należy zachować ostrożność z napojami zawierającymi gluten (napoje mleczne z dodatkiem słodu jęczmiennego, kawa zbożowa, kakao owsiane, napoje słodzone słodem jęczmiennym, piwo) oraz zanieczyszczonymi glutenem w procesie produkcji (mleczne napoje owocowe i smakowe, napoje czekoladowe, produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, niektóre tanie kawy rozpuszczalne, zwłaszcza aromatyzowane, czekolada do picia na gorąco, gotowe napoje owocowo-warzywne, alkohole z dodatkami smakowymi).

*Należy zachować ostrożność również z polecanymi przez niektóre źródła ziołami i przyprawami. Należą do nich m. in. bazylia, gałka muszkatołowa, ginkgo (miłorząb japoński), głóg, hibiskus (Hibiscus sabdariffa), kolendra, koper włoski, korzeń lukrecji, lecytyna, mięta pieprzowa, mniszek lekarski, niepokalanek pospolity, rutwica lekarska, waleriana (kozłek lekarski).
**Jeśli nie można zrezygnować z picia kawy, to trzeba mieć na uwadze, że już po upływie 20 minut kofeina zaczyna działać w organizmie mamy, po półtorej godziny osiąga najwyższe stężenie we krwi, a dopiero po trzech do pięciu godzin poziom kofeiny w mleku matki jest wystarczająco niski, aby można było nakarmić dziecko.
*** Zaleca się wprawdzie nieduże ilości słabej czarnej herbaty z dużą dawką mleka (tzw. bawarkę), jednak im dłużej czarna czy zielona herbata są zaparzane, tym więcej kofeiny przechodzi do wody. Mleko i cukier opóźniają wchłanianie kofeiny przez organizm. Trzeba pamiętać, że 50 ml kawy espresso zawiera 50 mg kofeiny, 125 ml kawy filtrowanej – ok. 80-120 mg, 200 ml coli – 20-50 mg, 100 g czekolady mlecznej ok. 20 mg.
****Można sobie pozwolić na jeden mały kieliszek słabego alkoholu (piwo, wino, szampan) po karmieniu w czasie wyjątkowej uroczystości, a te zdarzają się przecież rzadko. Następne toasty trzeba wznieść kieliszkiem soku wiśniowego czy jabłkowego. Alkohol osiąga najwyższe stężenie w mleku matki po 30-60 minutach po spożyciu, ale tempo oczyszczania organizmu kobiety zależy od ilości spożytego alkoholu i jej masy ciała. Wątroba niemowlęcia radzi sobie znacznie gorzej z usuwaniem toksyn z organizmu. Poza tym alkohol zmienia smak mleka.
*****Nigdy nie należy zaopatrywać się w nie w sklepach ogrodniczych, gdyż tam sprzedaje się nasiona do siewu, zaprawiane toksycznymi również dla człowieka środkami grzybobójczymi.

Artykuły powiązane:

Dieta podczas karmienia piersią. Jak zdrowo odżywiać się w czasie karmienia piersią?
Dieta podczas karmienia piersią. Które można produkty jeść i których trzeba unikać w czasie karmienia piersią?

Pierwsze stałe posiłki dla niemowląt karmionych piersią w 7. miesiącu życia
Pierwsze stałe posiłki dla niemowląt karmionych piersią w 8.–9. miesiącu życia
Pierwsze stałe posiłki dla niemowląt w 10.-12. miesiącu życia przygotowane w domu


Podobne wpisy

Jeden komentarz

 1. Przydatne porady a nie tak jak że można wszystko jeść i pić inaczej jesteś złą matką i głupią kobietą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *