Profilaktyka upadków i złamań kości cz.3
Zdrowie seniora
Ważne jest dobre i jednolite oświetlenie wszystkich pomieszczeń z dostępnie umieszczonymi przełącznikami. 65-latek potrzebuje czterokrotnie więcej światła niż 20-latek, a jego oczy dłużej przystosowują się do nagłych zmian światła i ciemności. Przed oślepiającym światłem słonecznym chronią żaluzje i zasłonki.
- Połączenia telefoniczne, gniazdka elektryczne powinny być dostępne z pozycji siedzącej (nigdy tuż nad podłogą i ani przy załamaniu ścian). Czasem konieczne jest przemeblowanie mieszkania/domu seniora ze względów bezpieczeństwa.
- Ze schodów należy korzystać zawsze trzymając się poręczy i nigdy nie nosić przed sobą przedmiotów zasłaniających widoczność. Na obu końcach schodów warto zainstalować przełączniki światła.
- Nie należy wykonywać kilku czynności jednocześnie, ani biec do dzwoniącego telefonu czy do drzwi, aby zdążyć je otworzyć. Unikanie pośpiechu to podstawa. Warto nosić przy sobie przenośny telefon z dużym wyświetlaczem, który przyda się do szybkiego wezwania pomocy.
Regularna aktywność fizyczna pomaga pokonać trudności ze snem, pomóc kontrolować ciśnienie krwi, poziom cukru i wagę. Ćwiczenia tai chi, joga, czy indywidualne zajęcia pod kierunkiem fizjoterapeuty mogą poprawić równowagę i pewność chodu. Pozbycie się swojego strachu przed upadkiem pomaga w codziennej aktywności, utrzymaniu zdrowia fizycznego i zapobieganiu upadkom w przyszłości.
Bardziej intensywne ćwiczenia poprawiają napięcie mięśni, ich siłę, giętkość i wytrzymałość, pomagają utrzymać stawy i więzadła seniora w dobrej formie. Pływanie, taniec i spacery zwiększają poziom energii i utrzymują organizm seniorów w dobrej formie. Ćwiczenia z niewielkim obciążeniem mogą przyczynić się do zwiększenia gęstości kości i zatrzymania postępującej osteoporozy. Przed wyborem ćwiczeń fizycznych należy skonsultować się z lekarzem.
Przed wyjściem na zewnątrz trzeba pamiętać o kapeluszu z rondem, okularach z filtrem lub aparacie słuchowym. W deszczowe i zimowe dni niezbędna może być laska lub chodzik. Patrząc uważnie pod nogi, zawsze łatwiej zauważyć różnice w poziomie podłoża.
Trzeba rozglądać się, bo zagrożenie stanowią nie tylko pędzący rowerzyści, lecz również rozbawione dzieci i biegające psy. Kapelusz i okulary z filtrem chronią przed oślepiającym światłem słonecznym.
Buty wygodne, dopasowane, szerokie w palcach, na niskich obcasach i antypoślizgowych podeszwach zapewniają bezpieczeństwo (nie tylko) seniorowi podczas chodzenia. Należy unikać klapek, luźnych kapci i chodzenia w skarpetkach. Przy obolałych, spuchniętych stopach, mrowieniu lub kłuciu w nich, jeśli zmieni się ich kształt, trzeba skorzystać z porady lekarza.
Odzież nie powinna krępować ruchów. Szczególnie wrażliwi na upadki seniorzy powinny nosić ochraniacze na biodra łagodzące ich skutki.
Jazda autobusem czy tramwajem będzie bezpieczniejsza dla seniora z osobą towarzyszącą, podczas jazdy powinno się siedzieć. Lepiej zrezygnować z zakupów w godzinach największego ruchu, szczególnie w dużych sklepach. Podczas wsiadania i wysiadania do środków komunikacji trzeba zachować szczególną ostrożność.
Podczas chodzenia trzeba ruszać obiema rękami w przód i w tył (huśtawka), świadomie odrywać nogi od podłoża – to pomaga utrzymać równowagę i prawidłową postawę.
Nie obracać się gwałtownie ani szybko nie zawracać (poruszać się po łuku w kształcie litery U).
Bezpieczniej jest stać z nogami rozsuniętymi na szerokość barków. Kiedy stopy są blisko siebie przez dłuższy czas, zwiększa się ryzyko utraty równowagi i upadku nie tylko seniora.
Artykuły powiązane:
Profilaktyka upadków i złamań kości cz.1.
Profilaktyka upadków i złamań kości cz. 2.