Oregano czyli lebiodka zwyczajna

Prozdrowotne właściwości lebiodki

Terapeutyczne właściwości oregano. Przepisy lecznicze: lebiodka na choroby dróg oddechowych; oregano na niepokój, stres, bezsenność, wahania nastroju; lebiodka na poprawę pracy układu trawiennego; kąpiele dla wzmocnienia słabych dzieci; oregano dla higieny jamy ustnej i na problemy skórne… Przeciwwskazania do stosowania oregano.

Zioło origanum vulgare czyli rosnące na łąkach i w naszych ogródkach ziołowych oregano pospolite zwane lebiodką zwyczajną albo dzikim majerankiem jest mniej znane ze swoich właściwości leczniczych niż majeranek i tymianek, mimo że mają te same właściwości przyprawowe i lecznicze wykorzystywane  od średniowiecza. Najczęściej stosuje się zielone części rośliny, rzadziej kwiaty i nasiona. Oregano zawiera szereg olejków eterycznych, których liczne bioaktywne składniki mają działanie wzmacniające, moczopędne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, przeciwrobacze, napotne, żółciopędne, przeciwzapalne, odkażające.

Niszczą one komórki chorobotwórcze, otoczkę złożonych wirusów, bakterie ropne. Karwakrol, najcenniejszy z nich, występujący w oregano w dużej ilości, hamuje rozwój m.in. niebezpiecznych bakterii Escherichia coli, Bacillus cereus czy Pseudomonas aeruginosa. Rozwój bakterii i mikroorganizmów pasożytniczych zioło hamuje zarówno w postaci herbaty jak i maści. Niektóre związki w oregano mają silne właściwości usuwania wolnych rodników z organizmu. A nadmiar wolnych rodników powoduje miażdżycę, raka i przedwczesne starzenie się. Zioło zachowuje swoje silne właściwości antyoksydacyjne zarówno w postaci świeżej jak i suszonej.

Oregano jest efektywne w leczeniu wirusowych infekcji dróg oddechowych. Zawiera spore ilości kwasu askorbinowego, wzmacnia mechanizmy obronne organizmu. Napar ma działanie wykrztuśne, napotne, dezynfekujące, kojące. Stosuje się go do płukania jamy ustnej przy ostrym i przewlekłym zapaleniu gardła, w chorobach przyzębia, bólu zębów, zapaleniu dziąseł i zapaleniu jamy ustnej. Skuteczne są płukanki i okłady na ropnie, czyraki, przy chorobach skórnych i wysypkach, skaleczeniach.

Swojska lebiodka jest dobrym środkiem uspokajającym i nasennym, również stosowanym w stanach przygnębienia.

Oregano zaleca się cukrzykom i kobietom przechodzącym menopauzę, ponieważ reguluje metabolizm węglowodanów.

Stosuje się go także dla hamowania apetytu na alkohol. Zioło dłużej stosowane zmniejsza libido u mężczyzn, dlatego napar podaje się przy wzmożonej pobudliwości, erotomanii, masturbacji.

Napar wykorzystuje się w pielęgnacji urody np. do płukania włosów przetłuszczających się po umyciu oraz dla nadania im blasku i gładkości. 

Przepisy terapeutyczne z lebiodką zwyczajną

Stosowanie domowych przepisów w czasie choroby i rekonwalescencji należy skonsultować z lekarzem. Nie wolno na własną rękę zwiększać proporcji i częstotliwości zażywania nawet roślinnych środków.
Podawanie ziół dzieciom, kobietom w ciąży oraz długotrwałe kuracje ziołowe zawsze trzeba uzgodnić z lekarzem.

Właściwości oregano a choroby dróg oddechowych

W czasie przeziębienia, infekcji wirusowych zaleca się picie ciepłego naparu z oregano, które ma działanie napotne i wykrztuśne, pomaga leczyć kaszel i infekcje układu oddechowego. Kąpiel z dodatkiem naparu z oregano stosuje się w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmy. Wąchanie suszonej rośliny zmielonej na proszek pomaga na ból głowy przy katarze i zapaleniu zatok.

Napar z lebiodki na zapalenie oskrzeli, w astmie oskrzelowej
Łyżkę posiekanych ziół zalać 250 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem, po 30 minutach przecedzić. Pić 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem. Napar z oregano ma działanie wykrztuśne i napotne.

Płukanka na anginę
2 łyżeczki suchego ziela oregano zalać 200 ml wrzącej wody, pozostawić po przykryciem na 20 minut, przecedzić. Ciepłym naparem płukać gardło kilka razy dziennie.

Płukanka z lebiodki, szałwii i rumianku na zapalenie krtani
Wymieszać część ziela oregano, 2 części kwiatów rumianku, część ziela szałwii. Łyżkę mieszanki zalać 250 ml wrzącej wody, zaparzać przez pół godziny. Przecedzonym, lekko ciepłym naparem płukać gardło 4-5 razy dziennie.

Lebiodka zwyczajna na niepokój, stres, bezsenność

Lebiodka ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, działa uspokajająco, chroni przed bezsennością. Sprzyja odprężeniu, co jest bardzo ważne przy ciężkiej pracy i częstym stresie. W chorobach nerwowych zaleca się przygotowanie kojącej herbaty z suszonej lebiodki, można też wziąć kąpiel z dodatkiem wywaru ziołowego po ciężkim dniu w pracy.

Napar z lebiodki na stres wynikający z codziennych obowiązków
Łyżkę suszonego oregano zalać 100 ml wrzącej wody, zaparzyć pod przykryciem. Przecedzony napar spożyć w ciągu dnia pijąc po łyżce płynu.

Napar z lebiodki i melisy na złagodzenie napięcia nerwowego, wahań nastroju w czasie menopauzy
Wymieszać suszone oregano i melisę w stosunku 1:1. Łyżkę mieszanki ziół zalewa się 250 ml wrzącej wody, zaparza pod przykryciem przez 30 minut, przecedza. Ciepły napar wypija się w ciągu dnia w 2 dawkach 20-30 minut przed posiłkiem.

Napar z lebiodki na bezsenność
Łyżeczkę rozdrobnionego suszonego zioła zalać 120 ml wrzącej wody, przykryć. Zaparzać przez 20 minut, odcedzić. Powoli wypić przed snem.

Nalewka z lebiodki na nadpobudliwość, problemy ze snem
Do słoika wsypać 10 dag drobno pokrojonego ziela oregano zalać 250 ml czystej wódki, szczelnie zamknąć i odstawić na tydzień w szafce. Codziennie lekko wstrząsać. Przecedzić, przelać do butelki z ciemnego szkła. W przypadku nerwicy przyjmuje się łyżeczkę nalewki z oregano 3 razy dziennie 20-30 minut przed posiłkiem.

Terapeutyczne właściwości oregano dla poprawy pracy układu trawiennego

Liście oregano stosuje się na poprawę apetytu, w przypadku wzdęć (działają wiatropędnie), zapobiegawczo w występowaniu przewlekłych zaparć. Oregano wpływa na poprawę trawienia zwiększając wydzielanie żółci i pracę jelit. Pacjentom z cukrzycą zaleca się dodawanie liści zioła do zup i sałatek. Nalewka z oregano (przepis wyżej) pomaga pozbyć się zaparć. Pije się po pół łyżeczki 3 razy dziennie.

Napar z lebiodki na cukrzycę, wolny metabolizm, jako środek żółciopędny
Pełną łyżkę suszonych liści oregano zalewa się w termosie 200 ml wrzącej wody, zaparza przez 30 minut, filtruje. Napój pije się po 3 łyżki na kwadrans przed każdym posiłkiem.

Napar z dzikiej róży, oregano i jarzębiny na poprawę metabolizmu
Wymieszać 4 części owoców dzikiej róży, jedną część owoców jarzębiny i jedną część ziela oregano. Suszone owoce trzeba rozgnieść. Do szklanego termosu wsypać 1-2 łyżeczki mieszanki, zalać szklanką wrzącej wody, zamknąć i pozostawić na 1-1,5 godziny. Do przecedzonego i ostudzonego naparu dodać miód do smaku. To doskonały środek multiwitaminowy, przeciwzapalny, który korzystnie wpływa na metabolizm organizmu.

Odwar z lebiodki na nieświeży oddech, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka
2 łyżki suchego posiekanego oregano wsypać do szklanego termosu, zalać 250 ml wrzącej wody, zaparzać przez godzinę. Przecedzić, wycisnąć płyn z zaparzonych ziół. Pić 2 razy dziennie po 100 ml ciepłego wywaru 15 minut przed posiłkiem. Odwar stosuje się w stanach zapalnych przełyku, przy niskiej kwasowości żołądka i na poprawę perystaltyki jelit.

Kąpiele z oregano

Kąpiel z suszonych kwiatów dla dzieci słabych, cierpiących na alergię
2-3 łyżki suszonych kwiatów zalać 2 l wrzącej wody, zaparzać przez 20-30 minut. Napar przecedzić i dolać do kąpieli. Kąpiel powtarza się 2-3 razy w tygodniu. Taka kąpiel przyda się też zdrowemu dziecku aby lepiej rozwijało się fizycznie.

Kąpiel z lebiodką na bóle mięśni, stawów, stóp
Garść suszonych liści wsypać do ganka, zalać gorąca wodą i parzyć pod przykryciem przez 20 minut. Przecedzić, napar wlać do wody w wannie albo w misce. Kąpiel stosowana jest przy bólach reumatycznych, łagodzi bóle i skurcze mięśni. Aromatyczna kąpiel pozwoli także zrelaksować się.

Higiena jamy ustnej

Napar z lebiodki do płukania przy paradontozie, zapaleniu dziąseł
2 łyżki suszonego oregano zalać 250 ml wrzącej wody, przykryć i zaparzać przez 20 minut. Przecedzić. Płukać dziąsła, także przy tendencji do tworzenia się kamienia nazębnego.

Nalewka przy bólu zęba
Do słoika wsypać 20 g oregano, zalać 0,5 l czystej wódki. Szczelnie zamknąć, wstawić do szafki. Co jakiś czas  wstrząsnąć słoikiem. Po 2 tygodniach przecedzić i przelać do butelki. odcedzić. Rozpuść 20 kropli nalewki w 1/3 szklanki przegotowanej letniej wody, płukać 3-4 razy dziennie. Do dziury w zębie można też włożyć wacik nasączony nalewką.

Problemy skórne

Kąpiel z lebiodką na wysypki, swędzącą skórę, egzemy
Do 5 l wrzącej wody wsypać 25 g oregano, zaparzać pod przykryciem. Ostudzić do temperatury pokojowej, przecedzić. Napar wykorzystać do kąpieli dłoni, stóp lub mycia swędzącej skóry dwa razy dziennie. Kuracja trwa 4 tygodnie, co 3-4 dni trzeba zrobić przerwę.

Nalewka z oregano na swędzącą skórę przy egzemie
Do słoika wsypać 2 łyżki oregano i zalać 200 ml czystej wódki. Słoik szczelnie zakręcić i schować do szafki w kuchni na 3 tygodnie. Po tym czasie przecedzić.

Przeciwwskazania 

Jeśli świeże i suszone liście oregano używane się w małych ilościach dla dodania smaku i aromatu potrawom, prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych będzie minimalne.

Starszym dzieciom i młodzieży oregano podaje się jako przyprawę.

Przy wysokim poziomie kwasów żołądkowych przyjmowanie preparatów z oregano powoduje ból brzucha. Nie powinno się używać oregano ani jako przyprawy, ani jako leku w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy. Przeciwwskazaniem do spożywania oregano są też choroby nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego i jelit.

Preparatów z oregano nie powinno się spożywać w czasie ciąży, ponieważ zioło wywołuje skurcze macicy i może dojść do poronienia.

W przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi spożycie oregano może zwiększać ryzyko krwawienia.

Ponieważ preparaty z oregano mogą prowadzić do nagłego spadku ciśnienia nie powinny ich spożywać osoby z niskim ciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca.

Diabetycy powinni stosować oregano wyłącznie jako przyprawę.

Nie powinny go zażywać kobiety przy silnych krwawieniach w czasie menstruacji.

Oregano powinny unikać osoby, które mają reakcje alergiczne po spożyciu bazylii, hyzopu, lawendy, majeranku, mięty, szałwii.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *