Pielęgnacja pocących się stóp
Nadmierna potliwość stóp. Domowe sposoby zwalczania pocenia się stóp
Proste przepisy na pielęgnację stóp: kwas borowy, puder dla niemowląt, skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana, kora dębu, soda oczyszczona, sól, domowy dezodorant do stóp w upalne dni, herbata z szałwii, nasiona gorczycy, liście rzodkiewki…
Jeśli Twoje stopy się pocą…
Nadmiernie spocone stopy przysparzają właścicielom wielu kłopotów – nie dość, że ich zapach jest nieprzyjemny to na stale wilgotnej skórze tworzą się drobne pęknięcia, otarcia. Nadmiernie pocące się stopy są również bardziej podatne na choroby grzybicze.
Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem się stóp?
Przede wszystkim należy ustalić przyczynę wzmożonego pocenia. Czasami nadmierne pocenie się jest spowodowane tym, że nogi „nie oddychają”, a powodują to wykonane z syntetycznych materiałów pończochy, skarpety, buty. W takim przypadku należy zamienić je na odzież i obuwie z naturalnych materiałów.
Pielęgnacji pocących się stóp trzeba poświęcić więcej uwagi, gdyż łatwo rozwija się na nich grzybica.
1. Po pierwsze, codziennie dokładnie myj stopy wodą i mydłem. Naskórek trzeba regularnie usuwać własnym pumeksem. Po myciu stopy dokładnie osuszyć czystym, suchym ręcznikiem, szczególnie palce i przerwy między nimi. Pumeks po każdym użyciu zalać wrzątkiem w celu dezynfekcji. W bardzo pocące się stopy wetrzeć talk lub puder dla niemowląt albo włożyć między palce suche gaziki i położyć się do łóżka.
2. Po drugie, kąpiele ziołowe są bardzo pomocne w przypadku nadmiernego pocenia.
3. Często nadmierne pocenie się jest związane z chorobami, dlatego warto sprawdzić stan układu sercowo-naczyniowego, hormonalnego i nerwowego.
Latem pielęgnacja stóp powinna być szczególnie dokładna, ponieważ stopy bardziej się pocą, a noszenie otwartych butów zwiększa ryzyko zakażenia grzybicą. Dlatego oprócz dokładnego mycia stóp, zaleca się okresowe korzystanie z kąpieli rumiankowych, które mają wyraźne działanie antyseptyczne. Latem te kąpiele mogą być zimne.
Kwas borowy na noc
Wieczorem przed pójściem spać umyj stopy mydłem, dobrze je osusz, szczególnie przestrzenie między palcami, a na noc załóż skarpetki, do skarpetek wsyp odrobinę sproszkowanego kwasu borowego, a rano umyj stopy ciepłą wodą.
Puder dla niemowląt, skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana na dzień
Puder (bez dodatków) można zastosować następnego dnia rano, lub wsypać do skarpetek skrobię ziemniaczaną czy skrobię kukurydzianą, aby pochłaniały pot i jego przykry zapach. Po powrocie do domu skrobię spłukać ze skóry, skarpetki wyprać i zmienić.
Kora dębu
Przy nadpotliwości stóp pomaga kora dębu. W maszynce do kawy mieli się kawałek kory dębu. Rano proszek z kory wciera w stopy i zakłada skarpetki.
Nadmierne pocenie się stóp można leczyć wcierając w skórę napar z kory dębu. Oto przepis:
łyżkę zmielonej kory zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzony płyn wciera się w skórę stóp. Zawarte w korze dębu ekstrakty przyczyniają się normalizacji pracy gruczołów potowych, skutecznie leczą nadmierne pocenie się stóp.
Dobra rada: czasem do płynu można dodać 2 łyżki soku z cytryny (kwasy w nim zawarte zmieniają pH skóry).
Soda kuchenna czyli soda oczyszczona, wodorowęglan sodu (NaHCO₃)
Spocone nogi umyć przed snem w słonej wodzie, dokładnie wytrzeć. Między palcami umieścić watę nasączoną słabym roztworem sody oczyszczonej i pozostawić na noc. Może wystąpić swędzenie, jednak trzeba być cierpliwym. Soda oczyszczona usunie nadmierną potliwość stóp w ciągu tygodnia.
Sól
Ulgę przyniesie sól morska lub sól kuchenna. Do 2 l wody dodać 2 łyżeczki soli morskiej lub kuchennej i mieszać tak długo, aż sól rozpuści się całkowicie. Po moczeniu stóp nie wycierać ręcznikiem, lecz suszyć je w powietrzu.
W przypadku grzybicy lub złych warunków higienicznych do wody dodać 3 łyżki soli.
Domowy dezodorant do stóp w upalne dni
Dezodorant do stóp odświeża skórę stóp i zapobiega nadmiernemu poceniu. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w butelkę ze spryskiwaczem (atomizer), aby w upalne dni spryskiwać stopy orzeźwiającym, tonizującym preparatem, na przykład schłodzonym naparem z liści mięty pieprzowej lub rozmarynu. Nie tylko odświeża, ale i odmładza skórę. Sprawdzi się też rozcieńczony olejek eukaliptusa.
Herbata z szałwii
W herbacie z szałwii można płukać wyprane skarpety i pończochy. Suche założyć na nadmiernie pocące się stopy.
Antybakteryjne i przeciwgrzybicze działanie mają suszone liście rzodkiewki, zmielone nasiona gorczycy. W przypadku skłonności do silnego pocenia się stóp, brzydkiego zapachu spowodowanego bakteriami i grzybami można je wsypywać do skarpet i butów. Powodują pieczenie skóry, ale są bardzo skuteczne w walce z grzybicą stóp.
Artykuły powiązane:
Ziołowe kąpiele przeciw poceniu się stóp.
Gimnastyka poprawia krążenie i zmniejsza pocenie się stóp.
Pielęgnacja pocących się stóp.
Domowe sposoby na brzydkie zapachy w butach.
Ziołowe napoje zredukują nadmierne pocenie się.
Ziołowe nalewki przeciw poceniu się.
Zioła zmniejszą pocenie się pod pachami. Jak się myć?
Jak zmniejszyć pocenie się ciała? Przepisy na domowe sposoby.
W kategorii Pielęgnacja ciała znajdują się artykuły dotyczące pielęgnacji skóry, ciała i urody.
Przepisy na łatwe domowe maseczki, balsamy, nalewki, napary (…) dla różnych rodzajów skóry i włosów zebrane są w kategorii Domowe maseczki.