Płatki róż dla urody

Domowe kosmetyki z płatków róż do pielęgnacji skóry starzejącej się oraz włosów suchych i słabych 

Płatki róż mają lecznicze i kojące działanie dla skóry i dla włosów. Przepisy na domowe kosmetyki dla urody:
– domowa woda różana z płatków dzikiej róży do mycia skóry starzejącej się, skóry suchej i wrażliwej;
– nalewka z płatków dzikiej róży na wódce dla odświeżenia skóry twarzy;
– tonik z płatkami dzikiej róży na winie do mycia skóry twarzy;
– napar płatków dzikiej róży utrwalony wódką i gliceryną do mycia tłustej skóry;
– napar z płatków dzikiej róży konserwowany gliceryną do mycia skóry; – tonik z płatków dzikiej róży, wódki i miodu dla odświeżenia zmęczonej skóry twarzy;
– domowy macerat z płatków róż do pielęgnacji skóry starzejącej się, włosów suchych i słabych;
– oliwa z płatkami róż do leczenia odleżyn, stanów zapalnych skóry, żylaków…

Łatwe domowe maseczki z płatków róż:
– prosta maseczka z płatków róż, miodu i śmietany, odmładzająca;
– maseczka z płatków róż dla skóry starzejącej się;
– maseczka z płatków róż dla skóry zwiotczałej z szerokimi porami;
– kojąca maseczka z płatków dzikiej róży dla skóry podrażnionej;
– płatki róży do leczenia worków pod oczami i zmęczonych powiek;
– maseczka z płatków dzikiej róży i ziół dla skóry suchej;
– maseczka z płatków dzikiej róży, twarogu i ogórka dla skóry suchej i skóry starzejącej się;
– odżywcza maseczka z płatków róż, śmietany i białka jaja dla cery normalnej…

Olejki eteryczne nadają płatkom róż nie tylko aromat ale i doskonałe właściwości ściągające, bakteriobójcze, przeciwzapalne.

Wywary z płatków róż i kąpiele to sprawdzone lekarstwo na choroby skóry tj. łuszczyca, egzema, stany zapalneh błon śluzowych i skóry, oparzenia, trądzik, czyraki…
Płatki dzikiej róży są szeroko stosowane w kosmetyce w postaci naparów,  okładów, które pozwalają odmłodzić skórę, przywrócić jej gładkość i elastyczność, zlikwidować obrzęki oraz pomóc pozbyć się plam starczych i pajączków. Suszone płatki dzikiej róży są popularnym dodatkiem do relaksujących ziołowych poduszek.
Kosmetolodzy zalecają kąpiele z dodatkiem płatków dzikiej róży. Zabieg ten nawilża i skutecznie zmiękcza skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry, a także pomaga pozbyć się cellulitu i tworzących się rozstępów.
Najczęściej płatki róży służą do sporządzania balsamów, kremów, maseczek, olejków, wody różanej. Wiele z nich bez wysiłku można przygotować w domu, z płatków zarówno dzikich odmian róż jak i róż rosnących w ogrodzie.

Do sporządzania domowych kosmetyków nie powinno się używać płatków róż kupionych w kwiaciarni ani w sklepie!

Domowa woda różana z płatków dzikiej róży do mycia skóry starzejącej się, skóry suchej i wrażliwej

Jeśli skóra jest bardzo wysuszona i wrażliwa na działanie słońca, warto przygotować dla niej wodę różaną w postaci naparu z płatków róży. Domowa woda różana pomoże wygładzić płytkie zmarszczki. Można  przechowywać ją w postaci kostek lodu, którymi przeciera się skórę twarzy.

Przepis na domową wodę różaną (szybki sposób)
Do termosu wsypać 2 łyżki posiekanych płatków róży, zalać 250 ml przegotowanej lub destylowanej wody o temperaturze 80°C-90°C. Zaparzać 30 minut, przefiltrować. Przelać do butelki z rozpylaczem. Zimna woda różana stosowana jest do nawilżenia skóry suchej i wrażliwej. Skórę twarzy i skórę szyi nawilża się 2 razy dziennie. Zabieg tonizuje skórę i dobrze ją odświeża w upalny letni dzień.
Ciepła woda różana służy do robienia okładów na pomarszczoną, wiotką skórę. Zmiękcza ją i wzmacnia, zwęża pory.
Dobra rada: tak przygotowaną wodę różaną przechowuje się w lodówce nie dłużej niż 7-10 dni lub zamrozić go w postaci kostek. 

Przepis na domową wodę różaną przygotowaną na zimno 
Kostki lodowe mają jeszcze większą wartość, jeśli pokrojone płatki zaleje się zimną wodą mineralną na 24 godziny (CO2 musi się ulotnić), płyn przecedzi, a następnie zamrozi w foremkach.

Płyny do mycia skóry przygotowane z płatków róż  konserwowane winem, wódką lub gliceryną

Nalewka z płatków dzikiej róży na wódce dla odświeżenia skóry twarzy
Szklankę płatków róży wsypać do słoika, zalać szklanką wódki. Słoik szczelnie zamknąć,  odstawić w ciemne miejsce na 10 dni. Nalewkę przecedzić, przelać do czystej butelki z ciemnego szkła, przechowywać w lodówce.

Tonik z płatkami dzikiej róży na winie do mycia skóry twarzy
Składniki:
2/3 szklanki płatków róży
1/3 szklanki wytrawnego wina
Płatki róży pokroić, wsypać do słoika. Słoik szczelnie zamknąć i pozostawić na kilka tygodni w ciemnym miejscu. Po przefiltrowaniu tonik wykorzystuje się do przecierania skóry twarzy.

Napar płatków dzikiej róży utrwalony wódką i gliceryną do mycia tłustej skóry
Szklanką wrzącej wody zalać 2-3 łyżki płatków dzikiej róży i zaparzać jak herbatę. Przecedzić kiedy napar będzie ciepły, dodać łyżeczkę wódki i łyżeczkę gliceryny. Napar stosować do wycierania skóry normalnej i tłustej zamiast mycia twarzy.

Napar z płatków dzikiej róży konserwowany gliceryną do mycia skóry
Pół szklanki suszonych płatków dzikiej róży zalać wrzątkiem, zamknąć i odstawić na dzień. Następnie odcedzić. W celu konserwacji do 200 ml naparu dodać łyżkę gliceryny. napar służy do przecierania skóry twarzy i skóry szyi zamiast mycia rano lub przed snem.

Tonik z płatków dzikiej róży, wódki i miodu dla odświeżenia zmęczonej skóry twarzy
Wymieszać łyżeczkę miodu, 100 ml naparu z płatków dzikiej róży, 50 ml 50% czystego alkoholu i łyżkę soku z cytryny. Tonik jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, szczególnie dobrze odświeża zmęczoną skórę twarzy. Trzeba przechowywać go w zamkniętej butelce w chłodnym miejscu.

Domowy olej z płatków róży dla zmęczonej skóry i suchych włosów

Pachnący olej zawiera witaminę C, działa ściągająco i tonizująco na skórę. Domowy olej z wyciągiem z płatków róży stosuje się w celach kosmetycznych do wcierania w skórę twarzy, szyi lub w skórę głowy przy suchym łupieżu lub dla wzmocnienia włosów suchych i słabych. Po zabiegu skórę głowy i włosy myje się delikatnym szamponem.

Dobra rada: olej różany być stosowany do pielęgnacji skóry zarówno w czystej postaci, jak i jako baza do olejków do masażu, maseczek do włosów.

Przepis na domowy olej różany do nawilżania skóry i suchych włosów
Płatki kwiatów dzikiej róży zbieram przy suchej, słonecznej pogodzie. Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, rozkładam je cienką warstwą na stole i zostawiam na kilka godzin. Kiedy róży płatki lekko zwiędną zalewam je bezwonnym olejem np. z pestek winogron albo czystą oliwą i odstawiam na 2 tygodnie w ciemnym miejscu. Płatki róży powinny być całkowicie pokryte warstwą oleju o grubości 2-3 cm. W oleju stopniowo rozpuszczają się wartościowe substancje zawarte w płatkach. Bardzo ważne jest, aby wierzchnia warstwa płatków pozostała całkowicie przykryta, dlatego w razie potrzeby dolewam olej. Codziennie lekko wstrząsam słoikiem. Po 2 tygodniach odcedzam olej, wyciskam przez gazę pozostałe płatki. Olej do nawilżania skóry i włosów z wyciągiem z płatków dzikiej róży jest gotowy.

Gotowy olej różany ma lekki, delikatny aromat i może być używany do robienia maseczek do włosów suchych i osłabionych, a także może być dodany jako jeden ze składników do robienia domowych kremów. Taki olej różany jest szczególnie dobry dla skóry starzejącej się.

Dobra rada: domowy olej różany można zrobić w domu z płatków róży dowolnego koloru, ale trzeba wiedzieć o tym, że ciemne płatki mogą zabarwić olej i skórę.

Lecznicza oliwa z płatkami róży stosowana zewnętrznie
Składniki:
20 dag białych lub różowych płatków róży
oliwa
Płatki lekko rozgnieść drewnianą pałką, wsypać do słoika, zalać oliwą tak, aby całkowicie zakrywała je warstwą 2 cm. Słoik przykryć gazą, wstawić do szafki na miesiąc. Często mieszać. Po tym czasie przecedzić, przelać do buteleczek z ciemnego szkła. Przecedzona po 4 tygodniach oliwa służy do leczenia odleżyn, zapalenia skóry.
Dobra rada: lepiej używać płatków z jasnych kwiatów – ciemne mogą zabarwić olej i skórę.

Płatki róży dzikiej – łatwe domowe maseczki 

Prosta maseczka z płatków róży, miodu i śmietany, odmładzająca
Garść świeżych płatków rozgnieść w moździerzu albo zmielić, dodać łyżeczkę miodu i łyżkę kwaśnej śmietany. Maseczkę nakłada się na oczyszczoną skórę szyi i twarzy na pół godziny.

Maseczka z płatków róży dla skóry starzejącej się
Zalać trzy łyżki świeżych lub łyżkę suszonych płatków dzikiej róży 100 ml wrzącej wody, odstawić na 10-15 minut pod przykryciem. Kiedy ostygną ugnieść je w dłoniach i nałożyć na skórę twarzy na 15 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Maseczka z płatków róży dla skóry zwiotczałej z szerokimi porami
Suszone płatki dzikiej róży pokruszyć drobno. Do porcelanowego kubka wsypać 1-2 łyżki płatków i dodać niewielką ilość ciepłej wody aby powstał gęsty kleik. Do szerokiego garnuszka wlać wrzątek, wstawić do niego kubek. Stale mieszając podgrzewa się kleik przez 7-10 minut. Ciepły nakłada się na wymytą skórę twarzy i szyi. Po 20-25 minutach skórę wyciera się i spłukuje ciepłą wodą. Maseczkę z płatków róży dla skóry zwiotczałej z szerokimi porami nakłada się 2-3 razy w tygodniu.

Kojąca maseczka z płatków dzikiej róży dla skóry podrażnionej
Garść świeżych płatków dzikiej róży rozbić w moździerzu lub pokroić. Zalać 50 ml wrzącej wody, wymieszać, przykryć. Po pół godzinie dodać łyżeczkę miodu. Całość nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy na 15 minut.

Płatki róży do leczenia worków pod oczami i zmęczonych powiek
Do dwóch małych torebek z gazy wsypać po łyżce suszonych płatków róży i zanurzyć je we wrzącej wodzie na 30 sekund. Lekko ostudzić i położyć na zamkniętych powiekach, aż całkowicie ostygną.

Maseczka z płatków dzikiej róży i ziół dla skóry suchej
Zmielić płatki dzikiej róży, miętę, kwiat lipy i rumianku. Łyżkę mieszanki zalać kilkoma łyżkami wrzącej wody. Dodać łyżkę świeżej oliwy, schłodzić i nałożyć na oczyszczoną skórę na 20 minut.

Maseczka z płatków dzikiej róży, twarogu i ogórka dla skóry  starzejącej się i skóry suchej
Kilka łyżek rozgniecionych lub zmielonych świeżych płatków róży sparzyć niewielka ilością wrzątku, dodać łyżkę twarogu i soku z ogórka. Wymieszać. Powstały kleik położyć na oczyszczona skórę twarzy, skórę szyi na 20 minut.

Odżywcza maseczka z płatków róży, śmietany i białka jaja dla cery normalnej
Suszone płatki dzikiej róży mieli się w młynku. Do łyżeczki takiej „mąki” dodaje się łyżeczkę śmietany, łyżeczkę białka jajka, dokładnie miesza i odstawia na 5 minut. Powstałą mieszankę nakłada się na wymytą skórę twarzy i skórę szyi na 20-30 minut. Maseczka z płatków róży, śmietany i białka jaja dla skóry normalnej działa zmiękczająco, odżywia ją i tonizuje.

W kategorii URODA (klik!) znajdują się artykuły dotyczące pielęgnacji ciała i urody oraz przepisy na łatwe domowe maseczki dla różnych rodzajów skóry i włosów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *