Domowe maseczki na włosy zimą


Jak dbać o przetłuszczające się włosy zimą?

 

Domowe maseczki na włosy przetłuszczające się, matowe włosy lub włosy wysuszone i elektryzujące się

Mróz sprzyja zwężeniu naczyń krwionośnych skóry głowy, powodując pogorszenie jej ukrwienie a tym samym złe odżywienie włosów. Gwałtowne zmiany temperatury prowadzą też do wysuszenia i matowienia włosów. Dlatego głowę i włosy trzeba chronić ciepłym lecz przewiewnym nakryciem i systematycznie masować skórę głowy, aby poprawić jej ukrwienie. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych jest reakcją obronną przed zimnem i sprawia, że włosy lepkie, tłuste, brudne, nieatrakcyjne.

Dlatego włosy wymagają szczególnej opieki zimą. Najgorzej zimę znoszą włosy mieszane – tłuste u nasady i suche w niższych partiach.  Zimą powinno się myć włosy częściej stosując nawilżające szampony. Lepiej zrezygnować z korzystania z szamponów typu „2 w 1”. Włosy myć letnią lub lekko ciepłą wodą. Bardzo ciepła sprawi, że włosy będą przetłuszczające się i łamliwe.

Włosy suszy się ostrożnie. Nie powinno się wycierać włosów ręcznikiem. Należy również unikać lub przynajmniej ograniczyć wpływ gorącego powietrza na włosy susząc je letnim powietrzem. Lekko niedosuszone pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Zrównoważona dieta sprawi, że włosy nie będą niedożywione. Włosy potrzebują witamin. Witaminy A i B wspierają wzrost włosa, witamina C wzmacnia ich korzenie, witamina E powoduje, że włosy błyszczą, a witamina F zmiękcza i nawilża skórę głowy.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne warto wesprzeć regularnym stosowaniem maseczek na włosy 1-2 razy w tygodniu, które zredukują przetłuszczanie się włosów przy skórze, wysuszanie dolnych partii włosów i ich elektryzowanie się.

Zapobieganie rozdwajaniu się końcówek osłabionych i wysuszonych włosów
Przed każdym myciem wcierać w końcówki włosów niedużą ilość roztartej na dłoniach oliwy lub olejku rycynowego. Głowę luźno owinąć folią spożywczą (krew musi swobodne krążyć w skórze głowy) lub założyć worek foliowy, całość owinąć ciepłym suchym ręcznikiem. Po 30-60 minutach minutach włosy spłukać letnią wodą.

Domowa maseczka na włosy matowe, przywraca blask
Składniki
2 świeże jaja
łyżka olejku jojoba
3 krople olejku rozmarynu
łyżka płynnego miodu
łyżeczka rumu
Zagotować wodę w rondelku, wyłączyć gaz. Białko i żółtko wbić do garnuszka, dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać na gładką masę. Garnuszek wstawić do gorącej wody, masę podgrzać lekko w łaźni wodnej do temperatury około 38°C-40°C. Masę wmasować lekko w skórę głowy, rozprowadzić po włosach, lekko wetrzeć dłońmi. Głowę owinąć folią spożywczą lub założyć worek foliowy, całość owinąć ciepłym suchym ręcznikiem. Po 40 minutach maskę spłukać letnią wodą. Włosy myć delikatnym szamponem.

Domowa maseczka na włosy przetłuszczające się
Składniki
1-3 surowe ziemniaki
białko jaja
łyżka płynnego miodu
szczypta soli
ew. mąka ziemniaczana dla zagęszczenia
Obrane i wymyte ziemniaki zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Nadmiar soku można lekko odcisnąć. Papkę wetrzeć w skórę głowy, nałożyć na włosy. Głowę owinąć folią spożywczą lub założyć worek foliowy, całość owinąć ciepłym suchym ręcznikiem. Po 20 minutach papkę spłukać letnią wodą (w ciepłej białko może się ściąć i pozostać na włosach), wymyć głowę szamponem dla przetłuszczających się włosów. Wypłukać wodą z dodatkiem łyżki octu (dla ciemnych włosów) lub przecedzonego przez sitko soku cytryny (dla włosów blond) na kilka litrów wody potrzebnej do spłukania. Włosy myć i spłukiwać letnią lub tylko lekko ciepłą wodą. Tarte ziemniaki mogą lekko szczypać wrażliwą skórę. Jest to maseczka dla włosów silnie przetłuszczających się.

Domowa maseczka na włosy przetłuszczające się, odżywia
Składniki
żółtko
2 łyżki olejku z łopianu
łyżeczka koniaku
łyżka płynnego miodu
ew. łyżka soku z cytryny (dla jasnych włosów)
Składniki wymieszać dokładnie mikserem, dla lepszego efektu podgrzać w kąpieli wodnej do temperatury około 38-40 C. Masę wmasować delikatnie w skórę głowy i we włosy. Głowę owinąć folia spożywczą lub założyć worek foliowy, całość owinąć ciepłym suchym ręcznikiem. Po godzinie maskę spłukać letnia wodą (w ciepłej żółtko może się ściąć i pozostać na włosach). Włosy myć szamponem dla przetłuszczających się włosów.

Maseczka na włosy wysuszone i elektryzujące się 
Składniki
2-3 średnie ziemniaki

śmietana (zależy od długości włosów)
łyżeczka płynnego miodu 
ocet jabłkowy, cydr
Zagotować wodę w małym garnku. Ziemniaki wyszorować i wymyć, nie obierać. Ugotować w skórce. Obrać, kiedy są jeszcze bardzo ciepłe, rozgnieść widelcem i
zmieszać ze śmietaną i miodem. Maseczka powinna mieć konsystencję kremu. Lekko ciepłą wetrzeć w skórę głowy i we włosy na całej długości. Głowę owinąć folią spożywczą lub założyć worek foliowy, całość owinąć ciepłym suchym ręcznikiem. Po 30 minutach krem spłukać z włosów letnią wodą z dodatkiem octu (łyżeczka octu na 3 litry wody).

Porady dotyczące dbania o ciało i urodę domowymi sposobami znajdują się na stronie Uroda.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *