Z gotowanych ziemniaków

Jak wykorzystać gotowane ziemniaki?

Przepisy do wykorzystania resztek ziemniaków z poprzedniego dnia: kluski z gotowanych ziemniaków na słodko z orzechami i miodem; placki z gotowanych ziemniaków smażone lub pieczone; placki z gotowanych ziemniaków i twarogu na słodko; gofry ziemniaczane na maślance; placki z gotowanych ziemniaków, twarogu i sera; babeczki ziemniaczane; pizza ziemniaczana…

W porównaniu ze świeżo ugotowanymi ziemniakami te przechowane w lodówce zawierają mniej strawnej skrobi. Powstaje w nich tzw. skrobia oporna, której organizm nie jest już w stanie rozłożyć na cukry proste. Spożywanie skrobi opornej przyczynia się m.in. do poprawy funkcjonowania i zdrowia jelit, lepszego wchłaniania składników mineralnych z pożywienia, zmniejszenia wydzielanie insuliny po posiłku i obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Proste dania z gotowanych ziemniaków z poprzedniego dnia

Kluski ziemniaczane na słodko
Składniki:
75 dag gotowanych ziemniaków (1 kg przed gotowaniem)
2 dag masła
jajko
szczypta soli
25 dag-30 dag białej mąki
Sos:
2 łyżki masła
5 dag zmielonych orzechów
2 łyżki cukru albo miód
cynamon
Ziemniaki wyjąć z lodówki aby ogrzały się, przepuścić przez praskę. Masło rozpuścić. W misce wymieszać płynne masło z ziemniakami. Do masy ziemniaczanej dodać jajko z solą i 3/4 mąki. Zagnieść. Mieszanka powinna być gładka i wilgotna, ale nie kleić się do dłoni. W zależności od rodzaju ziemniaków dodaje się mniej lub więcej mąki.
Ciasto podzielić na 6 części. Na posypanym mąką blacie uformować wałki o średnicy 2 cm. Ich powierzchnia powinna być gładka, bez pęknięć, oprószona mąką. Pokroić nożem w kostki o długości 2 cm i lekko rozwałkować dłonią na długość ok. 4-5 cm. W dużym garnku zagotować osoloną wodę i partiami wrzucać do niej kluseczki. Gdy wypłyną na powierzchnię wody wyjąć je łyżką cedzakową, odcedzić. Rozpuścić masło na patelni, dodać cukier wymieszany z cynamonem, orzechy. Ciepłe kluski wyłożyć na talerz, polać sosem.

Placki z gotowanych ziemniaków
Składniki:
1 kg ziemniaków gotowanych z poprzedniego dnia
2 jaja
sól, pieprz
średnia cebula
ząbek czosnku
1-2 łyżki mąki pszennej uniwersalnej
olej do smażenia
Cebulę pokroić drobno i zeszklić. Ziemniaki przecisnąć przez prasę, wymieszać z jajkami, posiekanym czosnkiem, cebulką, przyprawić solą, pieprzem. Następnie dodać trochę mąki, aby powstała zwarta masa, z której formujemy nieduże placki. Smażyć partiami z obu stron na niewielkiej ilości tłuszczu lub piec w piekarniku w temperaturze 180°C, aż powstanie złota skórka. Podawać z ulubioną surówką.

Placki z gotowanych ziemniaków i twarogu na słodko
Składniki:
30 dag gotowanych ziemniaków (mącznych) z poprzedniego dnia
15 dag tłustego twarogu (ok. 20% tłuszczu)
jajo
2 pełne łyżki maki pszennej uniwersalnej*
szczypta soli
cukier waniliowy do smaku
olej lub masło do smażenia
*Mąkę można zastąpić skrobią ziemniaczaną lub kukurydzianą.
Ziemniaki rozgnieść, dokładnie wymieszać z twarogiem, mąką, cukrem, solą. Ciasto podzielić na ok. 10 równych części i mokrymi rękoma uformować płaskie placki. Na patelni rozgrzać małą ilość oleju na średnim ogniu. Smażyć placki z obu stron, aż będą miały chrupiącą skórkę. Pieczone na dużym ogniu mają spalone boki i surowy środek.
Chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku placki podaje się na śniadanie.
Dobra rada: do ciasta można dodać pokrojone w kostkę słodkie jabłka, rodzynki, posypać cukrem pudrem i podać jako deser.

Gofry ziemniaczane na maślance
Składniki:
50 dag gotowanych ziemniaków
3 jaja klasy L
25 dag mąki pszennej
0,5 l mleka albo maślanki
15 dag masła
3 średnie cebule drobno posiekane
3 łyżeczki proszku do pieczenia
sól
gałka muszkatołowa
Ugotowane ziemniaki rozgnieść w misce, dodać roztopione masło, wymieszać. Mieszając dodawać partiami składniki. Mąkę połączyć z proszkiem i przyprawami, przesiać na masę i wyrobić ciasto. Odstawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 20-30 minut. Gofrownicę rozgrzać, lekko natłuścić, nakładać równe porcje łyżką i piec. Gofry smakują z surówką, z sosem z pieczarek albo mięsnym… Część ziemniaków można zastąpić drobno tartą świeżą marchewką.
Dobra rada: gofry można przygotować wcześniej, podgrzać w gofrownicy albo w piekarniku.

Placki z gotowanych ziemniaków, twarogu i sera
Składniki:
60 dag ugotowanych ziemniaków
2 jaja (M)
5 dag miękkiego masła
gałka muszkatołowa, sól i pieprz do smaku
5 dag twarogu* 
5 dag tartego sera żółtego
2 małe ząbki czosnku
mąka pszenna, uniwersalna do obtoczenia placków
koperek albo szczypiorek do posypania
olej rzepakowy do smażenia
Ugotowane ziemniaki przepuścić przez praskę lub rozgnieść i dobrze utłuc. Jaja rozkłócić, zmiksować z masłem, wymieszać z ziemniakami, przyprawić gałką, solą i pieprzem. Twaróg rozgnieść widelcem i wymieszać z masą ziemniaczaną. Dodać posiekany czosnek. Z masy ziemniaczanej uformować 7-8 kulek, spłaszczyć je dłonią. Placuszki podsypać odrobiną mąki. Rozgrzać niewielką ilość oleju na teflonowej patelni, zmniejszyć ogień, smażyć placki ziemniaczane z każdej strony po ok. 5-7 minut. Serwować ciepłe.
*Polecam mozzarellę albo twaróg z kostki (trzeba koniecznie odsączyć).

Babeczki ziemniaczane
Składniki:
60 dag ugotowanych ziemniaków
3 pełne łyżeczki przecieru pomidorowego
2 łyżki oliwy
sól, pieprz
łyżeczka oregano
7 łyżek kukurydzy (świeżej lub z puszki)
5 dag wędliny pokrojonej w cienkie paski
15 dag sera
oliwa lub olej do smarowania formy
Nastawić piekarnik na 180°C, włączyć obie grzałki. Formę do babeczek natłuścić, nałożyć rozgniecione ziemniaki i przycisnąć je dnem szklanki. Wymieszać przecier pomidorowy z oliwą, solą, pieprzem i oregano, na każdą porcję ziemniaków nałożyć trochę sosu, dodać kukurydzę i szynkę. Ser pokroić lub zetrzeć na tarce, położyć na wierzch. Formę włożyć do nagrzanego piekarnika, babeczki piec około 25 minut, aż będą złociste. Smakują zarówno na ciepło jak i na zimno.
Dobra rada: do przygotowania babeczek można wykorzystać też resztki pieczarek, papryki, fasoli czy groszku z marchewką.

Pizza ziemniaczana
Składniki:
1 kg ugotowanych ziemniaków
20 dag kwaśnej śmietany
sól, pieprz
10 dag wędliny lub resztek mięsa
papryka pokrojona w paski
kawałek białej części pora
15 dag startego sera
szczypta suchego tymianku
olej do formy
forma z wyjmowanym dnem o średnicy 26-28 cm
Ustawić piekarnik na 180°C. Formę wysmarować olejem. Ziemniaki rozgnieść widelcem, wyłożyć na formę, wygładzić łyżką, pokłuć widelcem. Wymieszać śmietanę, połowę sera, tymianek, sól i pieprz i wylać na ziemniaki. Rozłożyć kawałki wędliny, albo mięsa (np. filet z piersi kurczaka), pokrojoną paprykę i por, posypać pozostałym serem.
Pizzę ziemniaczaną piecze się w nagrzanym piekarniku z termoobiegiem 15-20 minut.

Rady i przepisy na wykorzystanie resztek składników zebrane są w kategorii Wykorzystanie resztek

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *