Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Domowe sposoby pielęgnacji włosów przetłuszczających się


Dlaczego włosy przetłuszczają się? Wpływ odżywiania się na przetłuszczanie się włosów. Rady jak myć tłuste włosy i jak dbać o włosy przetłuszczające się
.  
Umiarkowana ilość tłuszczu podskórnego na włosach ma swoje zalety. Nadaje włosom naturalny połysk, włosy są dobrze chronione przed negatywnymi wpływami zewnętrznymi, zmniejsza się ryzyko wysuszenia i łamania się włosów. Jednak często zdarzają się tłuste włosy, błyszczące przy skórze, posklejane w strąki. Stan włosów jest bezpośrednio związany z rodzajem skóry, ilością wydzielania przez nią potu i tłuszczu. Jednak to nie włosy są wyposażone w gruczoły łojowe, lecz skóra głowy. Ich nadmierna aktywność powoduje, że włosy przetłuszczają się. Przetłuszczanie się włosów nie zawsze jest wynikiem choroby, objawem zaburzeń metabolicznych czy hormonalnych, a wynika z dziedziczenia i jest całkiem normalnym zjawiskiem. Nadmierne przetłuszczanie się włosów powoduje, że krótko po umyciu włosy tracą objętość i zdrowy połysk. Tłuste włosy opadają, sklejają się i plączą, wyglądają brudno i nieporządnie, pachną łojem. Zwiększone wydzielanie przez skórę tłuszczu (sebum) jest często powodem powstawania łupieżu.

Aby prawidłowo zadbać o włosy trzeba najpierw określić przyczynę przetłuszczania się włosów i dopiero potem przystąpić do ich właściwej pielęgnacji.

Dlaczego włosy przetłuszczają się?

Najczęstsze przyczyny przetłuszczania się włosów to:

 • nieodpowiednia dieta, m.in. tłuste potrawy, ostre przyprawy i niektóre napoje, które powodują wzmożona pracę gruczołów łojowych w skórze;
 • przegrzewanie skóry przez gorące kąpiele i prysznice, suszenie włosów gorącym powietrzem, stosowanie gorących lokówek i prostownic, długie noszenie na głowie turbanu z ręcznika czy bardzo ciepłych lub nieprzewiewnych czapek ze sztucznych składników;
 • zbyt częste, silne szczotkowanie włosów;
 • niewłaściwy wybór szamponów, niewłaściwe stosowanie odżywek (zbyt mocny szampon, kosmetyki do włosów zawierające oklejające i obciążające je silikony, podrażniający skórę SLS czyli laurylosiarczan sodu, wcieranie odżywek w skórę głowy);
 • problemy psychologiczne (stres, chroniczne zmęczenie, nerwica);
 • łojotokowe zapalenie skóry, grzyby (choroba wymaga leczenia u specjalisty);
 • choroby narządów wewnętrznych;
 • zaburzenia hormonalne (m.in. okres dojrzewania lub przekwitania, ciąża, zaburzenia pracy tarczycy i przysadki mózgowej), huśtawka hormonalna także w wyniku przyjmowania leków.

Domowe sposoby dbania o włosy przetłuszczające się

Wpływ diety na przetłuszczanie się włosów
Prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ na stan ludzkiego ciała, także na stan i wygląd włosów.
Aby wpłynąć na pracę gruczołów łojowych i znormalizować poziom zawartości tłuszczu w skórze wystarczy ograniczyć spożycie lub wykluczyć z diety następujące pokarmy i napoje: słodkie wypieki i inne produkty z białej mąki, tłuste, smażone i wędzone potrawy, kawę i napoje alkoholowe, słone potrawy.

Aby wzmocnić włosy powinno się wzbogacić posiłki o warzywa i owoce, produkty zawierające dużo białka, witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, E, biotynę, beta-karoten, cynk, krzem, kwas pantotenowy, aminokwasy siarkowe, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6.

Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

Stosowanie się do prostych zaleceń pomoże zmniejszyć przetłuszczanie się włosów i poprawić ich wygląd.

 • Głowę myć w godzinach porannych, ponieważ gruczoły łojowe są najbardziej aktywne w nocy.
 • Stosować lekkie i przezroczyste szampony ziołowe przeznaczone dla włosów przetłuszczających się, w skład których wchodzą np. mydlnica lekarska, zielona herbata, owoce cytrusowe, czarna rzodkiew, rzepa, mięta, pokrzywa, aloes, łopian. Przy poważnych problemach ze skórą warto kupić szampon zawierający substancje zwalczające pasożytnicze grzyby i bakterie, czy kojące podrażnienia skóry: siarczek selenu, pirytionian cynku, dziegieć, bio-siarka, kwas salicylowy, allantoina.
 • Do mycia używać lekko ciepłej wody, ponieważ bardzo ciepła woda pomaga otworzyć pory skóry i aktywuje uwalnianie substancji tłuszczowych.
 • Podczas mycia równomiernie rozprowadzić szampon dłońmi i tylko lekko masować skórę głowy. Płukać włosy w letniej lub chłodnej wodzie.
 • Tłuste włosy koniecznie trzeba nawilżać!
 • Nie przegrzewać skóry głowy podczas suszenia włosów (unikać suszenia suszarką).
 • Unikać ciasnego wiązania i splatania włosów w warkoczyki.
 • Ściąć włosy, aby ułatwić ich pielęgnację.
 • Co 2 tygodnie wymieniać pościel (poszewki poduszki częściej), grzebień do włosów myć raz w tygodniu szamponem lub mydłem.
 • Jak najrzadziej dotykać tłustych włosów – na opuszkach palców gromadzą się pot, tłuszcz i brud, które niechcący są przenoszone na włosy.
 • Warto zasięgnąć porady dermatologa, aby znaleźć przyczyny przetłuszczania się włosów, wybrać się do kosmetyczki, aby dobrać najlepsze sposoby pielęgnacji włosów przetłuszczających się, biorąc pod uwagę indywidualne cechy skóry i typ włosów.

Artykuły powiązane:
Pielęgnacja włosów przetłuszczających się z łupieżem.

W kategorii URODA (klik!) znajdują się artykuły dotyczące pielęgnacji ciała i urody oraz przepisy na łatwe domowe maseczki dla różnych rodzajów skóry i włosów.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *