Jak mrozić grzyby kurki?

Mrożenie grzybów. Pieprznik jadalny czyli kurka żółta

Rady jak mrozić grzyby kurki surowe i jak pozbyć się goryczki w rozmrożonych kurkach. Czas przechowywania grzybów mrożonych w domu. Jak obgotować kurki przed mrożeniem? Jak zamrozić obgotowane kurki? Jak gotować kurki przed mrożeniem? Jak mrozić kurki blanszowane? Jak zamrozić kurki duszone? Jak mrozić kurki smażone bez przypraw? Przepis na mrożone kurki smażone z cebulką…
Kurki zbierane jesienią są większe i bardziej aromatyczne niż kurki letnie. Zbiera się je do końca października ostrożnie wycinając około 1,5-2 cm nad ziemią. Kurki najlepiej mrozić w dniu zbioru – można je przechowywać w lodówce najwyżej 16 godzin.

Przed mrożeniem kurki trzeba bardzo dokładnie wyczyścić z piasku i runa leśnego, zwłaszcza pod kapeluszem, między blaszkami (najlepiej pędzelkiem). Odcina się końcówki trzonków młodych grzybów. Trzonki starszych są włókniste i niesmaczne, dlatego są odrzucane. Moczenie kurek przed mrożeniem jest niewskazane, ponieważ łatwo wchłaniają wodę. Kurki mrozi się na różne sposoby: surowe, smażone, blanszowane lub obgotowane – w zależności od rodzaju potrawy, którą chcemy przyrządzić. Dużych okazów nie mrozi się – przeznacza się je do kiszenia lub smażenia.

Mrożone świeże kurki można przechować w zamrażarce najdłużej, bo nawet 10 miesięcy. Kurki mrożone po gotowaniu trzeba wykorzystać w ciągu 3-4 miesięcy. Kurki mrożone po usmażeniu przechowa się w zamrażarce nie dłużej niż przez 2-3 miesiące. Zamrożone grzyby przechowuje się w stałej temperaturze -18°C. W opakowaniu powinna znajdować się taka ilość grzybów, która wystarczy na jedno danie.
Potrawy z mrożonych kurek są proste do przygotowania, a jednocześnie zaskakująco smaczne. Można cieszyć się smakiem grzybów także zimą, trzeba je tylko prawidłowo zamrozić. Przed gotowaniem potraw kurki nie muszą być rozmrażane, ale warto je opłukać, aby usunąć z nich szron.

Z mrożonych kurek gotuje się zupę, ale można z nich przygotować gulasz, sos, omlet, farsze… Dodaje się je do potraw warzywnych – zawierają dużą ilość białka i mogą zastąpić mięso.
Dobra rada: przed smażeniem zamrożone kurki wkłada się do wrzątku na 2-3 minuty, przekłada na durszlak, osusza.

Jak mrozić kurki surowe?

Do mrożenia na surowo wybiera się tylko najświeższe, bardzo młode, całe i nie uszkodzone grzyby. Połamane i duże okazy najlepiej pozostawić do gotowania lub smażenia.
Oczyszczone, wymyte i osuszone grzyby układa się pojedynczą warstwą na tacy wyłożonej folią i wkłada na kilka godzin do zamrażarki. Zamrożone kurki przekłada się do opatrzonych datą pojemników w odliczonych porcjach, szczelnie zamyka i wkłada do zamrażarki.

Mrożone kurki bez gotowania często są gorzkie. Przyczyną najczęściej jest sucha i upalna aura. Dlatego nie mrozi się kurek zbieranych w upał. Nawet jedna wysuszona, nieświeża kurka powoduje, że cała porcja mrożonych grzybów jest gorzka. Kurki rosnące pod jodłą również mają silną goryczkę.

Jak pozbyć się goryczki w rozmrożonych kurkach?

Rozmrożone kurki moczy się przez noc w osolonej zimnej wodzie. Następnie gotuje się w dwóch wodach, dusi albo smaży. Niektóre gospodynie po rozmrożeniu grzybów przelewają je wrzącą wodą, zalewają ciepłym mlekiem i zostawiają na kilka godzin. Mleko łatwo usuwa goryczkę w kurkach.

Nawet świeżo zebrane, zdrowe kurki mają swoistą goryczkę, która po zamrożeniu nasila się. Dlatego kurki mrozi się często po obróbce cieplnej, która usuwa lekką goryczkę. Można je blanszować, dusić lub smażyć, ale wtedy nie przechowuje się ich długo.

Jak obgotować kurki przed mrożeniem? Jak mrozić obgotowane kurki?

Zamrażanie po obgotowaniu jest niezawodny sposobem przygotowania grzybów do spożycia. Ale kurki obgotowuje się przede wszystkim po to, aby pozbyć się goryczki.
Oczyszczone i wymyte kapelusze kurek pokroić na kawałki podobnej wielkości. Włożyć do garnka, wlać wodę, lekko posolić. Grzyby powinny swobodnie pływać w wodzie, na litr kurek potrzeba 2 l wody. Podczas podgrzewania usuwa się tworzącą się pianę. Wodę doprowadza się tylko do wrzenia. Wyłączyć ogień, odlać większą część wody, garnek przykryć i zostawić grzyby do powolnego ostudzenia. Obgotowane kurki przełożyć na sito, kiedy dobrze ociekną z wody obsuszyć rozłożone na kuchennym ręczniku. Odmierzone porcje grzybów włożyć do foliowych torebek, wypuścić powietrze, szczelnie zamknąć, zamrozić.

Jak gotować kurki przed mrożeniem?

Gotuje się je nie dłużej niż 15-20 minut. Długo gotowane kurki po zamrożeniu tracą swoją strukturę, stają się gumowate. Kurki dokładnie wyczyścić i opłukać, duże kapelusze pokroić na kilka części, wrzucić do garnka z zimną wodą. Woda powinna mieć 2 razy większą objętość niż grzyby. Doprowadzić wodę do wrzenia, usuwać pianę łyżką cedzakową. Po 5 minutach gotowania wylać wodę z garnka, przełożyć grzyby na sito i wypłukać je chłodną, czystą wodą. Garnek opłukać, wlać świeżą wodę, wsypać kurki i doprowadzić do wrzenia. Gotować 10 minut. Koniecznie zdejmować tworzącą się pianę. Grzyby przepłukać zimną wodą, rozłożyć na kuchennym ręczniku do wyschnięcia. Po około 3-4 godzinach grzyby są całkowicie suche. Kurki przełożyć w porcjach do podpisanych woreczków do zamrażania, usunąć z nich powietrze, spłaszczyć i włożyć do zamrażarki. Gotowane kurki wykorzystuje się do przygotowania gulaszu, zupy.
Dobra rada: do garnka warto włożyć małą cebulę, która podkreśli aromat i smak gotowanych kurek.

Jak mrozić kurki blanszowane?

Zagotować wodę w garnku, wsypać oczyszczone i wymyte kurki. Wodę posolić solą niejodowaną (na każdy 1 kg kurek wsypać pełną łyżeczkę soli), wymieszać. Po 2-3 minutach wyjąć grzyby łyżką cedzakową i od razu umyć pod bieżącą zimną wodą. Przełożyć na sito, aby woda całkowicie ociekła z grzybów. Rozłożyć je na ręczniku kuchennym, pozostawić na około 3 godziny.
Suche grzyby rozłożyć cienką warstwą na tacę wyłożoną folią i wsunąć do zamrażarki. Po przynajmniej 2 godzinach zamrożone kurki przełożyć do podpisanych woreczków do mrożenia.

Jak mrozić kurki duszone?
Oczyszczone, wymyte, pokrojone grzyby przełożyć na patelnię, dodać odrobinę zimnej wody. Mieszając podgrzewać na małym ogniu. Sok powinien całkowicie odparować. Duszonych kurek nie soli się i nie przyprawia, są wystarczająco aromatyczne.
Schłodzone grzyby wkłada się w porcjach do torebek, usuwa z nich powietrze, spłaszcza, zamyka i wkłada do zamrażarki.

Jak mrozić kurki smażone bez przypraw?
Składniki:
1 kg kurek (waga po oczyszczeniu)
25 ml oleju
Smaży się tylko oczyszczone i wymyte grzyby na niewielkiej ilości oleju. Obrane i umyte kurki podgrzewa się na suchej gorącej patelni, aż woda odparuje. Pokrojone kurki wrzuca sie małymi porcjami na rozgrzany olej. Jeśli podsmaża się dużą ilość grzybów, na patelni wytworzy się duża ilość soków i kurki nie usmażą się. Nie trzeba ich przyprawiać solą ani pieprzem. Kurki smaży się przez kwadrans na małym ogniu. Nadmiar oleju usuwa się rozkładając usmażone kurki na papierowym ręczniku. Schłodzone wkłada się do woreczków foliowych w odliczonych porcjach, zamraża. Nierozmrożone kurki smażone podgrzewa się na patelni z uduszoną lub smażoną cebulką, przyprawia śmietaną i krótko dusi. Kurki smażone z cebulką w sosie ze śmietany można podać z gorącymi ziemniakami.
Dobra rada: kurki przed mrożeniem smaży się na oleju roślinnym. Smażone na maśle albo smalcu szybko gorzknieją, nie można ich dłużej przechować.

Przepis na mrożone kurki smażone z cebulką
Składniki:
1 kg kurek (waga po oczyszczeniu)
50 ml oleju roślinnego
1-2 cebule
1,5 łyżeczki soli
0,5 łyżeczki mielonego pieprzu
Obrane i umyte i wysuszone na patelni kurki kroi się na małe kawałki. Smaży się na łyżce oleju, aż płyn wyparuje. Dodaje resztę oleju, cebulę pokrojoną w kostkę i smaży przez 10 minut. Przyprawia solą, pieprzem i mieszając kontynuuje smażenie przez 5 minut. Po całkowitym ostudzeniu przekłada do pojemników do mrożenia, zamyka i wkłada do zamrażarki.

Artykuły powiązane:

Mrożenie grzybów. Rydze.
Mrożenie grzybów. Borowiki szlachetne czyli prawdziwki. 
Pieczarki mrożone w kuchni przez cały rok.
Kiszenie rydzów.

Gotowanie grzybów. Opieńki miodowe.
Gotowanie grzybów. Borowiki szlachetne. 
Gotowanie grzybów. Koźlarze czyli kozaki. 
Gotowanie grzybów. Kurki. 
Gotowanie grzybów. Boczniaki.

Gotowanie grzybów. Maślaki.
Jak suszyć grzyby w domu?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *