Domowe przetwory z aronii bez cukru na zimę

Aronia bez cukru do słoików na zimę

 

Przepisy na dietetyczne domowe przetwory z aronii bez cukru na zimę: sok z aronii na zimę bez cukru i bez gotowania; sok z aronii bez cukru z sokiem jabłkowym, krótko gotowany; aronia w soku własnym bez cukru na zimę; aronia w soku jabłkowym lub porzeczkowym bez cukru, bez gotowania…

Najwięcej biologicznie czynnych substancji ma świeży sok, oraz świeże i mrożone owoce. Część owoców warto dokładnie obsuszyć wykładając je cienką warstwą na stole (na papierze, ponieważ sok brudzi), zamrozić i podjadać zimą po kilka sztuk dziennie. Podczas gotowania aronia traci część leczniczych właściwości, mimo to warto włożyć do słoików domowe przetwory z aronii na zimę. Chętnie dodajemy aronię do dżemów i kompotów z innych owoców, jednak można pokusić się o przygotowanie domowych przetworów na zimę z aronią jako głównym składnikiem. Sok z aronii bez cukru powinni spożywać diabetycy, aronia w soku własnym zalecana jest osobom cierpiącym na nadciśnienie.

Wprawdzie aronia poleży długo w lodówce, jednak do przetworów trzeba wybrać jagody świeżo zerwane z krzaka. Powinny być w pełni dojrzałe, soczyste i lekko słodkie. Owoce aronii są najsmaczniejsze po przymrozkach lub lekkim przemrożeniu w lodówce.

Owoce wypłukać pod bieżącą wodą, usunąć liście i szypułki, pomarszczone, uszkodzone i niedojrzałe jagody oraz insekty. Aby owoce zachowały jak najwięcej cennych biologicznie czynnych składników trzeba dodać do nich sok z kwaśnych owoców (witamina C chroni antocyjany przed utlenieniem).

Domowymi przetworami z aronii na zimę bez cukru można delektować się do następnego sezonu.

Przetwory z aronii bez cukru do słoików na zimę


Sok z aronii bez cukru i bez gotowania, sok na zimę 

Składniki
5 kg owoców aronii (po oczyszczeniu)
4 szklanki wody
Owoce zmielić, przełożyć do emaliowanego garnka, zalać wodą. Garnek włożyć do większego i przykryć, postawić na gaz. Kiedy woda w większym garnku osiągnie temperaturę około 60°C podgrzewać jeszcze przez 10 minut na bardzo małym gazie. Owoce przełożyć na sito, po krótkim czasie wycisnąć z nich sok (w sokowirówce na niskich obrotach). Sok z aronii podgrzać do temperatury 80°C-90°C, szybko przelać do słoików, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć i postawić do góry dnem do ostygnięcia. Przechowywać w lodówce. Jeśli sok z aronii bez cukru chcemy długo przechowywać, trzeba go utrwalić w kąpieli wodnej wstawiając słoiczki do rondla z wodą. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejszyć gaz do minimum i podgrzewać (słoiki 0,4 l przez 15 minut, a litrowe słoiki przez 25 minut). Domowe przetwory przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu.

Sok z aronii z sokiem jabłkowym bez cukru, sok krótko gotowany na zimę
Sok z aronii przelać do garnka. Na każdy litr soku z aronii dodać 0,5 l świeżo wyciśniętego kwaśnego soku jabłkowego i sok z 2 pomarańczy (bez miąższu i pestek). Sok z aronii z sokiem jabłkowym i pomarańczowym bez cukru podgrzać, gotować tylko przez 3 minuty. Od razu przelać do wygotowanych słoiczków lub butelek.

Aronia w soku własnym bez cukru na zimę
Składniki
1 kg owoców aronii (po oczyszczeniu)
800 ml soku z aronii
wrząca woda
Do 4 półlitrowych wygotowanych słoików wsypać przygotowane owoce aronii, zalać wrzącą wodą i po 5 minutach wodę odlać. Czynność powtórzyć dwukrotnie. Jeszcze gorące owoce zalać wrzącym sokiem z aronii (przepis wyżej), wytrzeć brzegi słoików, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Domowe przetwory z aronii bez cukru na zimę utrwalić w kąpieli wodnej jw. Aronia w soku własnym doskonale obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Aronia w soku jabłkowym lub porzeczkowym bez cukru i bez gotowania na zimę
Przygotowane owoce aronii wsypać do emaliowanego garnka, zalać niedużą ilością przegotowanej gorącej wody, przykryć i moczyć je przez 3 godziny. Owoce przełożyć na sito, potrząsnąć od czasu do czasu. Kiedy przeschną przesypać do słoików i zalać wrzącym czystym kwaskowym sokiem jabłkowym lub sokiem z porzeczek (czarnych lub czerwonych). Wytrzeć brzegi słoików do sucha, słoiki z aronią w soku bez cukru szczelnie zamknąć. Aronię w soku utrwalić w kąpieli wodnej (słoiki półlitrowe przez kwadrans, litrowe przez 25 minut).

Artykuły powiązane:
Aronia. Wartości odżywcze i lecznicze właściwości. Przepisy na świeży sok z aronii.
Zdrowotne i lecznicze zastosowanie aronii. Przepisy lecznicze.
Nalewka z aronii. Przepisy.
Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory na zimę?

Rady jak mrozić aronię i inne owoce jagodowe, aby zachowały swoje wartości i wygląd można przeczytać w artykule Zamrażanie owoców jagodowych na zimę.

Spis przepisów na zdrowe domowe przetwory z owoców i warzyw, w tym przepisy na przetwory bez cukru, przepisy na przetwory bez octu można znaleźć na stronie Przetwory. 

Podobne wpisy

8 komentarzy

  1. Udało się! Butelki z sokiem z aronii bez cukru wcale nie eksplodowały jak prorokował mój teść. Wrócę tu na pewno w przyszłym roku poszperać w przepisach.

  2. Bardzo fajne przepisy. Właśnie próbuję zrobić Aronię w soku jabłkowym. Nie za bardzo rozumiem co znaczy zalać nie dużą ilością wody?

  3. Sok z aronii, sam w sobie jest przepyszny i bardzo zdrowy, lubię ten cierpkawy smak. Robię z tego przepisu już czwarty rok ten sam sok, zawsze wychodzi, a robię nie mało bo aż z 30 kg owocu :). Dziękuje za te wszystkie znakomite przepisy 🙂

  4. Dziękuję za przepis na sok z aronii bez cukru! Zrobiłam w tym roku pierwszy raz, nie psuje się. Słodzę go miodem albo mieszam z innymi sokami z sokowirówki.

  5. Dziekuje za przepisy .
    Nie jestem chory na cukrzyce ale weglowodany nalezy mocno ograniczac bo sa przyczyną naprawde bardzo wielu chorob

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *