Pielęgnacja pocących się stóp

Nadmierna potliwość stóp. Domowe sposoby zwalczania pocenia się stóp

Liscie_debu
Proste przepisy na pielęgnację stóp: puder dla niemowląt, skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana, kora dębu, soda oczyszczona, sól, herbata z szałwii, nasiona gorczycy, liście rzodkiewki…

Pocące się stopy wymagają szczególnej higieny, gdyż łatwo rozwija się na nich grzybica. Latem stopy powinny być myte codziennie ciepłą wodą z mydłem. Naskórek trzeba regularnie usuwać własnym pumeksem. Po myciu stopy dokładnie osuszyć czystym suchym ręcznikiem, szczególnie palce i przerwy między nimi. Pumeks po każdym użyciu zalać wrzątkiem w celu dezynfekcji. W bardzo pocące się stopy wetrzeć talk lub puder dla niemowląt albo włożyć między palce suche gaziki i położyć się do łóżka.

Puder dla niemowląt, skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana
Puder (bez dodatków) można zastosować także następnego dnia rano, lub wsypać do skarpetek skrobię ziemniaczaną lub skrobię kukurydzianą, aby pochłaniały pot i jego przykry zapach. Po powrocie do domu skrobię spłukać ze skóry, skarpetki wyprać i zmienić.

Kora dębu
Przy nadpotliwości stóp pomaga kora dębu. Zmielić w maszynce do kawy kawałek kory dębu. Rano proszek z kory wetrzeć w stopy i założyć skarpetki.
Nadmierne pocenie się stóp można leczyć wcierając w skórę napar z kory dębu. Łyżkę zmielonej kory zalać szklanką wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić, płyn wcierać w skórę stóp. Czasem można do niego dodać 2 łyżki soku z cytryny (kwasy w nim zawarte zmieniają pH skóry). Zawarte w korze dębu ekstrakty przyczyniają się normalizacji pracy gruczołów potowych, skutecznie leczą nadmierne pocenie się stóp.

Soda kuchenna czyli soda oczyszczona, wodorowęglan sodu (NaHCO₃) 
Spocone nogi umyć przed snem w słonej wodzie, dokładnie wytrzeć. Między palcami umieścić watę nasączoną słabym roztworem sody oczyszczonej i pozostawić na noc. Może wystąpić swędzenie, jednak trzeba być cierpliwym. Soda oczyszczona usunie nadmierną potliwość stóp w ciągu tygodnia.

Sól
Ulgę przyniesie sól morska lub sól kuchenna. Do 2 l wody dodać 2 łyżeczki soli morskiej lub kuchennej i mieszać tak długo, aż sól rozpuści się całkowicie. Po moczeniu stóp nie wycierać ręcznikiem, lecz suszyć je w powietrzu.
W przypadku grzybicy lub złych warunków higienicznych do wody dodać 3 łyżki soli.

Herbata z szałwii
W herbacie z szałwii można płukać wyprane skarpety i pończochy. Suche założyć na nadmiernie pocące się stopy.

Antybakteryjne i przeciwgrzybicze działanie mają suszone liście rzodkiewki, zmielone nasiona gorczycy. W przypadku skłonności do silnego pocenia się stóp, brzydkiego zapachu spowodowanego bakteriami i grzybami można je wsypywać do skarpet i butów. Powodują pieczenie skóry, ale są bardzo skuteczne w walce z grzybicą stóp. 

 

Artykuły powiązane:

Ziołowe kąpiele przeciw poceniu się stóp.
Gimnastyka poprawia krążenie i zmniejsza pocenie się stóp.
Pielęgnacja pocących się stóp.
Domowe sposoby na brzydkie zapachy w butach.
Ziołowe napoje zredukują nadmierne pocenie się.

Ziołowe nalewki przeciw poceniu się.
Zioła zmniejszą pocenie się pod pachami. Jak się myć?
Jak zmniejszyć pocenie się ciała? Przepisy na domowe sposoby.

W kategorii URODA (klik!) znajdują się artykuły dotyczące pielęgnacji ciała i urody oraz przepisy na łatwe domowe maseczki dla różnych rodzajów skóry i włosów.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *