Pielęgnacja skóry twarzy wiosną

Pielęgnacja skóry twarzy bez względu na wiek 


Rady jak oczyścić, nawodnić, odżywić suchą skórę twarzy. Przepisy na odmładzającą maseczkę na twarz i na szyję oraz na witaminizującą herbatkę poprawiającą koloryt skóry
Wiosna to trudny czas dla naszej skóry. Brak witamin, zmienna pogoda – raz zimno i silny wiatr, raz ciepło i silniejsze promieniowanie słoneczne, a przy tym wilgoć, powodują zwiększoną wrażliwość skóry twarzy. Pod wpływem wyższej temperatury powietrza i nasłonecznienia mogą pojawić się drobne zmarszczki, piegi, plamy starcze. W maju, gdy kończy się sezon grzewczy, wzrasta temperatura i wilgotność, gruczoły łojowe zaczynają wydzielać więcej tłuszczu. W efekcie mogą pojawić się tłusty połysk i zaskórniki.
Oczyszczanie skóry twarzy
Przed wyjściem z domu na zimne powietrze, szczególnie w wietrzne dni, nie zaleca się mycia twarzy, zwłaszcza mydłem.
Bez względu na to, czy nakładany jest makijaż na twarz czy nie, skóra powinna być czyszczona 2 razy dziennie – rano i wieczorem.
Po usunięciu makijażu mleczkiem lub śmietanką, twarz trzeba umyć przegotowaną – w zależności od typu cery – ciepłą lub zimną wodą bez mydła.

Nawodnienie i odżywianie suchej skóry twarzy
Skóra zimą staje się matowa, sucha, łuszcząca i podrażniona, potrzebuje delikatnego czyszczenia i składników odżywczych, najlepiej w postaci maseczek.
Gdy ustabilizuje się ciepła pogoda, warto zacząć używać bezwonnych, lekko nawilżających środków na bazie wody, o działaniu przeciwzapalnym, najlepiej nie zatykających porów. Wiosną pocimy się silniej, co stwarza korzystne warunki do powstawania trądziku.
W dzień trzeba zacząć znów stosować krem nawilżający, a na noc krem odżywczy.

Wiosną polecane są kosmetyki antystresowe, dobrze odbudowujące zmęczoną skórę. Zawierają one witaminy A, C, E, kolagen, pantenol, różne kwasy i oleje, a także przeciwutleniacze, środki neutralizujące wolne rodniki. Ponieważ wiosną sucha skóra twarzy staje się bardziej podatna na podrażnienia, wskazane jest, aby wybrać środki przeznaczone dla skóry wrażliwej.

Wiosenna pielęgnacja każdego typu skóry, bez względu na wiek

 1. Do porannego mycia twarzy wystarczy niegazowana woda mineralna lub napar ziołowy. Pocieranie kostkami lodu osłabia wrażliwą skórę zmęczoną zimą.
 2. W ciągu dnia pić dużo płynów, aby nawilżyć skórę. Można pić wodę mineralną, wodę przegotowaną z kranu, słabe herbatki owocowe i ziołowe. Najwięcej pić powinno się w pierwszej połowie dnia, ponieważ picie dużej ilości płynów wieczorem i przed snem powoduje obrzęk twarzy.
 3. Ważnym czynnikiem utrzymania zdrowej i młodej skóry jest prawidłowe odżywianie się. Trzeba ograniczyć spożycie cukru i słodyczy, soli i niezdrowego tłuszczu.
 4. Wiosną warto jeść dużo świeżych i suszonych owoców.
 5. Na poprawę stanu skóry wpływa regularny tryb życia, relaks, długi sen, gimnastyka i ruch na świeżym powietrzu, zwłaszcza w czasie ładnej pogody. Nawet krótki spacer na świeżym powietrzu powoduje dotlenienie komórek, ożywia i poprawia ogólną kondycję skóry. Wiosną trzeba rozstać się z zimowym korektorem i pudrem chroniącym przed mrozem, a na spacer wybrać się bez makijażu, aby wrażliwa skóra mogła oddychać.
 6. Trzeba starać się panować nad mimiką twarzy, nie marszczyć brwi, nie mrużyć oczu. Pierwsze zmarszczki są wynikiem emocji a nie starzenia się skóry twarzy.
 7. Powinno się zadbać o zdrowieprzebarwienie i pękanie skóry, plamy starcze mogą świadczyć o chorobie (np. ginekologicznej, układu pokarmowego, hormonalnego).
 8. Trzeba zrezygnować z profesjonalnego peelingu, który jest tylko dodatkowym stresem dla osłabionej skóry. Ponadto zwiększa wrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe.
 9. Wiosną wrażliwą skórę oczyszczać płynami nie zawierającymi alkoholu, który ją dodatkowo wysusza i osłabia.
 10. Skóra potrzebuje odpoczynku od kosmetyków. Powinno się ją regularnie delikatnie oczyszczać i nawilżać wieczorem, aby w nocy mogła swobodnie oddychać. Niedokładne zmycie makijażu prowadzi do zatykania porów i infekcji.
 11. Skóra potrzebuje wysokiej jakości kosmetyków. Trzeba je kupować w wyspecjalizowanych sklepach i aptekach, zawsze sprawdzać ich datę ważności.
 12. Na poprawę stanu suchej skóry twarzy pozytywnie wpływa wieczorny masaż. Na 2 godziny przed snem nawilżyć wrażliwą skórę kremem odżywczym zawierający rumianek lub inny łagodzący podrażnienia składnik. Następnie delikatnie wmasować go opuszkami palców, aby przywrócić krążenie krwi i poprawić kondycję skóry. Po umyciu twarzy pozostawić ją bez wycierania do wyschnięcia, aby naskórek wchłonął trochę wilgoci, lub lekko oklepać ręcznikiem. Tarcie skóry i jej rozciąganie przyczynia się do powstania wczesnych zmarszczek nawet na zdrowej skórze twarzy.

Maseczka odmładzająca suchą skórę twarzy i szyi

Składniki (porcja):
łyżka naturalnego miodu płynnego (np. lipowego lub wielokwiatowego)
łyżka śmietany (im tłustsza tym lepsza)
5 dag świeżego twarogu (kupowanego na wagę)
6-10 kropli soku cytryny
łyżeczka świeżego soku z aloesu
kapsułka witaminy A + E
Składniki zmieszać, wycisnąć witaminy, całość można przetrzeć przez sitko. Położyć się, maseczkę nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy, przykryć ciepłym i suchym lekkim ręcznikiem. Po 15-20 minutach twarz obmyć chłodną wodą. Po zastosowaniu maseczki dla suchej i wrażliwej skóry nie nakładać już kremu. Powtarzać przez 2 tygodnie tylko wieczorem. Maseczkę można przygotować na kilka dni, ale trzeba przechowywać ją w lodówce w szczelnie zamkniętym słoiku.
Dobra rada: maseczkę dla suchej skóry twarzy można nałożyć również pod oczy, ale trzeba zachować ostrożność (sok aloesu nie może dostać się do oczu). 

Witaminizująca herbata poprawiająca koloryt skóry

Owoce_dzika_roza

Pół łyżeczki listków zielonej herbaty zalać filiżanką gorącej, ale nie wrzącej wody. Łyżeczkę suszonych i zgniecionych owoców dzikiej róży lub jarzębiny zalać szklanką wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem. Herbatki przecedzić i zmieszać. Wypić w ciągu dnia w 2-3 porcjach.

 

Inne rady dotyczące pielęgnacji ciała można przeczytać w kategorii Uroda (klik!).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *