Przetwory z morwy białej bez cukru na zimę

Jak przygotować dietetyczne przetwory z morwy białej bez cukru?

Przepisy na przetwory z morwy bez cukru do słoików na zimę: syrop z morwy bez cukru; pasteryzowany kompot morwowy bez cukru bez gotowania; kompot z morwy bez cukru z sokiem z cytryny; pasteryzowany sok z morwy z sokiem z czarnej porzeczki bez cukru i bez gotowania; gotowany sok morwowy z sokiem z cytryny bez cukru; dżem morwowy bez cukru przygotowany w łaźni wodnej…

Owoce morwy białej zawierają dużo fruktozy i sacharozy, można z nich przygotować domowe przetwory bez cukru. W niedużych ilościach mogą je spożywać również diabetycy i osoby dbające o figurę. Do przetworów wybiera się zdrowe, dojrzałe, miękkie i słodkie owoce morwy. Białe owoce są słodkie, nawet mdłe, natomiast te w odcieniach czerwieni lekko kwaskowe. Jeśli są zakurzone trzeba je wypłukać, zwłaszcza kiedy przygotowywane są przetwory bez gotowania. Picie kompotu z morwy z miodem zaleca się w przypadku bezsenności. Syrop z morwy leczy kaszel, przeziębienie. Sok z morwy i dżem z morwy mają działanie wzmacniające organizm.

Dlaczego warto przygotować syrop z morwy bez cukru na zimę?
Przygotowanie syropu z morwy bez cukru wymaga dużo czasu, jednak cierpliwość jest nagrodzona jego wspaniałym smakiem i walorami leczniczymi. Syrop z morwy jest doskonałym lekarstwem na kaszel, przeziębienie, infekcje wirusowe. Ma działanie odkażające i bakteriobójcze. W skoncentrowanym syropie z morwy jest wyjątkowo dużo żelaza, a także potas, który wzmacnia mięsień sercowy i naczynia krwionośne.
Ponieważ nie dodaje się do niego cukru, mogą go przyjmować w umiarkowanych dawkach osoby w każdym wieku, także starsze dzieci. Syrop z morwy białej ma konsystencję płynnego miodu, jasny brązowy kolor i oleisty połysk. Smakuje słodko i ma swoisty posmak. Syrop z morwy z cukrem gotuje się znacznie szybciej, jednak jest bardzo słodki, mdły i bardzo kaloryczny.

Przepisy na domowe przetwory z morwy białej bez cukru do słoików na zimę


Syrop z morwy bez cukru na przeziębienie, na kaszel, dla wzmocnienia i oczyszczenia organizmu, profilaktycznie przeciw astmie

Trzeba wybrać dojrzałe, miękkie i zdrowe owoce morwy. Nie powinno się ich myć, ale jeśli są zakurzone, to nie ma wyjścia. Owoce ułożyć na durszlaku, ostrożnie opłukać pod bieżącą wodą. Odstawić, aby woda ociekła. Wsypać do rondla, rozgnieść drewnianą łyżką albo tłuczkiem, aby puściła sok. Morwy w soku podgrzewać na małym ogniu, gotować pół godziny. Kiedy ostygną, przełożyć na sito wyłożone czystą flanelką albo tetrową pieluchą, wycisnąć sok. Owoców nie przecierać przez sito, do przygotowania syropu z morwy potrzebny jest sok, a nie przecier. Syrop z morwy powstaje przez gotowanie soku na najmniejszym ogniu przez kilka godzin, aż jego objętość zredukuje się do 30%. Gotowanie syropu z soku uzyskanego z 10 kg morwy może trwać nawet 8-12 godzin. Podczas gotowania trzeba systematycznie zbierać tworzącą się pianę (ważne!). Wrzący syrop z morwy przelewa się do małych słoiczków i butelek, ponieważ jedna porcja to max. łyżka syropu.
Syrop z morwy bez cukru przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu zachowuje swoje lecznicze właściwości przez 2 lata.

Kompot morwowy bez cukru bez gotowania, kompot pasteryzowany
Kompot może być wykonany zarówno z białych, jak i ciemniejszych owoców morwy lub z ich mieszanki. Ułożone warstwami kolorowe owoce nadają kompotowi atrakcyjny wygląd. Dojrzałe owoce morwy ostrożnie wypłukać, dobrze osuszyć. Wyjąć szypułki. Wsypać do słoików, zalać wrzącą wodą. Wytrzeć brzegi słoików, szczelnie zamknąć suchymi pokrywkami. Słoiki wstawić do garnka o szerokim dnie, wlać ciepłą wodę o temperaturze 60°C do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać. Kiedy woda zacznie falować zmniejszyć gaz. Ponieważ kompot z morwy jest przygotowany bez gotowania trzeba go dłużej pasteryzować. Półlitrowe słoiki z kompotem z morwy bez cukru pasteryzować przez 20 minut, litrowe przez pół godziny. Po pasteryzacji słoiki natychmiast postawić do góry dnem na blacie wyłożonym płóciennym ręcznikiem, aby kompot szybko ostygł.

Kwaskowy kompot z morwy bez cukru z sokiem z cytryny
Do przygotowania kompotu wybrać ciemniejsze owoce morwy. Wypłukać, wsypać na durszlak, aby ociekły z wody. Wyjąć szypułki. Suche owoce przesypać do słoików. Zagotować wodę z sokiem z cytryny (na litr wody dodać przecedzony sok z małej cytryny), gotować nie dłużej niż 3 minuty. Wrzącą wodą zalać morwy, wytrzeć brzegi słoików, szczelnie je zamknąć suchymi pokrywkami. Wstawić do rondla, wlać wodę do wysokości 3/4 słoików. Woda powinna mieć temperaturę około 60°C, aby nie wystudzić zawartości słoików. Podgrzewać powoli, a kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Kompot z morwy bez cukru w słoikach o objętości 0,5 l pasteryzować przez 20 minut, w litrowych przez pół godziny. Słoiki wyjąć, postawić do góry dnem do szybkiego wystudzenia.

Sok z morwy bez cukru do słoików na zimę
Sok przygotowuje się z tylko dojrzałych, miękkich owoców. Do przygotowania soku odpowiedni jest każdy rodzaj morwy, niezależnie od jej koloru, odmiany i wielkości. Owoce popularnej morwy białej spożywa się dla wzmocnienia układu nerwowego, w stanach depresji i stresu, natomiast owoce morwy czarnej zaleca się spożywać osobom cierpiącym na choroby układu krążenia. Jednak morwa czarna nie jest popularna w naszym kraju, ponieważ źle znosi mrozy i wymarza zimą.

Sok z morwy z sokiem z czarnej porzeczki bez cukru, pasteryzowany sok bez gotowania 
Składniki
1,5 l soku z morwy białej
1 l soku z czarnej porzeczki
Zdrowe i dojrzałe owoce wypłukać, zostawić na sicie do ocieknięcia. Przerabiać suche owoce. Morwy rozgnieść drewnianą pałką, przełożyć na sito wyłożone wygotowaną tetrową pieluchą, wycisnąć sok. Porzeczki wsypać do emaliowanego garnka, podgrzewać na małym ogniu aby tylko zmiękły i puściły sok. Wycisnąć sok przez pieluchę. Wymieszać soki z morwy białej i sok z czarnej porzeczki, ‏wlać do wygotowanych słoików o pojemności 0,5 litra, wytrzeć ich brzegi i szczelnie zamknąć. Słoiki wstawić do rondla o szerokim dnie, wlać letnią wodę do wysokości 3/4 słoików, podgrzewać. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz. Sok z morwy z sokiem z czarnej porzeczki bez cukru pasteryzować przez kwadrans w temperaturze około 90°C. Po pasteryzacji słoiki wyjąć z wody, postawić do góry dnem na blacie wyłożonym ręcznikiem kuchennym aby je ostudzić. Sok z morwy z sokiem z czarnej porzeczki bez cukru przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Jest doskonały na wzmocnienie osłabionego organizmu zimą i wiosną w okresie grypowym.

Gotowany sok morwowy z sokiem z cytryny bez cukru
Zdrowe i dojrzałe owoce morwy białej wsypać do emaliowanego garnka, lekko rozgnieść drewnianą pałką. Na każdy kilogram morwy dodaje się 200 ml wody. Garnek postawić na małym gazie, przykryć. Morwy w soku doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu przez 5-7 minut, ostudzić. Przecedzić przez sito wyłożone gazą, nie przecierać przez sito. Do soku z morwy białej dodać sok z cytryny, doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu przez 5 minut zdejmując pianę, wrzący przelać do przygotowanych słoiczków lub butelek z zamknięciem twist-off. Wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Gotowany sok z morwy białej z sokiem z cytryny bez cukru przechowuje się w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu do wczesnej wiosny.

Dżem morwowy bez cukru przygotowany w łaźni wodnej
Dżem z morwy białej przygotowany w łaźni wodnej jest najbardziej wartościowy, ponieważ jest niegotowany, a tylko podgrzewany do wysokiej temperatury. Przy jego przygotowaniu trzeba szczególnie zadbać o higienę. Czyste, dojrzałe morwy wsypać na sito, rozgnieść je drewnianą łyżką. Większość owoców przetrzeć, aby usunąć liczne drobne pestki. Masę przełożyć do garnka o cienkich ściankach, umieścić go na wypełnionym wodą garnku/rondlu o szerszym przekroju. Wodę doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć gaz. Podgrzewać na małym ogniu przez godzinę mieszając od czasu do czasu. Gorący dżem z morwy białej przełożyć do wygotowanych słoiczków, wytrzeć ich brzegi, szczelnie zamknąć. Słoiki wstawić do rondla, wlać gorącą wodę, doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć gaz. Dżem z morwy pasteryzować przez pół godziny. Słoiczki postawić do góry dnem, szczelnie owinąć kocykiem aby bardzo powoli stygły. Dżem z morwy bez cukru przygotowany w łaźni wodnej przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Artykuły powiązane:


„Jak przygotować w domu zdrowe i smaczne przetwory na zimę? Podstawowe zasady”.

Spis przepisów na zdrowe i dietetyczne przetwory z owoców i warzyw znajduje się w zakładce Przetwory.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *