Pielęgnacja włosów przetłuszczających się z łupieżem

Domowe sposoby na tłuste włosy i tłusty łupież


Domowa ziołowa wcierka i domowa ziołowa płukanka do włosów tłustych. Rady jak
nakładać domową maseczkę na skórę głowy i na włosy. Przepisy na domowe maseczki na włosy przetłuszczające się: maseczka z ziemniaków, białka jaja, miodu; maseczka z białka jaja i soku z cytryny; maseczka z żółtka, olejku łopianowego, miodu i koniaku; maseczka z ziemniaków i jogurtu; maseczka z żółtek i miodu.
Przepisy na domowe maseczki na łupież tłusty: maseczka z grejpfruta i aloesu; maseczka ze świeżego ogórka i soku z cytryny; maseczka z cebuli i miodu. 

Dużym problemem są przetłuszczające się włosy z tłustym łupieżem. Tłusty łupież jest kleisty, gruby, jego żółtawe płaty trudno wyczesać. Domowa maseczka  na włosy, ziołowa wcierka i ziołowa płukanka do włosów są bardzo skuteczne w walce z przetłuszczającymi się włosami i tłustym łupieżem. Łupież nie ustępuje szybko i po jednorazowym nałożeniu maseczki na skórę głowy nie ma zauważalnej poprawy, dlatego maseczkę trzeba stosować regularnie przez dłuższy czas. Aby maseczka na włosy tłuste z łupieżem usunęła problem, należy nakładać ją 2-3 razy w tygodniu przez 1,5-2 miesiące. Po tym czasie należy zrobić przerwę przez 2 tygodnie i powtórzyć kurację. W celach zapobiegania powstawania tłustego łupieżu wystarczy zastosować maseczkę raz w tygodniu.
Jeśli domowe maseczki na tłuste włosy i na łupież tłusty nie przynoszą pożądanego rezultatu, trzeba skonsultować się ze specjalistą, aby określił przyczynę łupieżu i podjął leczenie. Nie należy go lekceważyć, ponieważ włosy na głowie stają się coraz słabsze, cieńsze i wypadają.
Aby usunąć tłusty łupież, przede wszystkim trzeba zmienić dietę na zdrową, bogatą w świeże owoce i warzywa, ryby i owoce morza oraz zrezygnować ze smażonych i ostrych potraw. 

Domowa ziołowa płukanka do włosów skłonnych do przetłuszczania się

Domowa ziołowa płukanka do włosów normalizuje pracę gruczołów łojowych skóry głowy oraz przyczynia się do ogólnego leczenia skóry głowy. Płukanie przetłuszczających się włosów w herbacie rumiankowej lub szałwiowej (rumiankowa rozjaśnia jasne włosy, a szałwiowa ciemne), w herbacie z pokrzywy, w herbacie z mięty, naparze z kłącza tataraku i szyszek chmielu (dla ciemnych włosów), w herbacie z kopru, w odwarze z kory dębu (kora nadaje ciemnym włosom lekko brązowy blask) czy w odwarze z korzeni łopianu lekko wysusza skórę głowy, zapewnia naturalny połysk, elastyczność i miękkość włosów oraz poprawę objętości włosów. Płukanka powinna być tylko lekko ciepła lub letnia. Ziołowej płukanki do włosów nie zmywa się szamponem ani nie spłukuje wodą.
Ziołową herbatę i odwary wykorzystuje się jak wcierkę do włosów. Ziołowa wcierka lekko dezynfekuje skórę, łagodzi podrażnienia, wzmacnia włosy i delikatnie reguluje pracę gruczołów łojowych. Na tłusty łupież skuteczne jest wcieranie w skórę głowy ziołowych nalewek (przepis na domową nalewkę z natki pietruszki jest tutaj).  

Domowe maseczki na tłuste włosy i na łupież tłusty 


Jak nakładać maseczkę na skórę głowy i na włosy?
Domową maseczkę nakłada się równomiernie na czystą skórę głowy i wilgotne włosy, następnie skórę masuje się delikatnie opuszkami palców.
 Pozostałą część maseczki można rozprowadzić po pasmach wilgotnych włosów, najlepiej pędzlem do nakładania farby, grzebieniem lub delikatnie wmasować dłońmi. Aby zwiększyć skuteczność maseczki powinno się głowę luźno owinąć folią spożywczą, a na nią nałożyć czapkę lub owinąć głowę suchym ręcznikiem czy ciepłym szalem. Po określonym czasie maseczkę spłukuje się lekko ciepłą, czystą wodą. Do ostatniego płukania używa się chłodnej wody, aby zamknąć łuskę włosa.
Tylko maseczki zawierające tłuste, lepkie składniki trzeba zmyć szamponem, zwłaszcza jeśli włosy są długie. Po wymyciu włosów szamponem dobrze jest wypłukać włosy w letniej i zakwaszonej wodzie, aby przywrócić skórze głowy prawidłowe pH, a włosom nadać miękkość i blask. W ostatnim płukaniu włosów do chłodnej wody dodać łyżkę octu spirytusowego, octu jabłkowego lub soku z cytryny. Sok z cytryny lekko rozjaśnia włosy, dlatego ciemne włosy płucze się wodą z octem. Zakwaszonej wody nie powinno się spłukiwać z włosów, zapach octu nie utrzymuje się na włosach. Po nałożeniu maseczki nie powinno się już wychodzić na zewnątrz, dlatego najlepiej nakładać ją wieczorem. W czasie snu odżywcze składniki maseczki lepiej „wnikną” w rozgrzaną skórę głowy.

Domowe maseczki do włosów są bardzo skuteczne i zdrowe, jednak należy zachować ostrożność w ich stosowaniu, jeśli skóra jest wrażliwa, skłonna do reakcji alergicznych lub uszkodzona. Do drażniących skórę składników maseczek należą aloes, cebula, gorczyca, rzepa, jogurt, żółtko jaja, miód…
Sok z cebuli może wywołać nawet oparzenia wrażliwej skóry. Dlatego przed nałożeniem maseczki na skórę głowy lepiej zrobić próbę wcierając sok z cebuli w skórę za uchem. Skóry nie powinno się myć. Jeśli w ciągu 72 godzin nie wystąpi reakcja alergiczna, maseczkę można zastosować, ale tylko na zdrową, niepodrapaną, niezranioną skórę.

Przepisy na domowe maseczki na włosy przetłuszczające się 


Domowa maseczka z ziemniaków, białka jaja, miodu,
maseczka na włosy przetłuszczające się
Składniki
1-3 surowe ziemniaki
białko jaja
łyżka płynnego miodu
szczypta soli
ew. mąka ziemniaczana dla zagęszczenia
Obrane i wymyte ziemniaki zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Nadmiar soku można lekko odcisnąć. Papkę wetrzeć w skórę głowy, nałożyć na włosy. Głowę owinąć folią spożywczą lub założyć worek foliowy, całość owinąć ciepłym suchym ręcznikiem. Po 20 minutach papkę spłukać wodą, wymyć głowę szamponem dla przetłuszczających się włosów. Włosy płukać wodą lekko zakwaszoną octem lub sokiem z cytryny. Tarte ziemniaki mogą lekko szczypać wrażliwą skórę.
Dobra rada: jest to maseczka dla włosów silnie przetłuszczających się.

Domowa maseczka z białka jaja i soku z cytryny, maseczka na jasne tłuste włosy 
Składniki
białko jaja
łyżka soku z cytryny
Białko jaja ubić na sztywną pianę, dodając sok z cytryny. Białka wetrzeć w skórę głowy delikatnie masując. Głowę luźno owinąć folią spożywczą, nałożyć czapkę.  Po 10 minutach maseczkę spłukać letnią wodą, głowę wymyć szamponem.

Domowa maseczka z żółtka, olejku łopianowego, miodu i koniaku, odżywcza maseczka na włosy tłuste
Składniki
żółtko
2 łyżki olejku z łopianu
łyżeczka koniaku
łyżka płynnego miodu
ew. łyżka soku z cytryny (tylko dla jasnych włosów)
Składniki wymieszać dokładnie mikserem, przelać do szklanki i dla lepszego efektu podgrzać do temperatury około 38°C-40°C wstawiając szklankę do naczynia z gorącą wodą. Maseczkę wmasować delikatnie w skórę głowy i we włosy. Głowę owinąć folią spożywczą, całość owinąć suchym ręcznikiem. Po godzinie maseczkę spłukać letnią wodą. Włosy myć szamponem dla przetłuszczających się włosów.

Domowa maseczka z ziemniaków i jogurtu, maseczka na włosy silnie przetłuszczające się 
Sok z dwóch surowych ziemniaków wymieszać ze 0,5-1 szklanką odtłuszczonego jogurtu. Nałożyć na skórę głowy, lekko wmasować. Głowę luźno owinąć folią spożywczą, następnie suchym ręcznikiem. Maseczka z ziemniaków i jogurtu powinna zostać na skórze przez 30 minut. Maseczkę spłukać letnią wodą, włosy wymyć odpowiednim szamponem.

Domowa maseczka z żółtek i miodu, odżywcza maseczka na włosy przetłuszczające się 
Wymieszać 2 łyżki miodu i 2 świeże żółtka jaj, wmasować w skórę głowy. Głowę luźno owinąć folią spożywczą, następnie suchym ręcznikiem. Maseczkę z żółtek i miodu zmywa się dopiero po kilku godzinach (można zostawić ją na całą noc, ale zaschnięte żółtka trudno zmyć). Maseczkę cierpliwie spłukiwać letnią lub lekko ciepłą wodą, następnie wymyć włosy szamponem dla włosów przetłuszczających się.

Przepisy na domowe maseczki na tłusty łupież


Domowa maseczka z grejpfruta i aloesu,
maseczka na łupież tłusty
Miąższ grejpfruta dokładnie wymieszać z łyżką soku z aloesu i wcierać w skórę głowy. Następnie delikatnie masować przez 5-7 minut. Głowę luźno owinąć folią spożywczą, suchym ręcznikiem. Maseczkę spłukać po kwadransie. Maseczkę nakłada się 2 razy w tygodniu przez 2 miesiące.
Dobra rada: maseczka jest bardzo skuteczna, lecz może podrażnić skórę wrażliwą, skłonną do reakcji alergicznych.

Domowa maseczka ze świeżego ogórka i soku z cytryny, maseczka na łupież tłusty
Ogórka obrać, zetrzeć na tarce o małych oczkach, dodać łyżkę soku z cytryny, wymieszać. Maseczkę wetrzeć w skórę głowy masując ją przez kwadrans. Głowę luźno owinąć folią spożywczą, następnie suchym ręcznikiem. Po 20 minutach maseczkę spłukać lekko ciepłą, czystą wodą. Do ostatniego płukania użyć letniej wody.
Dobra rada: w maseczce do włosów ciemnych sok z cytryny zastąpić octem jabłkowym.

Domowa maseczka z cebuli i miodu, maseczka na łupież tłusty
Cebulę zetrzeć na tarce o drobnych oczkach lub dokładnie zmielić blenderem. Masę z cebuli miesza się z płynnym miodem naturalnym w stosunku 4:1 i dodaje pół łyżeczki oliwy. Maseczkę równomiernie nakłada się na skórę głowy, lekko masując. Głowę owija się luźno folią spożywczą, następnie suchym ręcznikiem. Po godzinie można zmyć ją szamponem odpowiednim dla włosów. Maseczka z cebuli zostawia specyficzny zapach na skórze głowy, który uwydatnia się po spoceniu się. Aby go zniwelować do ostatniego płukania wymytych włosów używa się wody zakwaszonej sokiem z cytryny – 4 łyżki soku na 2 l wody.

Artykuły powiązane:

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się.

Więcej informacji o pielęgnacji włosów i ciała znajdują się w kategorii Uroda. 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Pielęgnacja włosów przetłuszczających się z łupieżem

  1. Wiki komentarz:

    Dziękuję za dobre przepisy, a ziemniaki rzeczywiście są dobre bardzo też na tłustą cere. Fajnie, że naturalne metody znów są modne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.