Brzydki zapach w łazience i w WC

Domowe sposoby udrożnienia odpływu umywalki i muszli klozetowej i usunięcia brzydkich zapachów w łazience i w WC


Jak pozbyć się brzydkich zapachów z muszli klozetowej, ze spłuczki w WC oraz z odpływu? Jak usunąć kamień z syfonu i kołnierza muszli klozetowej? Jak udrożnić zapchany odpływ w umywalce i zapchaną muszlę klozetową? 

Powstawaniu brzydkich zapachów w łazience i w WC zapobiega  ich systematyczne czyszczenie, wietrzenie oraz prawidłowa eksploatacja. Odświeżacz powietrza do WC jest nie tylko zbędny, ale może być szkodliwy dla zdrowia. Czasem, po intensywnym użytkowaniu toalety przez wielu lokatorów, lub ich długiej nieobecności trzeba sięgnąć po dodatkowe środki. Żrące środki chemiczne powinny być używane tylko w sytuacjach, gdy zawiodą domowe i inne mechaniczne metody usuwania nieprzyjemnych zapachów i przepychania odpływów.

Czym usunąć przykry zapach w toalecie? 

  1. Podłogę wokół muszli klozetowej można myć systematycznie wodą z octem. Jeśli to nie pomaga, odkręcić muszlę i dokładnie wyszorować jej brzegi i odsłoniętą część podłogi.
  2. Brzydki zapaszek unoszący się w powietrzu po skorzystaniu z toalety usunie dym z zapałek. Wystarczy zapalić zapałkę i zdmuchnąć duży płomień. Czynność powtórzyć, jeśli to konieczne. Zapach zlikwiduje sam dymek z zapachem siarki, nie trzeba rozpalać dużego ognia! Palącej się zapałki nie wolno wrzucać do muszli klozetowej, zwłaszcza gdy znajduje się w niej środek do czyszczenia. Niektóre składniki (szczególnie chlor) w połączeniu z ogniem mogą wywołać eksplozję!
  3. Toaletę i łazienkę powinno się systematycznie wietrzyć, aby zapobiec tworzeniu się pleśni.

Nieprzyjemny zapach w spłuczce WC

Przed wyjściem do pracy do stojącej wody w spłuczce wlać pół szklanki octu. Zabite zostaną bakterie i przy okazji rozpuszczony odkładający się kamień, na którym rozmnażają się bakterie. Skuteczniejszym środkiem będzie podgrzany ocet, zwłaszcza jeśli spłuczka WC była długo nieużywana lub zaniedbana.

Przykry zapach z muszli klozetowej

  1. Aby zapobiec brzydkiemu zapachowi z muszli klozetowej raz w tygodniu wsypać do odpływu 2-3 łyżki sody oczyszczonej (sodki kuchennej) lub wrzucić tabletkę do czyszczenia protez. Wodę spuścić dopiero po 2 godzinach.
  2. Nieprzyjemny zapach z muszli toaletowej usuną proszek do prania (najlepiej do białych tkanin) oraz ocet. Muszlę posypaną wewnątrz proszkiem wyszorować szczotką, spłukać wodą. Bezpośrednio do odpływu muszli klozetowej wlać przynajmniej 3 l wrzącej wody i szklankę octu, zamknąć klapę i wyjść na spacer.

Jak usunąć kamień z syfonu muszli klozetowej?

Najpierw trzeba całkowicie wybrać wodę stojącą w syfonie. Wygodnie jest wybierać za pomocą małego plastikowego kubka po jogurcie. Zagotować wodę. W garnku wymieszać litr octu i pół litra bardzo gorącej wody. Wlać do muszli. Mieszanka powinna dochodzić do wysokości brzegu osadu z kamienia w muszli klozetowej. W razie potrzeby dolać trochę octu. Jeśli osad jest gruby do muszli trzeba wlać  1,5 – 2 butelki octu spirytusowego, najlepiej podgrzanego. Opuścić klapę i szybko wyjść. Ocet powinien zostać  w syfonie przez minimum 8 godzin. Po tym czasie kamień usunie się szczotką do czyszczenia WC. Twardsze kawałki osadu w muszli można zeskrobać miękką drewnianą szpatułką.

Jak usunąć kamień z kołnierza muszli klozetowej?

Mocny ręcznik papierowy porwać na kawałki, nasączyć je całkowicie octem spirytusowym. Kołnierz muszli klozetowej dokładnie okleić mokrymi kawałkami ręcznika i zostawić na noc. Po tym czasie zdjąć papier, zmiękczony kamień usunąć szczotką do WC, kawałkiem miękkiego drewna.
Dobra rada: jeśli osadu z kamienia na kołnierzu jest niewiele, to w gorącej wodzie rozpuścić kwasek cytrynowy. Nasączone ręczniki wcisnąć pod kołnierz w miejscach gdzie osadził się kamień.

Brzydki zapach z umywalki

  1. Aby zapobiec brzydkim zapachom z umywalki wlać do odpływu 2-3 l wrzącej wody. Wrzątek zabije bakterie i rozpuści resztki mydła. Nie wlewać zimnej wody przez przynajmniej pół godziny.
  2. Aby usunąć przykry zapach z umywalki wsypać do odpływu 2-3 łyżki soli. Po 30 minutach spłukać dużą ilością zimnej wody.
  3. Nieprzyjemne zapachy usuwa też soda oczyszczona. Do odpływu wsypać 2 łyżki soli, a po kwadransie wlać litr wrzącej wody z rozpuszczoną w niej łyżką sodki kuchennej. Nie wlewać zimnej wody! Z umywalki skorzystać dopiero po pół godzinie.
  4. Nieprzyjemny zapach stęchlizny z kanalizacji i bakterie usunie ocet. Przed wyjściem do pracy wlać bezpośrednio do odpływu 2 litry wrzącej wody i szklankę octu. Po kilku godzinach spłukać ciepłą wodą. Ocet powinien być używany sporadycznie, gdyż może niszczyć metalowe elementy.

Aby poprawić zapach powietrza w łazience i toalecie wsypać do nieużywanej solniczki sodę oczyszczoną, wlać kilka kropel naturalnego olejku eterycznego (np. lawendowego, cytrynowego, z drzewa herbacianego, miętowego), zamknąć i wstrząsnąć nią. Postawić w pobliżu muszli klozetowej.

Zapchany odpływ w umywalce

Kiedy woda już spłynie do zapchanego odpływu w umywalce wlać szklankę domowego preparatu składającego się z pół szklanki gorącej/wrzącej wody i pół szklanki gorącego octu.
Do gorącego odpływu wsypać 2 łyżki sody oczyszczonej. Podczas wsypywania sody trzeba zachować ostrożność, żeby nie zostać poparzonym pryskającą wodą. Po pół godzinie silnym strumieniem wlewać do odpływu dużą ilość ciepłej wody prosto z kranu. Mieszanka gorącego octu i sody oczyszczonej jest bardzo skuteczna, ale reakcja między nimi zachodzi bardzo burzliwie!

Aby zapobiec zapychaniu się odpływów, w umywalce, w brodziku i w wannie powinny być gęste sitka (można dokupić tanie plastikowe). Do umywalki nie powinno się wylewać fusów z herbaty i kawy, tylko bezpośrednio do muszli klozetowej.  

Zapchana muszla klozetowa

  1. Zapchaną muszlę toaletową można przepchać szczotką do czyszczenia toalety, „gruszką” lub spiralą.
  2. Bardzo dobrze sprawdza się też dobrana do przekroju odpływu plastikowa butelka po napojach o pojemności 2 litrów. Butelkę opróżnić, zakręcić, odciąć dno. Założyć rękawiczki jednorazowego użytku. Trzymając za szyjkę przepychać odpływ muszli toaletowej „pompując”.
  3. W trudnych przypadkach pomoże okrągły mop wielokrotnie owinięty grubą folią (np. dużą torbą plastikową na zakupy).
  4. Skuteczne jest również głębokie włożenie do otworu w muszli rozciągniętego drucianego wieszaka na ubrania (jego końcówkę owinąć szmatką, żeby metal nie porysował delikatnej powierzchni). Jego zagiętą końcówką można wyjąć „z głębin” muszli klozetowej nie tylko zbity papier toaletowy, ale i zaginione przedmioty.
  5. Aby oczyścić odpływ z zapychających go resztek wsypać do niego 4 łyżki sody oczyszczonej i zalać szklanką ciepłego octu (nie pochylać się nad muszlą klozetową i nie zamykać klapy). Po 30 minutach działania mieszanki wlać 2-3 litry wrzącej wody.
    Dobra rada: zapchanej muszli toaletowej nie udrożni coca-cola!

Aby zapobiec zapychaniu się odpływu w WC nie powinno się wrzucać do niego płynnego tłuszczu ani resztek jedzenia, które mogą też zwabić szczury. Podpaski, tampony i większe ilości papieru toaletowego powinno się wyrzucać do zamykanego kubełka. Nawet nieduże patyczki do czyszczenia uszu czy płatki kosmetyczne mogą utrudnić spłukiwanie wody. 

Szczotka do WC powinna być czyszczona po każdym użyciu i często dezynfekowana. Najwygodniej  czyści się ją w wodzie stojącej w umytej muszli klozetowej lub pod bieżącą wodą ze spłuczki. Czasem trzeba usunąć z niej nagromadzony osad.

  1. Do pojemnika wrzucić tabletkę do czyszczenia protez zębowych, wlać trochę letniej wody i wstawić szczotkę na noc. Następnego dnia szczotkę opłukać w toalecie pod bieżącą wodą, pojemnik wypłukać i wlać do niego trochę środka do czyszczenia WC.
  2. Do pojemnika wlać ocet, wstawić szczotkę i wyjść do pracy. Po powrocie szczotkę i pojemnik wypłukać w chłodnej wodzie.

Artykuły powiązane:
Jak prawidłowo czyścić pralkę i uniknąć tworzenia się pleśni?
Łazienka. Jak uniknąć tworzenia sie pleśni?
Czyścimy łazienkę. Prysznic i kabina prysznicowa. 
Czyścimy łazienkę. Wanna, brodzik, umywalka. 
Czyścimy armaturę. 
Czyścimy fugi, kafelki, płytki i kafle podłogowe. 
Jak prawidłowo dbać o lustra, aby ich nie zniszczyć?

Podobne wpisy

15 komentarzy

  1. Dobre rady dla tych, którym zależy na czystym środowisku. Triku z zapałką nie znałam, a jest naprawdę skuteczny!

  2. to są dobre sposoby na zapachy pleśniowe i podobne,ale co zrobić z tymi bieżącymi po, których trzeba nie raz wietrzyć całe mieszkanie?Czy nikt jeszcze nie wpadł na pomysł aby zbudować muszlę z wyciągiem aromatów?

  3. Witam

    Powodem nie przyjemnego zapachu w łazience podczas prania jest brak odpowietrzenia kanalizacji i tym samym w czasie płukania woda wytwarza pod ciśnienie które to odbiera wodę z syfonów w łazience i tym samym mamy ten fetol.Chcąc się przekonać o mojej rac proszę na czas prania pozatykać korkami gumowymi wszystkie dostępne syfony w łazience i ponalewać wody tak zeby korki były szczelne

    Pozdrawiam

    1. Ciekawa rada. Myślę, że dużo zależy również od sposobu podłączenia pralki.
      Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  4. Dziękuję serdecznie za wszystkie dobre i pomocne rady umieszczone na blogu! Korzystając z okazji mam jedno pytanie… Przy założeniu rozwijającej się bakterii czy grzyba w kanalizacji – czy takie regularne rozwiązania z octem czy solą/ sodą rozwiązują sprawę, czy to zabije nie tylko nieprzyjemny zapach, ale i np. grzyba? Mam synka i jestem pełna obaw czy coś nam się nie rozwinęło w stojącej wodzie łazienki… pozdrawiam, Monika.

    1. Ogromna większość bakterii znajdujących się w rurach jest dla nas nieszkodliwa. Te najgroźniejsze są niebezpieczne głównie dla osób z obniżoną odpornością. Przede wszystkim trzeba zadbać o czystość powierzchni najczęściej dotykanych i brudzonych (klamek, kurków, muszli klozetowej…) oraz regularnie czyścić syfon i kolanko. Ważne jest, aby nie wyrzucać resztek żywności, odpadów, lekarstw itp. do kanalizacji. Koło muszli toaletowej powinno stać zamykane wiaderko na odpadki – można wrzucać do niego nawet zużyty papier toaletowy, aby zapobiec zapychaniu się rur. Jeśli brzydki zapach z rur unosi się stale i nie pomagają domowe sposoby, potrzebny jest hydraulik, bo przyczyną mogą być m.in. nieodpowiednia konstrukcja syfonu, odpowietrzenie kanalizy o za małej średnicy, brak wywiewki…
      Pozdrawiam, Mama Dobra Rada

  5. Dziękuję za odpowiedź! Toaletę mam osobno z łazienką, tam wszystko jest ok… Niestety czuję, że jak w końcu nie dopnę swego i nie rozwiążę kłopotu to..nie przestanę też.. czuć swądku… A męczy mnie to głównie dlatego, że mój 3,5 roczny syn miał zmiany zdrowotne i zastanawia mnie kilka koncepcji typu grzybica, a jakby w rurach grzyb był czy inne licho to kto wie.. 🙁 Troszkę mnie jednak Pani uspokoiła, że nie tak hop by coś nas „dopadło” ze środka.

  6. Rady są dobre kiedy WC nie jest przechodzone. Ja mam starą muszlę i bez silnego płynu pachnie w całym mieszkaniu

  7. Nalałam gorącego octu do odpływu umywalki, wsypałam sodę i… musiałam uciekać z łazienki! Nie spodziewałam się tak gwałtownej reakcji. Ale efekt super

    1. To co zaobserwowałaś to wydzielenie się co2 z połączenia sody i octu. Niestety soda i ocet znoszą się wzajemnie i pH takiej mieszaniny jest nampoziomie pH wody czyli czyszczącej siły prawie nie ma. Czasem udaje się tak przepchać umywalkę bo wydzielający się gaz co2 pchnie nieczystości. Należy stosować ocet a potem sode ale oddzielnie

  8. Podstawowe rady jak zachować higienę w kibelku okazują się bezcenne. Ale przychodzi też czas, że muszlę klozetową trzeba wymienić, nie czekać aż pęknie ze starości

  9. Oprócz regularnego czyszczenia muszli i podłogi wokół niej, ważne jest również kulturalne korzystanie z ubikacji. Po zrobieniu kupy, zawsze zamykam klapę przed spuszczeniem wody. To też ograniczy nieprzyjemne zapachy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *