Jak zapobiec wzdęciom i dolegliwościom układu trawiennego po spożyciu strączkowych?

Jak uniknąć wzdęć po spożyciu warzyw strączkowych?

Suche_nasona_fasoli
Moczenie w chłodnej wodzie przez kilka, a nawet kilkanaście godzin usuwa cześć niestrawnych substancji wywołujących gazy w jelitach. Do moczenia powinno się używać dużej ilości świeżej wody – na szklankę ziaren przynajmniej 4 szklanki wody. Wodę w której moczą się warzywa strączkowe najlepiej zmieniać, a ziarna gotować w świeżej wodzie.
Przed gotowaniem ziarna warto lekko podkiełkować, ponieważ w procesie kiełkowania toksyny ulegają rozpadowi. Ze względów higieny zaleca się jednak sparzyć wrzątkiem lub podpiec w piekarniku kiełkujące ziarna warzyw strączkowych na krótko przed spożyciem.
Spożywanie ziaren łuskanych, czyli połówek grochu, soczewicy bez przezroczystej błonki, która zawiera dużo nietrawionego błonnika, chroni przed niechcianymi wzdęciami.

Warzywa strączkowe warto gotować przez pierwsze 20 minut bez przykrycia, koniecznie z przyprawami:  nasionami kopru włoskiego lub kminku, liściem laurowym, majerankiem, oregano czy tymiankiem. Wymienione przyprawy pomagają strawić posiłek i uniknąć tworzenia się gazów. Zaleca się przyprawianie warzyw strączkowych dodatkowo na talerzu świeżym koperkiem, natką pietruszki, kolendrą, anyżem, cząbrem, szałwią, bazylią czy miętą.
Pozostawienie ugotowanych ziaren w wodzie, w której się gotowały przez 1-2 godziny, ma dodatkowe ochronne działanie dla szczególnie wrażliwego układu pokarmowego.

Po ugotowaniu, kiedy ziarna są już miękkie, zakwasić je  lub przyprawić sosem sojowym. Dodanie sosu z kwaśnego soku z cytryny (albo octu jabłkowego czy winnego ) z olejem (lub oliwą) do ugotowanych warzyw strączkowych znacznie poprawia pracę układu trawiennego.

Bogate w błonnik warzywa strączkowe powodują po spożyciu nieprzyjemne wzdęcia, a w połączeniu z potrawami zawierającymi dużo skrobi, siarki, cukrów, białka, tłuszczu, napojami gazowanymi i alkoholem znacznie obciążają układ trawienny i dolegliwości pogarszają się.

  1. Nie powinno się spożywać warzyw strączkowych razem z produktami zawierającymi dużo skrobi: ziemniakami, pieczywem (zwłaszcza świeżym lub jasnym pszennym), kukurydzą, makaronem. Wyjątkiem jest ryż.
  2. Niekorzystnym towarzystwem dla strączkowych są tym względem jest również niektóre warzywa: brokuł, kalafior, kapusta, ogórki, zielona papryka, groszek zielony, szparagi, skorzonera, por, cebula, chrzan oraz grzyby.
  3. Nie zalecane jest również łączenie warzyw strączkowych z długo trawionym jajkiem, mlekiem, jogurtem, porcją mięsa, oraz produktami smażonymi w głębokim tłuszczu.
  4. Potraw z warzyw strączkowych nie powinno się w ogóle popijać, zwłaszcza sokami owocowymi, napojami gazowanymi, kawą czy piwem. 
  5. Poza tym lepiej nie spożywać na deser niektórych owoców: bananów, arbuza, brzoskwini, gruszki, jabłek, suszonych moreli i śliwek.
  6. Trzeba zrezygnować ze słodkiego ciasta i słodyczy.  
  7. Do warzyw strączkowych pasują sałaty, gorzka cykoria, mniszek lekarski, które mają bardzo dobry wpływ na prace wątroby.

Tylko fasolka szparagowa nie powoduje wytwarzania nadmiaru gazów w jelitach podczas trawienia.

Powinno się powoli spożywać niewielkie porcje posiłku, wzdęcia powstają zawsze po przejedzeniu się i spożywaniu posiłku w pośpiechu.

Wypicie gorącej wody zapobiega tworzeniu się nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Herbata z kopru włoskiego, korzenia mniszka lekarskiego, zielona herbata, napar z imbiru z cytryną wspomagają pracę układu trawiennego i zapobiegają tworzeniu się gazów w jelitach i nieprzyjemnym wzdęciom.

Herbata przeciw wzdęciom (1)
Składniki
3 części nasion kopru włoskiego
1 część ziaren anyżu
1 część ziaren kminku zwyczajnego
Składniki dokładnie wymieszać, łyżeczkę mieszanki zalać 120 ml wrzącej wody, zaparzać przez 10 minut. Przecedzić, ostudzić, wypić ciepłą powoli i bez słodzenia.

Herbata przeciw wzdęciom (2)
Składniki
część kwiatów rumianku
2 części nasion anyżu
2 części nasion kopru włoskiego
Łyżkę mieszanki zalać 120 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić. Wypić ciepłą małymi  łyczkami.

Po spożyciu warzyw strączkowych i krótkim odpoczynku wskazany jest umiarkowany ruch dla przyspieszenia trawienia. Warto wybrać się na spacer, a jeśli to nie jest możliwe, położyć się na plecach, unieść nogi w górę i wykonać „rowerek”.

 

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Przede wszystkim powinno się nakładać małe porcje tych strączkowych na talerz. Super jest fasolka z puszki, nie trzeba jej moczyć ani gotować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *