Ilość czystego alkoholu w napoju i ilość alkoholu we krwi

Jak obliczyć ilość czystego alkoholu w wypijanym napoju i ilość alkoholu we krwi po spożyciu danego napoju alkoholowego?Alkohol, nawet w niedużych dawkach, wpływa ujemnie na działanie mózgu. Podchmielenie to pierwsza faza zatrucia organizmu alkoholem, występująca wypiciu po 1-2 kieliszków alkoholu. Po pierwszym kieliszku czujemy szybszy puls i oddech, przypływ ciepła na skutek rozszerzenia się naczyń krwionośnych,  lekkie zaburzenia smaku i czucia, uczucie głodu i parcie na pęcherz. Po drugim kieliszku występują zaburzenia uwagi, zanik samokontroli głosu i gestów, gadulstwo, podniecenie emocjonalne oraz egocentryzm, prowadzący m.in. do skupienia uwagi otoczenia na własnej osobie. Objawy te są powodem brakiem wpływu kory mózgowej na niższe ośrodki nerwowe. Objawy szybko znikają po zaprzestaniu picia.

Alkohol dociera do krwi szybciej, jeśli pijemy ciepłe lub gazowane napoje alkoholowe albo słodkie koktajle z alkoholem. Szybkie picie alkoholu lub picie go na pusty żołądek powoduje szybsze upicie się. Indywidualne cechy (geny, choroba) także mają wpływ na przyspieszone reakcje organizmu na alkohol.
Nawet jeden łyk alkoholu ma negatywne oddziaływanie na organizm. Pijąc alkohol młodzież ryzykuje więcej niż dorosły, kobieta więcej niż mężczyzna a dziewczynka więcej niż chłopiec.
Napoje alkoholowe takie jak piwo, wino, szampan różnią się zawartością czystego alkoholu w sobie. Większa ilość czystego alkoholu w napoju alkoholowym niesie ze sobą wyższe ryzyko wyrządzenia szkód w organizmie. Trzeba o tym pamiętać również pijąc napoje mieszane. Warto wiedzieć, ile czystego alkoholu przyjmujemy pijąc kieliszek danego napoju. Wtedy łatwo obliczymy również ilość alkoholu we krwi. Informacja ważna, zwłaszcza jeśli chcemy z imprezy samodzielnie wrócić do domu.

Jak obliczyć ilość czystego alkoholu w wypijanym napoju? 

 

Aby obliczyć ilość czystego alkoholu napoju należy ilość napoju alkoholowego (podaną w ml) pomnożyć przez zawartość alkoholu w napoju (podaną w %) podzieloną przez 100 i wynik pomnożyć przez stałą liczbę 0,8.

Ilość czystego alkoholu w alkoholowym napoju =
ilość napoju alkohol. w ml x(zawartość alkoholu w % w napoju : 100)x 0,8 

Łatwo obliczyć wg tego wzoru, że kieliszek o pojemności 125 ml zawierający wino czy szampana o mocy 11% dostarcza naszemu organizmowi 11 g czystego alkoholu, tyle samo co koktajl alkoholowy o mocy 5% w kieliszku o pojemności 275 ml. 330 ml piwa smakowego o zawartości 2,5% alkoholu zawiera 6,5 g czystego alkoholu.

W małym kuflu (0,3 l) piwa o mocy 5% znajduje się ok. 12 g czystego alkoholu!

Wątroba dorosłego mężczyzny potrzebuje 1 do 1,5 godziny, aby rozłożyć 12 g czystego alkoholu. Czasu tego nie można skrócić ani poprzez ruch, ani picie wody czy spanie. Musi upłynąć przynajmniej godzina, aby wytrzeźwieć po wypiciu małego kufla piwa. Organizmy młodzieży i osób powyżej 50. roku życia potrzebują jeszcze więcej czasu na rozłożenie alkoholu w organizmie i wytrzeźwienie.

Niskie ryzyko zatrucia się po spożyciu alkoholu oznacza dla mężczyzn wypicie maksymalnie dwóch standardowych drinków (około 24 g czystego alkoholu), zaś dla kobiet maksymalnie jednego standardowego kieliszka (około 12 g czystego alkoholu).

Codzienne nawet umiarkowane picie zawsze oznacza przyzwyczajenie do alkoholu, które może rozwinąć się w nałóg.

Zawartość alkoholu we krwi jest mierzona w promilach (‰), a promil oznacza dziesiątą część procentu. Zawartość alkoholu w organizmie mierzy się w stosunku do zawartości płynów ustrojowych w organizmie. Ciało mężczyzny zawiera ok. 68%-70% płynów, a ciało kobiety ok. 55%-60%. To znaczy, że ważący 80 kg mężczyzna ma w ciele ok. 56 kg płynów. Aby dorosły zdrowy mężczyzna, w którego krwi znajduje się 1‰ alkoholu, mógł zupełnie wytrzeźwieć, musi upłynąć 10 godzin.

Jak obliczyć ilość alkoholu we krwi po spożyciu napoju alkoholowego?

 

Ilość przyjętego czystego alkoholu w gramach należy podzielić przez masę ciała w kilogramach, a otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę stałą, która dla kobiet wynosi 0,55 (w zaokrągleniu 0,6), a dla mężczyzn 0,68 (w zaokrągleniu 0,7). Stała liczba dla niemowląt i dzieci wynosi 0,75-0,80.

Jeśli w małym kuflu (0,3 l) piwa o mocy 5% znajduje się ok. 12 g czystego alkoholu, to zawartość alkoholu we krwi kobiety ważącej 60 kg po spożyciu małego kufla piwa wynosi ponad 0,1‰, ponieważ 12 g : 60 kg x 0,7 = 0,14.

Nie tylko po uroczystości, również następnego dnia rano obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów!
Alkohol jest zbyt wolno usuwany z krwi – co godzinę tylko od 0,1 do 0,15 promila. Więc jeśli mężczyzna idzie spać o północy mając 1,5 promila alkoholu we krwi, następnego dnia rano o godzinie 7 zawartość alkoholu we krwi wynosi 0.8 promila! Organizm kobiety usuwa alkohol jeszcze wolniej!

Artykuły o podobnej tematyce:

Metabolizm alkoholu u kobiet i u mężczyzn.
Czy można uniknąć kaca? Jak pić alkohol, aby kac był mniej dotkliwy?
Jak zapobiec silnemu kacowi po powrocie do domu.
Co pić, kiedy po imprezie sucho w gardle?
Śniadanie złagodzi skutki kaca.
Zatrucie alkoholowe. Prawidłowa pierwsza pomoc.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *