Słodko-cierpki granat i jego właściwości

Wartości odżywcze i właściwości terapeutyczne soku z granatu


Jak obrać owoc granatu? Jak wycisnąć sok z granatu w domu? Jak pić sok z granatów? Jak jeść granat? Przeciwwskazania do spożywania granatu

Granat zawiera sporo witaminy C i P, poza tym witaminę A i witaminy z grupy B. Sok z granatu łagodzi kaszel, obniża gorączkę. Ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne, moczopędne i obniżające ciśnienie. Poprawia libido, łagodzi stres. Spożywanie świeżych owoców i soku granatu zaleca się podczas przeziębienia, w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy, miażdżycy i starzeniu się organizmu. Świeży sok z granatu powinny pić osoby uczące się i pracujące umysłowo oraz ze skłonnością do anemii. Ponadto picie soku z granatów zalecane jest przy silnym wyczerpaniu, silnym stresie, niskim libido, niedokrwistości, nieregularnych miesiączkach, braku apetytu, zapaleniu błony śluzowej żołądka (niedokwasota), cukrzycy, zastoju żółci.
Owoc granatu jest niskokaloryczny – 10 dag miąższu to tylko 74 kcal (świeży sok z granatu to tylko 42-65 kcal).

Nasiona granatu są bogate we flawonoidy, potas, zawiera sporo wapnia, magnezu, żelaza i witaminy B (w tym rzadką witaminę B15), C, E i K. Bardzo bogata w minerały jest skórka świeżo zerwanego owocu.
Spożywanie nasion granatu zaleca się osobom ze skłonnościami do zaparć lub biegunek, oraz przy podwyższonym poziomie cholesterolu. Pestki granatu mają mieć także korzystny wpływ na pracę układu krążenia, regulować poziom cukru we krwi i zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów. W 100 ml oleju z pestek granatu występuje aż 272 mg witaminy E.

W medycynie ludowej Bliskiego Wschodu zastosowanie znalazły też kwiaty, skórka owocu i kora drzewa.

Jak wycisnąć sok z granatów w domu?
Granat przeciąć na pół, wycisnąć sok ręcznie za pomocą wyciskarki do cytrusów (najlepsza jest ze szkła).

Jak pić sok z granatów?

Sok z granatu zawiera duże ilości polifenoli i antocyjanów (stąd jego czerwona barwa), które niestety giną podczas przetwarzania soku. Dlatego najbardziej wartościowy jest świeżo wyciśnięty sok z granatów. Powinno się pić nie więcej niż pół szklanki soku 2-3 razy dziennie. Można dosłodzić go miodem. Ponieważ osłabia szkliwo zębów zaleca się pić sok z granatów po rozcieńczeniu 3 częściami wody lub soków (marchewkowego, buraczanego).

Przy niedokrwistości, zaparciach pić pół szklanki rozcieńczonego soku z granatów na pół godziny przed posiłkami trzy razy dziennie.

Przeciwwskazania do spożywania granatu

  1. Owoców granatu nie powinno się spożywać przy nieżycie żołądka i  nadmiernej produkcji soków żołądkowych.
  2. Picie soku nie zaleca się przy zapaleniu trzustki, wrzodzie żołądka, wrzodzie dwunastnicy.
  3. Pestki granatu zawierają sporo nierozpuszczalnego błonnika, dlatego nie powinny ich spożywać osoby z uchyłkami w okrężnicy.
  4. Rzadko po spożyciu nasion granatu występują reakcje alergiczne w postaci krwawienia z nosa i trudności w oddychaniu.
  5. Spożywanie ekstraktów z nasion granatów może wywołać silne skurcze macicy, dlatego nie powinno się ich spożywać w ciąży.
  6. Sok z granatu obniża ciśnienie krwi, dlatego nie powinny go pić osoby z hipotonią.

Jak obrać granat?

Najwygodniejszy sposób obierania, przy którym nie tracimy cennego soku z granatu

Owoc granatu przeciąć z boku na dwie nierówne części, większą naciąć w kilku miejscach. Każdą naciętą część odchylić, następnie odrywać  pojedynczo i wykruszać z niej pestki granatu do miski.

Granat_wyjmowanie_nasionGranat_wyjmowanie_nasion2Granat_wyjmowanie_nasion3


Jak jeść granat?

Salatka_owocowa_z_granatem
Najbardziej popularne zastosowania w kuchni znalazł jako dodatek do dań z drobiu, dziczyzny, sałatek owocowych, deserów i lodów, napojów z jogurtem i sos do ryżu.
Zmielony proszek z suszonych pestek granatu stosuje się jako aromatyczną przyprawę. Z miąższu granatów przygotowuje się wzmacniający sok, syrop, bardzo wartościowe wino.

Owoc granatu jest zrywany kiedy już dojrzeje, ale w odpowiednich warunkach może być przechowywany nawet przez 7 miesięcy. W handlu dostępne są odmiany zarówno słodkie jak i kwaśne.

Informacje o tym, jak przechowywać granat w domu i jak wybierać owoce granatu w artykule Przechowywanie żywności w domu. Owoce A-H.

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Granat – doskonały afrodyzjak – i to zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn! Polecam od „święta” i nie tylko…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *