Pielęgnacja włosów wiosną i latem


Przepisy na skuteczne domowe maseczki na włosy suche, domowe maseczki na włosy osłabione, na włosy zniszczone farbowaniem, na wypadanie włosów

Włosy, narażone zimą na gwałtowne zmiany temperatury, pozbawione wilgoci, zduszone obcisłymi czapkami, niedożywione, stają się osłabione, łamliwe i matowe. Podobnie niszczy je latem silne słońce, suche powietrze, sól morska.
Ich stan pogarsza farbowanie i niewłaściwa pielęgnacja. Powinny być chronione przewiewnym nakryciem głowy, gdyż odkrycie ich w czasie zimnych wiosennych dni naraża je na gwałtowne zmiany temperatury i zmoknięcie, a latem na wysuszenie i nie zawsze korzystne dla ich urody rozjaśnienie. Wiosną i latem włosy powinny być myte szamponami dla włosów suchych i włosów zniszczonych, które przywrócą im elastyczność  i gładkość. Należy je myć i płukać wyłącznie w ciepłej wodzie, suszyć lekkim strumieniem powietrza o najniższej temperaturze. Jeśli to możliwe, wysuszyć je bez suszarki, w temperaturze pokojowej, nie w słońcu. Nigdy nie powinno się rozczesywać mokrych włosów. Ich siłę, połysk i piękno przywróci regularnie stosowany masaż skóry głowy, dieta i wypróbowane domowe maseczki z łatwo dostępnych składników tj. jajka, miód, śmietana, olejek łopianowy, olejek rycynowy, liść aloesu, zioła…

Odżywcza domowa maseczka na włosy osłabione, maseczka z olejku łopianowego
Olejek z korzenia łopianu o temperaturze pokojowej wmasować delikatnie w skórę głowy. Jeśli końce są suche i mają tendencję do rozdwajania się, lekko natłuścić je rozprowadzonym na dłoniach olejkiem. Głowę owinąć folią spożywczą, następnie ciepłym suchym ręcznikiem. Po 30-60 minutach skórę głowy i włosy wymyć ciepłą wodą z delikatnym szamponem. Olejek łopianowy wcierać w skórę głowy raz w tygodniu przynajmniej przez miesiąc, aby wzmocnić osłabione włosy.

Nawilżająca domowa maseczka na wszystkie rodzaje włosów
Składniki
łyżeczka olejku rycynowego
łyżka miodu
2 łyżki świeżego soku z aloesu
Liść aloesu wymyć, ostrożnie odciąć kolce (mogą boleśnie zranić), zdjąć skórkę i wycisnąć sok z miąższu. Drobne kawałku miąższu aloesu trudno usunąć z włosów, dlatego warto sok przecedzić. Dodać olejek rycynowy, na koniec miód. Składniki dokładnie wymieszać i wetrzeć w skórę głowy. Głowę owinąć folią spożywczą, następnie ciepłym suchym ręcznikiem. Po pół godzinie maseczkę spłukać ciepłą wodą, a głowę wymyć szamponem. Olejek rycynowy nie może dostać się do oka, ponieważ wywołuje stany zapalne. Maseczka nawilża suche włosy i włosy farbowane.
Dobra rada: aloes doskonale nawilża włosy, jednak może uczulić wrażliwą skórę. Przed zastosowaniem maseczki zrobić próbę (wetrzeć sok z aloesu w skórę za uchem i nie myć jej przez 72 godziny).

Odżywcza domowa maseczka z jajka na włosy farbowane, na suche włosy
Składniki
2 świeże żółtka
trochę ciepłego mleka
trochę śmietany (zależy od gęstości i długości włosów)
Składniki dokładnie wymieszać i wetrzeć w skórę głowy i we włosy. Głowę owinąć folią spożywczą, następnie ciepłym suchym ręcznikiem. Po 20 minutach maseczkę spłukać ciepłą wodą, głowę wymyć delikatnym szamponem. Farbowane włosy nabierają blasku, stają się elastyczne.

Odżywcza domowa maseczka na suche włosy zniszczone farbowaniem
Składniki
2 łyżki olejku łopianowego
łyżeczka oleju rycynowego
2 kapsułki witamin A i E
Olejek z łopianu i olejek rycynowy  podgrzać lekko do temperatury ok. 38°C, wcisnąć olej z kapsułek, wymieszać i wmasować w skórę głowy. Głowę owinąć folią spożywczą, następnie ciepłym suchym ręcznikiem. Po godzinie maseczkę zmyć delikatnym szamponem. Maseczka pomoże nawet bardzo zniszczonym włosom jeśli będzie regularnie stosowana.

Odżywcza domowa maseczka z żółtka, miodu i oliwy na wypadające włosy
Składniki
szklanka oliwy
łyżka suszonych kwiatów rumianku
2 łyżeczki suszonych liści pokrzywy
1 łyżka suszonych liści brzozy
oraz
świeże żółtko
1-2 łyżeczki miodu
2 łyżeczki soku z cytryny (szczególnie dla jasnych włosów)
2-3 kropli olejku z rozmarynu
ew. 2-3 kropli olejku drzewa herbacianego (można pominąć, olejek czasem wywołuje podrażnienie skóry)
Zagotować wodę w płaskim rondelku i wstawić do niego garnuszek z oliwą i ziołami. Mieszankę mocno podgrzać, jednak nie powinno się doprowadzić jej do wrzenia. Wyłączyć gaz, garnuszek przykryć. Po 2 godzinach oliwę przecedzić. Przechowywać w lodówce i wykorzystywać przed myciem do przygotowania świeżej maseczki na wypadanie włosów. Na suche lub lekko wilgotne włosy nakładać mieszankę kilku łyżek ogrzanej do temperatury 38°C oliwy, świeżego żółtka, 1-2 łyżeczek miodu, 2-3 kropli olejku z rozmarynu i 2 łyżeczki soku z cytryny. Maseczkę wmasować w skórę głowy. Głowę owinąć folią spożywczą, następnie ciepłym suchym ręcznikiem. Po 1-2 godzinach maseczkę spłukać ciepłą wodą, głowę wymyć delikatnym szamponem. Maseczka na wypadające włosy regularnie stosowana 2 razy w tygodniu wzmacnia cebulki włosów.
Rada: Rumianek i sok cytrynowy rozjaśniają włosy, dlatego jest to idealna mieszanka dla włosów blond.

Porady dotyczące dbania o ciało i urodę domowymi sposobami znajdują się na stronie Uroda (klik!).

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Olejek rycynowy fantastycznie nawilża wysuszone włosy, to środek sprawdzony już przez babcie w okresie kryzysów. Uważam, że nie trzeba wydawać pieniędzy na drogie kosmetyki, domowe sposoby pielęgnowania włosów są świetne, oczywiście jeśli wypadanie włosów nie jest spowodowane chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *