Lilak, pachnący i zdrowy

Bez lilak dla zdrowia i urody

Przepisy z kwiatami bzu lilaka dla zdrowia i urody: dżem z kwiatów bzu z rabarbarem i jabłkiem, woda z aromatem bzu na lepsze trawienie, herbata z lilaka na ból głowy, kąpiel na zapalenie korzonków nerwowych i bóle mięśni, domowy olej z kwiatami bzu na bóle mięśni i zapalenie korzonków nerwowych, nalewka na świeżych kwiatach na ból, siniaki i do płukania gardła, nalewka z suszonych kwiatów bzu w chorobie zwyrodnieniowej stawów, domowy olejek z bzu z olejkiem migdałowym do ciała, olejek z bzu na zimno do twarzy i do masażu ciała, tonik z kwiatów bzu lilaka dla zwiotczałej i starzejącej się skóry, odprężająca kąpiel w mleku z olejkiem z kwiatów bzu lilaka, nalewka z kwiatów bzu na problematyczną skórę, nalewka z kwiatów bzu do pielęgnacji cery i włosów…
Bez lilak, a właściwie lilak pospolity (Syringa vulgaris) zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego, olejków eterycznych i flawonoidów, które korzystnie wpływają na organizm, a ponadto są doskonałym środkiem przeciwgorączkowym, napotnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Substancje czynne rośliny wspomagają regenerację tkanek, wzmacniają układ odpornościowy i relaksują. Z kwiatów lilaka sporządza się herbatę, olejek, kompresy i maści, które są dobre na bóle reumatyczne, zapalenie korzonków nerwowych, ostrogę piętową i dnę moczanową. 
Kompresy z nalewki na kwiatach lilaka rozgrzewają skórę i pobudzają przepływ krwi do tkanek okołostawowych, wspomagając w ten sposób proces regeneracji stawów, mięśni i więzadeł. Zmniejszają obrzęki i opuchliznę w okolicy uszkodzonego stawu, łagodzą ból. Najlepsze efekty stosowania bzu można uzyskać w połączeniu z fizjoterapią, terapią ruchową i przyjmowaniem leków.
Jako środek antyseptyczny stosowany jest do przemywania problematycznej skóry, wspomaga regenerację i naprężenie skóry przemęczonej i starzejącej się. 

Lilak jest klasyfikowany jako lekko toksyczny ze względu na zawarte w nim składniki (glikozyd syringina). Oznacza to, że objawy zatrucia, takie jak nudności, skurcze żołądka czy biegunka występują wyłącznie po spożyciu bardzo dużych ilości substancji roślinnej. W przypadku osób dorosłych zatrucie bzem nie stanowi większego problemu, zaleca się jednak ostrożność, zwłaszcza w przypadku małych dzieci.
Często wykorzystuje się go w kuchni. Większość toksyn znajduje się w liściach i korze rośliny, natomiast kwiaty zawierają ich znacznie mniej. Dlatego też bywają wykorzystywane jako ozdoba sałatek, ciast, deserów. Kwiaty można gotować, aby pozbyć się toksycznych składników. Szczególnie nadają się do dalszego przetworzenia, np. na syrop lub jako składnik dżemów. Przygotowując herbatę, kwiaty należy zaparzać przez co najmniej kwadrans, aby pozbyć się z nich wszystkich toksyn.
Stosowanie wewnętrzne preparatów z lilaka pospolitego trzeba skonsultować z lekarzem. 

Przepisy z kwiatami bzu lilaka dla zdrowia i urody

Dżem z kwiatów bzu z rabarbarem i jabłkiem
Składniki:
2 łodygi rabarbaru (obrane i pokrojone)
2 jabłka, obrane, pokrojone
2 garście kwiatów bzu koloru lila
80 ml wody lub soku jabłkowego
cukier do smaku
Zdejmij kwiaty bzu z łodyżek, usuń wszystkie zielone części, ponieważ nadają goryczy. Rabarbar obierz, pokrój na kawałki o długości 1 cm. Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne. Miąższ pokrój w cienkie plasterki. Wsyp do wysokiego garnka, dodaj płatki bzu, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut, aż rabarbar i jabłko się rozpadną. Następnie wszystko dokładnie zmiksuj w garnku. Dodaj cukier i gotuj 5 minut mieszając. Gorący dżem przelej do słoiczków. Po ostudzeniu przechowuj w lodówce. 

Woda z aromatem bzu na lepsze trawienie 
Składniki:
litr wody
baldach kwiatów bzu
Oderwij kwiatki od zielonych części, wsyp do szklanego dzbanka, zalej letnią wodą. Przykryj i odstaw na kilka godzin lub na całą noc, w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Przed podaniem przecedź. Napój podaje się po obfitym posiłku dla wzmocnienia pracy wątroby.

W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty lilaka pospolitego (Syringa vulgaris) w kolorze jasnofioletowym z pojedynczymi płatkami. Kwiaty bzu zbiera się w fazie wybarwionych pąków, kiedy liście jeszcze nie rozwinęły się, natomiast liście podczas kwitnienia rośliny.
Kwiaty należy zbierać w parkach leśnych lub poza miastem – z dala od terenów przemysłowych i zakurzonych dróg.

Ponieważ kwiaty lilaka pospolitego mają wielorakie zastosowanie warto je zasuszyć i cieszyć się ich właściwościami przez cały rok. Aby wysuszyć kwiaty, zbiera się je w małe bukiety i wiesza w suchym, ciemnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, bez dostępu światła słonecznego. Suszenie trwa kilka dni, ale jest to najkorzystniejsza opcja. W piekarniku w temperaturze 40°C wyschną w ciągu około 4 godzin. Ważne jest, aby po suszeniu kwiaty zachowały kolor i aktywne składniki. Jeśli jest zimno i wilgotno lepiej wstrzymać się ze zbiorem kwiatów. Kwiaty bzu łatwo fermentują jeśli zawierają dużo wilgoci. 

Herbata z bzu na ból głowy 
Z kwiatów bzu można przygotować pięknie pachnącą herbatę, która pomaga w łagodzeniu bólów głowy, migren, a nawet uspokaja rozstrój żołądka. Wpływa na szybsze tempo przemiany materii, a tym samym na utratę wagi. Dobrym pomysłem jest suszenie kwiatów bzu w celu wykorzystania ich w kolejnych miesiącach. Wystarczy zalać w termosie garstkę kwiatów bzu (świeżych lub suszonych) szklanką wody w temperaturze 90°C i odstawić na około pół godziny. Wypić po przecedzeniu. 

Kąpiel na zapalenie korzonków nerwowych, bóle mięśni
Przygotuj wywar z liści i kwiatów, dodaj do wody w wannie i mocz się przez około 20 minut. Po kąpieli osusz się, owiń ciepłym kocem i odpocznij.

Domowy olej z kwiatami bzu na bóle mięśni i zapalenie korzonków nerwowych
Składniki:
słoik kwiatów bzu lilaka
olej roślinny o delikatnym zapachu
Świeże kwiaty bzu wsyp do słoika, całkowicie zalej olejem podgrzanym do temperatury 40°C. Słoik zamknij i odstaw na 2 dni. Odcedź olej przez gazę, dokładnie wyciskając dłonią kwiaty bzu. Ponownie lekko podgrzej olej, dodaj świeżą porcję kwiatów i odstaw do zaparzenia. Powtarzaj tę procedurę kilka razy. Po przecedzeniu stosuj do masażu bolących mięśni.
Zapach kwiatów bzu w oleju będzie ledwo wyczuwalny, ale jego aktywne składniki zostaną w nim.

Nalewka na ból, na siniaki, do płukania gardła
Składniki:
litr kwiatów bzu lilaka*
pół litra wódki
Świeże kwiaty zalej całkowicie alkoholem w dużym słoju, zamknij szczelnie. Zostaw w ciemnym i chłodnym miejscu na 2 tygodnie. Od czasu do czasu lekko wstrząśnij. Po przecedzeniu nalewkę stosuje się do okładów na bolące miejsca w odcinku lędźwiowym, plecach i stawach, na ból ostrogi, przy urazach i siniakach. Okłady stosuje się 4–5 razy w ciągu dnia.
W zapaleniu krtani i migdałków stosuje się płukankę rozcieńczając łyżkę stołową nalewki w 100 ml ciepłej wody.
W migrenowym bólu głowy nalewkę wciera się w skronie.
*Kwiatów powinno być dużo, powinny być lekko ubite.

Nalewka z suszonych kwiatów bzu w chorobie zwyrodnieniowej stawów
Składniki:
suszone pąki bzu w kolorze lila lub fioletowe (1 część)
alkohol etylowy 40% (10 części)

Wysuszone pąki kwiatowe wsyp do szklanego pojemnika  i zalej alkoholem. Szczelnie zamknij i odstaw w ciemne miejsce na dziesięć dni. Po tym czasie przecedź. Nalewkę z suszonych kwiatów bzu stosuje się skutecznie w postaci okładów i nacierań. Ciepłe kompresy stosuje się na noc na stawy dotknięte chorobą zwyrodnieniową w początkowej fazie. Nalewki nie wciera się w chore stawy.
Dobra rada: zamiast suchych użyć świeże kwiaty, ale potrzeba ich wagowo trzykrotnie więcej.

Aromat bzu ma dobroczynny wpływ na psychikę, uspokaja, pomaga uwolnić wewnętrzne napięcie i złagodzić ból głowy. Z kwiatów bzu lilaka wytwarza się olejki eteryczne, perfumy, mydła oraz żele pod prysznic. Zapach bzu jest bardzo zmysłowy i ma silne działanie erotyczne. Kosmetyki z lilaka spowalniają przedwczesne starzenie się skóry, działają przeciwzapalnie i łagodząco.

Domowy olejek z bzu z olejkiem migdałowym
Składniki:
2-3 kiście kwiatów bzu – im więcej kwiatów użyjesz, tym zapach będzie intensywniejszy
150 -200 ml naturalnego oleju z migdałów*
Przygotuj kąpiel wodną: wlej wystarczającą ilość wody do dużego garnka i umieść w nim mniejszy tak, aby jego dno nie dotykało wody. Zerwij płatki, włóż je do garnuszka i dodaj olej migdałowy, przykryj. Podgrzewaj wodę na najmniejszym ogniu przez dwie godziny. Mieszaj od czasu do czasu i kontroluj temperaturę wody w garnku – nie powinna przekroczyć 60°C. Po 2 godzinach olejek z kwiatami trzeba przefiltrować przez złożoną gazę, wycisnąć dłonią resztki olejku z kwiatów. Olejek przechowuje się w ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku najwyżej przez kilka tygodni.  Stosuje się go do skóry suchej, wiotkiej, starzejącej się.
*Olej migdałowy można zastąpić oliwką dla dzieci.

Olejek z bzu na zimno, olejek do twarzy, do masażu ciała
Zerwij kwiaty bzu w ciepły, suchy dzień i pozostaw je do wyschnięcia na ręczniku papierowym przez 2 dni. Nie myj kwiatów, ponieważ może to spowodować jełczenie oleju. Umieść podsuszone kwiaty bzu w słoiku i zalej je olejem kokosowym albo olejem lnianym. Upewnij się, że kwiaty są całkowicie pokryte olejem; w razie potrzeby dociśnij łyżką. Zamknij słoik i opisz jego zawartość, zamieść datę, owiń w gruby papier. Pozostaw olej na 4-6 tygodni w ciemnym i ciepłym miejscu. Co jakiś czas, podczas ładnej pogody, otwórz słoik aby uwolnić gromadzącą się wilgoć. Odcedź kwiaty, powstały olej przelej do ciemnego szklanego naczynia, szczelnie zakręć.
Dobra rada: olejek można stosować do masażu obolałych mięśni w połączeniu z olejkiem lawendowym.

Tonik z kwiatów bzu lilaka dla zwiotczałej i starzejącej się skóry
kwiaty bzu (słoik)
gorąca woda (temp. 80°C-90°C)
Zewnętrznie, bez jest korzystny dla skóry i może być stosowany w taki sam sposób jak aloes. Aby zrobić prosty spray do twarzy, po prostu napełnij słoik kwiatami bzu i zalej je bardzo gorącą wodą. Pozostaw bzy w wodzie na 30 minut, a następnie przecedź do butelki. Nanieś na twarz po umyciu za pomocą wacika lub przelej do butelki z rozpylaczem i spryskaj tonikiem twarz i szyję. Powinien wytrzymać około 2 tygodni, jeśli jest przechowywany w lodówce.

Odprężająca kąpiel w mleku z olejkiem z kwiatów bzu lilaka
Składniki (na 150 l – 200 l wody):
szklanka mleka w proszku
1/4 szklanki mąki kukurydzianej lub płatków owsianych
1/4 szklanki sody oczyszczonej
10-20 kropli olejku eterycznego z bzu

Nalewka z kwiatów bzu do pielęgnacji urody
Nalewka z kwiatów bzu lilaka jest wskazana do pielęgnacji skóry starzejącej się i tłustej. W pierwszym przypadku regeneruje komórki skóry, tonizuje i odmładza. W drugim normalizuje aktywność gruczołów łojowych i zapobiega pojawianiu się trądziku. Nalewka z kwiatów bzu ma moc redukowania stanów zapalnych i hamowania namnażania bakterii chorobotwórczych. Kwiaty bzu lilaka wykorzystuje się do codziennej pielęgnacji skóry tłustej – jako delikatny środek myjący (tonik, balsam) i zmiękczający. Nalewka rozjaśnia plamy starcze.  Nalewka z bzu pomaga także na ukąszenia owadów i siniaki.

Nalewka z kwiatów lilaka leczy łupież i łojotok. Jednocześnie wzmacnia mieszki włosowe, usuwa łamliwość, suchość, matowość i wzmożone wypadanie włosów.

Nalewka z kwiatów bzu do pielęgnacji skóry i włosów
Napełnij litrowy słoik samymi kwiatami bzu do wysokości 3/4, zalej je całkowicie wódką. Słoik zamknij szczelnie i odstaw na noc. Następnego dnia przecedź napar przez gazę, wyciśnij dłonią resztę alkoholu z kwiatów, napełnij słoik świeżymi kwiatami i zalej go ponownie tym samym alkoholem. Powtarzaj tę czynność przez kilka dni. Przecedzoną gotową nalewkę przechowuj w ciemnej butelce.

Artykuły powiązane: 
Kwiaty mniszka lekarskiego – przepisy dla zdrowia.
Robinia akacjowa. Zdrowotne i terapeutyczne właściwości kwiatów akacji.   
Dziki bez czarny. Kwiaty dla zdrowia.  
Zdrowa nalewka z lipy. 
Płatki dzikich róż dla zdrowia.

 

.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *