Imbir w kuchni

Imbir dla zdrowia na co dzień

Jaki imbir kupić? Jak przechowywać korzeń imbiru, aby nie stracić cennych właściwości? Jak wykorzystać imbir w kuchni? Ile imbiru dodaje się do herbaty, do zupy, do ciasta, do ryby, do mięsa? Kiedy dodać imbir do potrawy? Ile imbiru można spożyć dziennie?
Handel oferuje świeże kłącza imbiru, suszony imbir mielony, imbir kandyzowany lub oblany czekoladą, w postaci soku bez konserwantów lub ekstraktu do piwa imbirowego, herbatę z dodatkiem imbiru, olejek imbirowy… Zdrowy, świeży korzeń imbiru ma całkowicie gładką skórkę, jest soczysty i jędrny, ma mało włókien (błonnika). Nie powinien mieć ciemnych plam ani śladów pleśni.

Z reguły młode korzenie zbiera się 3-6 miesięcy po posadzeniu. Imbir pozostawiony w ziemi do dojrzewania przez około rok staje się włóknisty, intensywnie cierpki. Nadaje się tylko do mielenia i wysuszenia. Im dłuższy korzeń, tym bogatszy jest w olejki eteryczne i pierwiastki śladowe. Świeży, ostry zapach świadczy o wysokiej jakości imbiru. Skórka łatwo odchodzi po poskrobaniu paznokciem i czuć bogaty aromat miąższu.

Uprawiając imbir w domu można uzyskać młody korzeń, którego włókna są prawie niewidoczne. Skóra jest na tyle delikatna, że ​​nie trzeba jej obierać, wystarczy ją umyć i korzeń od razu można wykorzystać do gotowania, marynowania lub w celach leczniczych.

Jaki imbir kupić?

Do celów kulinarnych wybiera się świeży imbir, suszony imbir w proszku lub produkty z imbiru (imbir kandyzowany albo marynowany, ocet imbirowy, piwo imbirowe…).

W celach leczniczych wybiera się świeży korzeń imbiru, suszony imbir w proszku lub olejek imbirowy.

Świeży korzeń imbiru stosuje się dla poprawy trawienia, odchudzania, normalizacji stolca, oczyszczenia i leczenia wątroby.

Jako środek przeciwzapalny, do leczenia stawów, reumatyzmu, chorób układu krążenia lepiej działa suszony imbir mielony.

Do kąpieli, jako produkt kosmetyczny, do aromatyzowania powietrza najczęściej stosuje się olejek imbirowy, w niektórych przypadkach można go zastąpić świeżym korzeniem imbiru.

Imbir suszony w kawałkach jest ostrzejszy niż świeży, dlatego zaleca się namoczyć go przed użyciem. Suszony imbir w proszku ma zupełnie inny aromat i smak.

Kupując imbir w proszku i produkty z imbiru zawsze trzeba zwrócić uwagę na datę ważności. 

Jak przechowywać imbir?

Rzadko zdarza się, że kupiony imbir jest wykorzystywany od razu w całości.
Świeże korzenie imbiru przechowuje się w niskiej temperaturze, nigdy w temperaturze pokojowej. Długo przechowywany świeży imbir straci swoje właściwości. Korzeń imbiru nie traci swoich dobroczynnych właściwości ani podczas suszenia (suszony imbir mielony ma nawet silniejsze właściwości), ani podczas zaparzania czy krótkiego gotowania. Szkodzi mu tylko przemarznięcie w temperaturze poniżej +4°C.

Jak przechowywać imbir świeży?

Świeże korzenie imbiru ze sklepu przechowywane w lodówce w woreczku foliowym zachowają świeżość i właściwości do 10 dni.
Świeże korzenie imbiru uprawianego w domu trzeba odciąć od łodyg, wymyć, tylko lekko obsuszyć na słońcu. Przechowuje się je nie dłużej niż miesiąc w papierowej torbie lub folii spożywczej, w lodówce lub w ciemnej i zimnej piwnicy (w temperaturze około +4°C).
Obrany korzeń imbiru przechowuje się przez krótki czas i tylko w niskiej temperaturze. Świeży i obrany ze skórki imbir można dłużej przechować w lodówce w zimnej, przegotowanej wodzie lub w alkoholu spożywczym (najlepsza będzie dobrej jakości wódka albo sherry). W takiej postaci imbir zachowuje swój smak i aromat.

Niektórzy przechowują imbir w zamrażarce nawet przez 3-5 miesięcy. W zamrożonym imbirze zniszczone zostają cenne witaminy i aminokwasy. Trzeba pamiętać o zasadzie, że roślin wymagających do wzrostu dużej ilości ciepła nie powinno się w ogóle zamrażać.

Jak przechowywać imbir suszony?

Kawałki korzenia imbiru po wysuszeniu można przechowywać w temperaturze pokojowej lub w papierowej torbie w lodówce dość długo, do 4-6 miesięcy. Przed spożyciem należy moczyć je w wodzie przez 8-12 godzin. Suszony imbir mielony przechowuje się w temperaturze pokojowej w zamkniętym słoiku lub  plastikowej torebce ze struną.

Jak przechowywać sok z imbiru? 
Świeżo wyciśnięty sok z imbiru powinien być użyty bezpośrednio po doprawieniu. Nie należy go przechowywać.

Jak przechowywać imbir marynowany?
Marynowany imbir
można przechowywać w lodówce do 1 miesiąca w szczelnie zamkniętym słoiku.

Jak przechowywać herbatę z imbiru i wywar z imbiru? 
Wywar z imbiru przechowuje się do 5 dni w lodówce w szczelnie zamkniętym słoiku. Herbata z imbiru zachowa właściwości tylko przez 1-2 dni. Jeśli napój nie zostanie przecedzony, zmieni smak. Przed spożyciem podgrzewa się go lekko, nie trzeba gotować.

Jak przechowywać olej imbirowy?
Domowy olej imbirowy
do gotowania przechowuje się krótko w lodówce w temperaturze od +2°C do +4°C w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku.

Nalewka imbirowa w szczelnie zamkniętej butelce może być przechowywana 3-5 lat w temperaturze pokojowej.

Jak wykorzystać imbir w kuchni?

Imbir jest dodawany zarówno do słodkich jak i pikantnych potraw. Imbir dodawany do mięsa nie tylko poprawia aromat i smak potrawy, ale sprawia, że ​​mięso jest delikatniejsze. Sprawdza się w daniach z pieczonej wieprzowiny, dziczyzny, jagnięciny. Imbir dodaje się do ryby, pikantnych zup, różnych potraw warzywnych, ryżu, jajecznicy, deserów i kompotów, nawet do konserwowania ogórków, dyni, owoców. Imbir jest także jednym ze składników curry: to dzięki niemu ta przyprawa nabiera niepowtarzalnego smaku. Imbir jest również używany w wypiekach, deserach, napojach gorących i zimnych, napojach alkoholowych i bezalkoholowych… Posiadając silne właściwości bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze, imbir jest niezastąpiony w przyrządzaniu sushi i innych surowych lub półsurowych produktów z drobiu i ryb.

Podczas gotowania częściej stosuje się suszony imbir mielony – przygotowuje się z niego wszelkiego rodzaju napoje, ale także dodaje się do wyrobów cukierniczych (lizaki, cukierki), robi się sosy. Marynowane płatki imbiru to wspaniały dodatek do dań mięsnych, ryb i owoców morza. Ale świeży korzeń imbiru można również stosować w wielu różnych potrawach, szczególnie tych, w których ważny jest aromat.
Dobra rada: ponieważ tuż pod skórką znajduje się najwięcej dobroczynnych olejków, imbiru nie obiera się nożem, lecz skórkę zeskrobuje łyżeczką. 

Ile imbiru dodaje się do potrawy, do napoju?

W gotowaniu wszystko zależy od smaku i gustu. Jednak aby nie przesadzić z dawkowaniem imbiru, warto trzymać się przybliżonych wytycznych. W kuchni łyżeczka suszonego imbiru zastępuje łyżkę świeżego startego imbiru. W przypadku stosowania imbiru jako leku ilości są podane w przepisach.

Ile imbiru dodać do zupy? 
Na porcję zupy stosuje się max. 1/4 łyżeczki suszonego imbiru w proszku lub płaską łyżeczkę startego świeżego korzenia imbiru.

Ile imbiru dodaje się do napojów?
Na litr wody
 wsypuje się max. łyżeczkę suszonego imbiru mielonego.

Ile imbiru dodać do ciasta?
W przeliczeniu na 1 kg ciasta stosuje się nie więcej niż łyżeczkę imbiru w proszku lub nie więcej niż łyżkę świeżo startego korzenia imbiru.

Ile imbiru dodać do mięsa, do ryby?
Do 1 kg mięsa lub ryby
dodaje się max. łyżeczkę (1 g) imbiru w proszku lub najwyżej łyżkę (1 dag) świeżo startego korzenia imbiru.

Ile imbiru dodaje się do deseru?
Desery przyprawia się suszonym imbirem mielonym
w ilości 0,2 g imbiru na porcję.

Dobra rada: w niektórych przypadkach dopuszczalne jest przekroczenie tych norm, ale nie więcej niż 2,5 razy.

Kiedy dodać imbir do potrawy lub napoju?

Gorące napoje z imbirem. Kiedy dodać imbir do herbaty, do kawy?
Do herbaty parzonej w imbryku cienkie plasterki świeżego imbiru wkłada się na czas jej parzenia, w termosie pozostawia się go na minimum 5 minut. Suszony imbir mielony dodaje się na 2 minuty przed końcem parzenia kawy, gorącej czekolady, herbaty.

Chłodzące napoje z imbirem. Kiedy dodaje się imbir do wody, do soku?
Świeży imbir kroi się drobno, zalewa wodą i parzy przez przynajmniej 30 minut. Po tym czasie imbir usuwa się.

Suszony imbir w proszku zalewa się na min. 3 minuty wrzątkiem, przecedza i napar schładza. Imbir w proszku można zalać zimną wodą. Wtedy płyn przecedza się dopiero po min. 20 minutach.

Wypieki z imbirem. Kiedy dodać imbir do ciasta, do ciasteczek?
Imbir dodaje się do suchych składników i wyrabia ciasto. Tylko w cieście drożdżowym imbir dodawany jest pod koniec wyrabiania.

Śniadanie z imbirem. Kiedy dodać imbir do naleśników, do owsianki?
Do płatków zbożowych, naleśników imbir dodaje się do podgrzanego masła tuż przed podaniem.

Kisiel, galaretka, mus, kompot z imbirem. Kiedy dodaje się imbir do ciepłego, słodkiego deseru?
Do gorących słodkich potraw imbir dodaje się na 2 minuty przed końcem gotowania.

Przetwory owocowe z imbirem. Kiedy dodać imbir do przetworów?
Imbir dodaje się do dżemu na 2–3 minuty przed końcem gotowania; do w puree ze świeżych owoców po rozpuszczeniu całego cukru, pod koniec gotowania.

Mięso z imbirem, ryba z imbirem. Kiedy dodać imbir do mięsa, do ryby?
W daniach mięsnych i rybnych imbir dodaje się na 15-20 minut przed końcem obróbki termicznej.

Potrawy z ryżu z imbirem. Kiedy dodaje się imbir do mięsa?
Imbir dodaje się do gorącego oleju.

Sos z imbirem. Kiedy dodaje się imbir do sosu?
Imbir dodaje się zawsze do gorącego sosu, zawsze po zakończeniu gotowania.

Krem z imbirem na zimno. Kiedy dodać imbir do kremu?
W kremach niepoddawanych obróbce termicznej imbir dodaje się w trakcie ubijania lub pod koniec ubijania.

Można eksperymentować z ilością i czasem dodawania imbiru do potrawy aby uzyskać najlepszy smak, pamiętając o tym, że im wcześniej imbir zostanie dodany do gotowanej potrawy, tym mniejszy będzie jego aromat a potrawa mniej ostra.

Ile imbiru dziennie można spożyć?

W kuchni domowej można go stosować według własnych upodobań, lecz przedawkowanie imbiru skutkuje nieprzyjemnymi objawami. Dzienna bezpieczna dawka imbiru dla zdrowych osób wynosi 3-4 g (za wyjątkiem kobiet w ciąży i dzieci).

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *