Świeże zioła w diecie cz. 2. Mniszek lekarski, szczaw, pokrzywa

Jedzmy wiosną liście mniszka lekarskiego, liście pokrzywy, szczaw i świeże zioła


Przepisy kulinarne z ziół z ogrodu i z łąki:
– sałatka z liści mniszka lekarskiego z jajkiem i sosem,
– sos ziołowy do ryby albo duszonej wołowiny,
– sos z pokrzywy i szpinaku do ziemniaków,
– zupa z pokrzywy i ze szczawiu na żeberkach,
– sałatka ziemniaczana ze świeżymi ziołami,
– słodkie babeczki ze szczawiem, z pokrzywą i suszonymi morelami…
Liście mniszka lekarskiego (popularnie zwanego dmuchawcem) zawierają więcej żelaza niż szpinak, bardzo dużo, sporo węglanu potasu, kwasu foliowego i magnezu. Warto spożywać młode listki, zwłaszcza wiosną, aby uzupełnić braki minerałów i urozmaicić ubogie jeszcze sałatki. Jednak należy zachować przy skłonności do chorób żołądka, wrzodów z powodu wysokiej kwasowości.
Liście mniszka lekarskiego maja gorzkawy smak, aby pozbyć się go, wystarczy moczyć liście w zimnej wodzie przez 30 minut. Można dodać do wody trochę soli. Gorycz stłumi dodana do sosu musztarda. Do sałatek z mniszkiem pasują koperek, natka pietruszki, cebula, szczypiorek, orzechy włoskie.
Najmniej gorzkie liście mniszka lekarskiego znajdują się na zewnątrz rozetki. Zioła powinno się zbierać z dala od zanieczyszczonych miejsc i nie na trawnikach, po których biegają psy. Nie powinno się mylić mniszka lekarskiego z mleczem, który może być trujący.

Sałatka z liści mniszka lekarskiego z jajkiem i sosem
Składniki
2 jajka ugotowane na twardo

młode liście mniszka lekarskiego
koperek, pietruszka, cebula
Sos
sól, pieprz 
śmietana lub majonez, ew. musztarda do smaku
Młode liście mniszka lekarskiego umyć i zalać zimną wodą. Po 30 minutach przecedzić i drobno pokroić. Jajka drobno posiekać. Zioła wypłukać, odsączyć i drobno posiekać. Składniki wymieszać, dodać sos.
Dobra rada: Zamiast jaj można dodać mięso gotowanego kurczaka.

Sos ziołowy do ryby albo duszonej wołowiny
Składniki:
2 pęczki mieszanki ziół (liści mniszka lekarskiego, pokrzywy, szczawiu, natka pietruszki, koperek, szczypiorek, lubczyk)
3 jaja na twardo
2 łyżki naturalnego jogurtu
pęczek dymnki
sól, pieprz, sok z cytryny do smaku
Zioła wypłukać, odrzucić zwiędłe i pogryzione przez owady. Jeśli liście mniszka są gorzkie moczyć je w słonej wodzie. Liście pokrzywy sparzyć wrzątkiem. Zioła i cebulę posiekać drobno, wymieszać z jogurtem, dodać jaja pokrojone w kostkę, przyprawić.

Sos z pokrzywy i szpinaku do ziemniaków
Składniki:
3 ziemniaki ugotowane w całości
pęczek szpinaku
2 garści szczytów pokrzywy
5 łyżek kwaśnej śmietany 12%
sól i pieprz dla smaku
mleko
cebula, koperek
Szpinak wypłukać, drobno posiekać lub zmielić blenderem. Na patelnię wylać kilka łyżek mleka, przełożyć szpinak, posolić i dusić dolewając mleko. Szczyty pokrzywy sparzyć wrzątkiem, ostudzić, posiekać. Pokrzywy powinno być dwa razy więcej niż szpinaku. Dodać ją do szpinaku, przyprawić solą i pieprzem, dolać mleko i dusić nie dłużej niż 3 minuty. Do sosu dodać śmietanę, wymieszać. Cebulę i koperek posiekać. Na talerze wyłożyć ziemniaki, zalać sosem z pokrzywy i szpinaku, posypać cebulką i koperkiem.

Zupa z pokrzywy i ze szczawiu na żeberkach
Składniki
2,5 l wody
50 dag żeberek wieprzowych
2 średnie ziemniaki
30 dag świeżych szczytów młodej pokrzywy
20 dag liści szczawiu
średnia cebula
2 łyżki oleju
sól, pieprz, liść laurowy

2 jaja
4 łyżki śmietany
świeży koperek do posypania zupy

Jaja wymyć i ugotować na twardo. Żeberka opłukać, pokroić wzdłuż kości i przełożyć do garnka z zimną wodą. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować. Kiedy mięso zacznie odchodzić od kości przyprawić solą, pieprzem. Szczyty młodej pokrzywy wypłukać, dokładnie oczyścić, przełożyć do małego garnka. Zalać niedużą ilością wrzącej wody i gotować przez 5 minut. Przełożyć na sitko.
Liście szczawiu wypłukać, oczyścić i odciąć ogonki. Pokroić drobno razem z pokrzywą. Cebulę oczyścić z łuski, pokroić i zeszklić na oleju. Ziemniaki wyszorować, obrać, opłukać i pokroić w kostkę. Żeberka wyjąć z wywaru, a do wywaru włożyć ziemniaki, cebulę, szczyty pokrzywy, liście szczawiu, listek laurowy i ugotować. Na talerze położyć pokrojone w kostkę mięso i jaja. Wlać porcję zupy, posypać koperkiem i dodać śmietanę.

Sałatka ziemniaczana ze świeżymi ziołami, witaminizująca

Salatka_ziemniaczana_z_ziołamiSkładniki
50 dag ziemniaków
2 jaja ugotowane na twardo

20 dag młodych liści ulubionych ziół (macierzanka, rzeżucha ogrodowa, mniszek, oregano, szczaw, krwawnik, babka, mięta, melisa, natka pietruszki, koper, szczypior) 
ząbek czosnku, czerwona cebula

Sos: 3 łyżki oleju, sok z połowy cytryny, sól, pieprz

Ziemniaki wyszorować, wymyć i włożyć nieobrane do niedużej ilości osolonej wrzącej wody (powinna je tylko zakrywać). Po ugotowaniu przełożyć na sito i ostudzić. Obrać, pokroić w plastry. Jajka ugotować na twardo. Odlać wrzątek, jaja zalać bardzo zimną wodą.
Zioła wypłukać dokładnie, oczyścić i odciąć łodyżki. Pokrzywę wrzucić do niewielkiej ilości wrzącej wody i gotować 3 minuty. Przecedzić, ostudzić. Zmielić blenderem wraz z solą, pieprzem i olejem. Cebulę i czosnek pokroić drobno, oprószyć solą. Pozostałe zioła posiekać i zmieszać z ziemniakami, posiekanymi jajkami, cebulą i czosnkiem. Całość polać sosem z pokrzywą. Do sałatki można dodać krojone jabłka lub kiszone ogórki.

Babeczki ze szczawiem, z pokrzywą i suszonymi morelami
Babeczki_pokrzywa_szczaw_moreleSkładniki (10-12 sztuk)
2 dag świeżych liści pokrzywy
2 dag świeżych liści szczawiu
4 dag suszonych moreli suszonych w słońcu*
8-10 dag masła
szklanka mąki pszennej (używam także mąkę graham)
1-2 łyżki cukru (zależy od smaku moreli)
10 dag kwaśnej śmietany** 
pół łyżeczki sody oczyszczonej 
2 małe jaja lub jedno duże

Liście pokrzywy oczyścić, sparzyć wrzącą wodą, zalać zimną wodą, zerwać liście i pociąć je nożem. Zdrowe liście szczawiu opłukać, odciąć łodyżki. Morele pokroić (jeśli są bardzo suche, zalać je wcześniej wrzątkiem na kilka minut).
Masło, cukier i jaja utrzeć na puszystą masę. Wmieszać śmietanę. Włączyć piekarnik. Przesiać mąkę i proszek do miski z masą, dobrze wymieszać. Dodać pokrojone liście pokrzywy, liście szczawiu i morele.
Babeczki_ze_szczawiem_morelami Masę przełożyć do papilotek w foremkach (2/3 wysokości, bo babeczki urosną), foremki włożyć do rozgrzanego do temperatury 180°C piekarnika na 20-25 minut. Po upieczeniu ostudzić na zewnątrz. Podawać z herbatą. Babeczki są miękkie, wilgotne, słodkie i mają lekko maślany smak.
*Morele można zastąpić słodkim jabłkiem.
** Zamiast śmietany daję często jogurt naturalny 3% tłuszczu.

Artykuły powiązane:

Świeże zioła w diecie cz. 1. Młoda pokrzywa.
Świeże zioła w diecie cz. 3. Dietetyczna zupa pokrzywowa nie tylko dla cukrzyka. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *