Wykorzystanie resztek potraw i ich składników w kuchni. Potrawy z resztek chleba


Przepisy na smaczne potrawy z czerstwego chleba

Przepisy na szybkie dania z resztek chleba: zapiekanka z resztek chleba pszennego, budyniu i owoców; zapiekanka z czerstwego chleba pszennego z jabłkami, mlekiem, śmietaną i jajami; ostra zupa z resztek chleba razowego; słodka mleczna zupa z suchego chleba razowego z rodzynkami; grzanki z czerstwego chleba pszennego do sałatek, zup i sosu z sera
Podsuszony chleb jest podstawowym produktem do przygotowania potraw z resztek. Nie wymagają one długich przygotowań, wtajemniczenia w sztukę kulinarną, a są smaczne, dają niespodziewanie udane kombinacje, stanowią podstawę prostych zapiekanek, wielu szybkich zup, są dodatkiem do sałatek. Dlatego, nawet jeśli nawet została tylko cienka kromka chleba, nie spieszmy się jej pozbyć.  

Zapiekanka z resztek chleba pszennego, budyniu i owoców
Składniki
resztki suchego chleba pszennego 
ciepłe mleko (w zależności od ilości chleba)
posiekane migdały, orzechy… (tyle, ile w domu zostało) 
1 op. budyniu waniliowego
puszka z ananasem albo 1-2 jabłka
ew. rodzynki
masło do formy
Włączyć piekarnik. Chleb pokroić w kostkę. Mleko dokładnie wymieszać z suchym budyniem, dodać pozostałe migdały. Ananasy odcedzić i pokroić w kostkę.
Składniki wymieszać – powstała masa nie może być mokra. Masę przełożyć do dobrze natłuszczonej formy i wstawić do nagrzanego do temperatury 180°C piekarnika na 45 minut. Na powierzchni zapiekanki z suchego chleba i budyniu tworzy się chrupiąca złota skórka.

Zapiekanka z resztek chleba czerstwego pszennego z jabłkami, mlekiem, śmietaną i jajami
Składniki (4 porcje)
35 dag suchego chleba pszennego w kromkach (może być też bułka wrocławska)
3 łyżki rodzynków
60 dag jabłek
Masa:
1/3 l mleka
szklanka śmietany
3 jaja
łyżka cukru
1 op. cukru waniliowego

masło do smarowania formy
forma 25 cm x 20 cm
papier do pieczenia

Rodzynki zalać niewielką ilością gorącej wody. Jabłka wymyć, wyciąć gniazda nasienne i pokroić w plastry. Kromki czerstwego chleba o grubości 1,5 cm posmarować masłem, położyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Blachę włożyć do piekarnika rozgrzanego do temperatury 220°C na 7-10 minut. W tym czasie wymieszać mikserem mleko, śmietanę, jaja, cukry. Blachę wyjąć z piekarnika, temperaturę zredukować do 180°C-200°C. Formę do zapiekanek wysmarować masłem, ułożyć pionowo kromki, a pomiędzy nie włożyć krążki jabłek. Całość posypać osączonymi z wody rodzynkami. Zalać słodką masą z mleka, śmietany i jaj. Wstawić do gorącego piekarnika na średni poziom i zapiekać około 45 minut. Jeśli wierzch z czerstwego chleba zacznie zbyt szybko brązowieć, zakryć przyciętym papierem do pieczenia.

Zupa z resztek chleba razowego na ostro
Składniki
2 cebule dymki
20 dag suchego razowego chleba (krojonego w kostkę)
1 l wywaru warzywnego
śmietana
ząbek czosnku
sól, mielony czarny pieprz, suchy majeranek
klarowane masło lub olej
Cebulę obrać z łusek, drobno pokroić, oprószyć solą i pieprzem. Na rozgrzanym tłuszczu podsmażyć cebule i kostki pieczywa. Wrzucić je do wywaru i gotować, aż chleb będzie miękki. Przyprawić. Zupę z resztek chleba razowego podawać z odrobiną śmietany i drobno pokrojonym szczypiorkiem.

Mleczna zupa z suchego chleba razowego na słodko z rodzynkami
Składniki
pół kilo czerstwego chleba razowego bez ziaren (krojonego w kostkę)
pół litra mleka 3,2 %
szczypta soli
2 łyżki rodzynków
łyżka masła
łyżka miodu
Mleko zagotować i zalać nim pokrojony chleb w rondlu. Kiedy chleb napęcznieje dodać litr wody, posolić. Zagotować i podgrzewać na bardzo małym gazie (na płytce) przez 30 minut. Chleb wyjąć łyżką cedzakową na sito i przetrzeć go do gorącego mleka w garnku. Dodać rodzynki i podgrzewać na bardzo małym gazie przez 10 minut. Zupę z resztek chleba razowego przełożyć na talerze, wmieszać miód i dodać masło.

Grzanki z czerstwego chleba pszennego do sałatek, zup i sosu z sera
Składniki
resztki chleba pszennego krojonego w kostkę grubości 1,5 cm
olej
sól
mielony czarny pieprz albo chilli w proszku
suszone zioła (tymianek, rozmaryn, oregano, majeranek)
Olej i przyprawy wymieszać i odstawić na godzinę. Piekarnik nastawić na temperaturę 200°C. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać w torebce foliowej i wysypać na blachę do pieczenia. Zapiekać około 10 minut, w zależności od stopnia wysuszenia chleba. Po ostudzeniu przechowywać w zamkniętym pojemniku.
Grzanki z czerstwego chleba podawać do potraw przed ich serwowaniem, najlepiej ze zmiażdżonym czosnkiem i innymi świeżymi ziołami.

Sposoby przechowywania pieczywa zebrane są w artykule Rady jak mrozić chleb, jak rozmrozić chleb i jak odświeżyć chleb.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *