Domowe maseczki na suche włosy


Rady jak dbać o włosy przesuszone, włosy bez blasku, włosy elektryzujące się


Przepisy na domowe maseczki na włosy suche, włosy matowe i włosy elektryzujące się: maseczka na włosy z olejkiem łopianowym, żółtkiem i miodem; maseczka na włosy z oliwy, jajka, gliceryny i octu; maseczka na włosy z ziemniaków, śmietaną i miodem; maseczka na włosy z kefiru; maseczka na włosy z żółtka, oliwy, olejku łopianowego, olejku rycynowego i kefiru; maseczka na włosy z jaja, olejku jojoba, olejku rozmarynowego, miodu i rumu… Masaż skóry głowy olejkiem łopianowym i oliwą.
Mróz sprzyja zwężeniu naczyń krwionośnych skóry głowy, powodując pogorszenie jej ukrwienie a tym samym złe odżywienie włosów. Gwałtowne zmiany temperatury prowadzą też do przesuszenia i matowienia włosów. Dlatego głowę i włosy trzeba chronić ciepłym lecz przewiewnym nakryciem i systematycznie masować skórę głowy, aby poprawić jej ukrwienie. Reakcją obronną przed zimnem jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. która sprawia, że włosy przy głowie są lepkie, tłuste, brudne, nieatrakcyjne.

Dlatego włosy wymagają szczególnej opieki zimą. Najgorzej zimę znoszą włosy mieszane – tłuste u nasady i suche w niższych partiach.  Zimą powinno się myć włosy częściej stosując nawilżające szampony. Lepiej zrezygnować z korzystania z szamponów typu „2 w 1”. Włosy myć lekko ciepłą wodą. Bardzo ciepła woda sprawi, że włosy będą przetłuszczały się i staną się łamliwe. Włosy suszy się ostrożnie. Nie powinno się wycierać włosów ręcznikiem. Należy również unikać suszenia  włosów suszarką z gorącym powietrzem. Lekko niedosuszone włosy pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
Zrównoważona dieta sprawi, że włosy będą mocne.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne warto wesprzeć regularnym stosowaniem maseczek na włosy 1-2 razy w tygodniu, które zredukują przetłuszczanie się włosów przy skórze, wysuszanie dolnych partii włosów i ich elektryzowanie się. Domowe odżywcze maseczki dla włosów suchych, włosów matowych, włosów bez blasku mają właściwości nawilżające, odbudowujące i odżywcze. Nasycają cebulkę włosa odżywczymi substancjami i pobudzają wzrost włosów, przywracają zdrową strukturę włosów – włosy są bardziej gładkie i elastyczne, a tym samym łatwiejsze do ułożenia. Poza tym maseczki „uszczelniają” włosy i zapobiegają rozdwajaniu się końcówek włosów. Ich przewaga nad gotowymi maseczkami ze sklepu polega na tym, że znamy ich wszystkie składniki. Domowe maseczki do włosów nie zawierają sztucznych konserwantów i związków chemicznych, które mogłyby wywołać uczulenie a nawet oparzenia skóry.  

Masaż skóry głowy olejkiem łopianowym
Masaż skóry głowy olejkiem łopianowym  odżywia skórę, zapobiega ich wypadaniu, nadaje sprężystość i blask zniszczonym i przesuszonym włosom. 
Olejek łopianowy podgrzać wkładając szklaną miseczkę z nim do naczynia z gorącą wodą (woda nie może gotować się). Po 2-3 minutach lekko podgrzany olejek wetrzeć kolistymi ruchami w skórę głowy, następnie delikatnie rozczesać włosy wymytym grzebieniem, aby rozprowadzić go wzdłuż włosów. Głowę luźno owinąć folią spożywczą, następnie suchym i ciepłym ręcznikiem, aby skóra głowy i włosy były przykryte. Po 2-3 godzinach włosy wymyć lekkim szamponem.
Dobra rada: włosy wymyć ciepłą (nie gorącą!) wodą z szamponem dwa razy, ponieważ olejek trudno usunąć z włosów. Do ostatniego płukania użyć letniej wody.

Masaż skóry głowy oliwą
Masaż skóry głowy oliwą powoduje, że włosy suche i matowe nabiorą blasku i gładkości.
Oliwę podgrzać (tak jak olejek łopianowy do masażu głowy), lekko masując wetrzeć w skórę głowy. Teraz włosy trzeba rozczesać czystym grzebieniem, aby rozprowadzić oliwę na całej ich długości.
Maseczkę z oliwy spłukuje się z włosów po 1-2 godzinach.
Dobra rada: maseczka jest najlepsza dla ciemnych włosów, ponieważ regularnie stosowana oliwa lekko przyciemnia włosy.

Domowe maseczki na włosy suche, maseczki na włosy matowe, maseczki na włosy elektryzujące się 

Maseczkę nakłada się na czystą skórę głowy i lekko wilgotne włosy, głowę luźno owija się folią spożywczą i suchym, ciepłym ręcznikiem, aby zwiększyć skuteczność działania maseczki. Maseczkę zawierającą olejki powinno się zmyć lekkim szamponem bez silikonów. Aby maseczka przyniosła oczekiwany skutek, powinno się ją regularnie nakładać na suche włosy przynajmniej raz w tygodniu przez 6-8 tygodni.

Domowa maseczka na włosy suche z olejkiem łopianowym, żółtkiem i miodem
Do przygotowania maseczki używa się  olejku łopianowego podgrzanego w gorącej wodzie (tak jak w przypadku olejku łopianowego do masażu skóry głowy). Wymieszać 2 łyżki olejku łopianowego z 2 świeżymi żółtkami jaja i kilkoma łyżeczkami płynnego miodu. Maseczkę wetrzeć opuszkami palców w skórę głowy, włosy delikatnie uczesać czystym grzebieniem. Część maseczki wetrzeć w końce włosów.
Po 30-40 minutach maseczkę spłukać czystą, ciepłą wodą. Włosy wymyć delikatnym szamponem. Do ostatniego płukania wymytych włosów użyć letniej wody.

Domowa maseczka z oliwy, jajka, gliceryny i octu jabłkowego, maseczka na włosy przesuszone i elektryzujące się
Do szklanki wlać 2 łyżki oliwy, szklankę wstawić na kilka minut do naczynia z gorącą wodą. Do podgrzanej oliwy dodać ubite jajko kurze, łyżeczkę gliceryny, łyżeczkę octu jabłkowego. Maseczkę nałożyć na wilgotne włosy, głowę luźno owinąć folią spożywczą i suchym, ciepłym ręcznikiem. Po przynajmniej 40-60 minutach maseczkę spłukać czystą wodą w temperaturze ciała (w ciepłej wodzie białko zetnie się i zostanie na włosach).
Dobra rada: włosy wymyć szamponem nie szybciej niż po 2 dniach zastosowania maseczki. 

Domowa maseczka z ziemniaków, śmietany i miodu, maseczka na włosy przesuszone i elektryzujące się 
Zagotować wodę w małym garnku. 2-3 średnie ziemniaki wyszorować i wymyć, nie obierać. Ugotować w skórce. Obrać, kiedy są jeszcze bardzo ciepłe, rozgnieść widelcem i zmieszać ze śmietaną (ilość zależy od długości włosów) i łyżeczką płynnego miodu. Maseczka powinna mieć konsystencję kremu. Lekko ciepłą wetrzeć w skórę głowy i we włosy na całej długości. Głowę owinąć folią spożywczą lub założyć worek foliowy, całość owinąć ciepłym suchym ręcznikiem. Po 30 minutach krem spłukać z włosów letnią wodą z dodatkiem octu jabłkowego lub cydru (łyżeczka octu na 3 litry wody).

Domowa maseczka na włosy suche z kefiru, maseczka nawilża przesuszone włosy
Kefir wyjąć z lodówki na kilka godzin przez przygotowaniem maseczki. Wetrzeć w skórę głowy, następnie rozłożyć na włosy na całej ich długości. Głowę owinąć folią spożywczą, następnie ciepłym i suchym ręcznikiem. Po pół godzinie włosy dokładnie wypłukać czystą wodą o temperaturze ciała. Włosy można wymyć szamponem najwcześniej po 2 dniach.
Dobra rada: kefir może usunąć część farby z włosów, dlatego maseczek z kefirem nie stosuje się do włosów farbowanych.

Domowa maseczka z żółtka, oliwy, olejku łopianowego, olejku rycynowego i kefiru, maseczka na włosy suche i na włosy matowe
Kefir wyjąć z lodówki na kilka godzin przed przygotowaniem maseczki do włosów. Łyżkę oliwy, olejku łopianowego i olejku rycynowego wlać do szklanki, szklankę wstawić na kilka minut do naczynia z gorącą wodą. Do szklanki wbić surowe żółtko jaja, dokładnie wymieszać z podgrzaną oliwą z olejkami, dodać 3 łyżki kefiru ogrzanego do temperatury pokojowej. Maseczkę wetrzeć w skórę głowy, następnie w wilgotne włosy na całej ich długości. Głowę luźno owinąć folią spożywczą, następnie ciepłym i suchym ręcznikiem lub szalikiem. Po godzinie maseczkę spłukać z włosów, a włosy wymyć delikatnym szamponem.

Domowa maseczka z jaja, olejku jojoba, olejku rozmarynowego, miodu i rumu, maseczka na włosy matowe, przywraca suchym włosom blask
Zagotować wodę w rondelku, wyłączyć gaz. Do szklanki wbić 2 jaja kurze, dodać łyżkę olejku jojoba, 3 krople olejku rozmarynowego, łyżkę płynnego miodu, łyżeczkę rumu i dokładnie wymieszać na gładką masę. Szklankę wstawić do gorącej wody, maseczkę podgrzać do temperatury około 38°C-40°C. Maseczkę wmasować lekko w skórę głowy, rozprowadzić po włosach, lekko wetrzeć dłońmi we włosy. Głowę owinąć folią spożywczą, całość owinąć ciepłym suchym ręcznikiem. Po 40 minutach maseczkę spłukać letnią wodą. Włosy wymyć delikatnym szamponem.

Porady dotyczące dbania o ciało i urodę domowymi sposobami znajdują się na stronie Uroda (klik!).

Podobne wpisy

9 komentarzy

  1. Olejek rycynowy z surowym żółtkiem jest rewelacyjny przy słabych i suchych włosach, a olejek łopianowy stosuję do wzmocnienia brwi

  2. Suche włosy to moja zmora zimą 🙁 ale wzięłam się za siebie piję codziennie swój sok z marchwi i jabłek w diecie mam więcej białka no i stosuję wcierki. Dużo dobrego czytałam o olejku łopianowym więc go wypróbuję.

    1. Odżywianie włosów od wewnątrz jest bardzo ważne, warto pić więcej czystej wody – skóra też będzie wdzięczna.

  3. Polecam szczerze olejek rycynowy, moje suche włosy po serii domowych maseczek odżyły. Poza tym cena też przystępna!

  4. Źle dobrana farba do włosów bardzo wysuszyła mi włosy i skórę głowy. Wcierałam w głowę ciepły olej kokosowy ale włosy przy głowie są oklapnięte, takie przylizane i ciężkie. Dalej od głowy są w lepszym stanie. Nie wiem co robić, proszę o radę!

    1. Olej kokosowy jest wspaniałym środkiem do nawilżenia końcówek włosów, stosuje się go daleko od skóry głowy. Teraz trzeba dać włosom i skórze odpocząć od tłustych maseczek. Można odżywić ją od wewnątrz pijąc tran albo olej lniany i stosując zdrową dietę. Nie jest łatwo dobrać farbę do włosów, zwłaszcza przy delikatnej skórze głowy. Warto zrobić przerwę od farbowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *