Jak zmniejszyć pocenie się ciała? Przepisy i domowe sposoby

Pocenie się jest konieczne, aby organizm uregulował temperaturę i utrzymywał ja na stałym poziomie około 36,6°C. W czasie upałów, w wyniku wysiłku fizycznego lub podczas spożywania gorącego posiłku pot jest wydzielany w zwiększonej ilości. Proces ten nasilają stres, niepokój oraz pikantne potrawy. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się pod pachami, na rekach i stopach, dlatego właśnie tam najszybciej stajemy się mokrzy. Nadpotliwość sprawia, że ważna staję się odpowiednia pielęgnacja skóry zmęczonej nadmiernym wydzielaniem potu.

Co zrobić, aby mniej się pocić? Kilka rad, jak zmniejszyć nadpotliwość ciała

Spoconemu ciału ulży poranny i wieczorny 5-minutowy prysznic na przemian ciepłą i letnią lub lekko chłodną wodą. Prysznic trzeba zakończyć letnią wodą. Letnia woda poszerza pory skóry, przez co ją schładza.
Niekorzystny jest zarówno gorący jak i zimny prysznic czy kąpiel. Gorąca woda powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych, co wzmaga pocenie się w celu ochłodzenia organizmu. Zimna woda zamyka pory, zmusza organizm do podniesienia temperatury, ogrzania się, więc tym samym wzmaga pocenie się.

Kąpiel w temperaturze 37°C-38°C wystarczająco ochłodzi zmęczony upałami i nadmiernym poceniem się organizm.

  1. Hyzop i szałwia działają antybakteryjnie oraz silnie ograniczają pracę gruczołów potowych, dlatego do kąpieli warto dodać napar z tych ziół. Kąpiele z hyzopem i szałwią powinny być stosowane z umiarem, a kobiety w ciąży powinny najpierw zasięgnąć porady lekarza.
  2. Także kąpiel z dodatkiem zaparzonej wrzącą wodą sypanej czarnej herbaty może pomóc zredukować nadmierną potliwość. Sypanej herbaty nie zastąpi jednak aromatyzowana herbata w saszetkach.

O wiele wygodniejsze i tańsze od codziennych kąpieli są prysznice i obmywanie ciała.

Przepisy na domowe sposoby zredukowania nadpotliwości 

  1. Dwa razy w tygodniu, po wymyciu ciała pod prysznicem, można natrzeć skórę pleców i nóg oraz pod pachami mieszaniną 2 łyżeczek octu jabłkowego i 1 litra letniej wody. Należy omijać zadrapania i ranki. Kwasy zawarte w occie, także po rozcieńczeniu, mogą spowodować pieczenie i podrażnienie nawet zdrowej skóry. Ocet jabłkowy zmienia również prawidłowe pH skóry, dlatego zabieg nie może być często wykonywany.
  2. Kiedy jesteśmy poza domem możemy wetrzeć kilka kropel soku z cytryny lub rozcieńczony wodą ocet jabłkowy (tylko 2%) w umytą i wysuszoną skórę pod pachą. Ponieważ na delikatnej skórze mogą powstać podrażnienia, zwłaszcza w gorący dzień, dlatego ten sposób należy wykorzystać tylko w awaryjnych sytuacjach.

Artykuły powiązane:
Ziołowe napoje zredukują nadmierne pocenie się.
Ziołowe nalewki przeciw poceniu się.
Zioła zmniejszą pocenie się pod pachami.
Jak zmniejszyć pocenie się ciała? Przepisy na domowe sposoby.
Ziołowe kąpiele przeciw poceniu się stóp.
Gimnastyka poprawia krążenie i zmniejsza pocenie się stóp.
Pielęgnacja pocących się stóp.

Rady dotyczące pielęgnacji ciała znajdują się na stronie Uroda.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *