Jak prasować i jak dbać o wełnianą odzież?

Pielęgnacja wełnianej odzieży 


Rady jak prasować wełnę, wygniecione ubranie z wełny oraz jak dbać o wełniany sweter, płaszcz, czapkę, szalik, koc…

  1. Bardzo pogniecioną, suchą odzież z wełny, wełniany koc prasuje się zawsze na lewej stronie w temperaturze nie wyższej niż 150°C (2 kropki) i z parą. Podczas prasowania wełny nie chodzi o to, by po prasowaniu była sucha, tylko o to, by jej włókna rozprostowały się pod wpływem pary.
  2. Wełnę prasować ostrożnie. Jeśli temperatura prasowania wełny z parą jest zbyt wysoka, wełniany materiał nabiera nieładnego błysku. Jeśli zabraknie odpowiedniej ilości wilgoci, włókna wełny stają się łamliwe, niszczą się.
  3. Do pojemnika żelazka wlać wodę destylowaną. Materiał z wełny wygładzić ręką. Położyć na nim suchą i czystą ściereczkę z prawdziwego lnu. Jeśli nie ma w domu lnianego materiału 100% (chiński len nie nadaje się), położyć na prasowaną wełnę bawełnianą chustkę, a na niej wilgotną. Wełnę prasować tak długo, aż wilgotny materiał na wierzchu będzie suchy. Wystarczy tylko lekko przyciskać żelazko do materiału, nie powinno się żelazkiem poruszać. Szybko zdjąć obie chustki, aby włos mógł się podnieść.
  4. Jeśli wełna jest prasowana bez pary, trzeba położyć na nią czystą wilgotną białą chustkę z bawełny, aby wyprasowana wełna nie świeciła, i stawiać na niej żelazko tak często, aż chustka będzie całkowicie sucha. Wełnę prasować na lewej stronie, aby zapobiec błyszczeniu lub zgnieceniu włosków.
  5. Żywej wełny nie prasuje się z parą, ponieważ wtedy wełna się filcuje. Można włożyć ją między 2 wilgotne chustki i przykładać ciepłe (nie gorące) żelazko.

Wyprasowaną wełnianą odzież położyć na suszarce, aby doschła. Lekko skurczone włókno można lekko rozciągnąć w ręku kiedy jest jeszcze lekko wilgotne.

Jeśli nie mamy żelazka, np. w podroży, pogniecione ubranie z wełny powiesić na wieszaku w łazience po gorącym prysznicu – gorąca para rozprostuje włókno. Ubranie wysuszyć najlepiej na świeżym powietrzu (ale nie w pełnym słońcu). Pogniecioną odzież z wełny można powiesić na balkonie w wilgotną noc – do rana zagniecenia znikną.

Jak dbać o ubrania z wełny?

Wełnianą odzież powinno się częściej wietrzyć na świeżym powietrzu niż prać. Włókno nie pachnie potem po krótkim noszeniu, w przeciwieństwie do bawełnianej odzieży. Poza tym ma działanie antybakteryjne, kurz, brud i wilgoć rozkładają się na powierzchni materiału nie wnikając głęboko we włókna. Wiele zabrudzeń można po zaschnięciu strzepnąć z wełny.

Na wełnie po jakimś czasie noszenia powstają zbijające się kłaczki i supełki. Nie powinno się ich odrywać ani czesać, aby nie wyciągnąć włókien. Najlepiej usunie je golarka do wełny lub nóg. Po goleniu wełnę bardzo delikatnie wyczesać miękką szczotką.

  1. Często długie włoski opadają lub zbijają się i plączą. Na angorę można skierować zimny strumień suszarki, aby podnieść opadłe włoski. Odzież z moheru zapakować do foliowej torby np. do mrożonek i włożyć do lodówki na 1-2 doby. Włos nie będzie się zbijał ani plątał.
  2. Rozciągnięte dolne końce rękawów swetra z wełny zanurzyć w gorącej wodzie, wodę wycisnąć, a końce rękawów wysuszyć gorącym powietrzem suszarki. Wełna skurczy się pod wpływem ciepła. Po jakimś czasie przywracanie rękawom formy trzeba powtórzyć.

Po sezonie zimowym do szafy wkładać tylko czystą i suchą odzież wełnianą – pot i brud szybko przyciągają mole. Wyroby z wełny najlepiej szczelnie owinąć folią, dodać lawendę lub kawałek drewna cedrowego. Co jakiś czas trzeba sprawdzać ich stan, wietrzyć. 

 

Artykuły powiązane:
Jak prasować i dbać o wełnianą odzież?
Usuwanie plam na wełnie cz. 1
Usuwanie plam na wełnie cz. 2
Jak prać i suszyć ubrania z wełny? 

Jak zapobiec pojawieniu się moli ubraniowych i jak je wytępić?


Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Jak prasować i jak dbać o wełnianą odzież?

  1. Paula mówi:

    Kiedyś dostałam za duży sweter z wełny która bardzo drapała. Prałam go w ciepłej wodzie i po jakimś czasie wełna zbiła się, sweter pasuje idealnie i nie drapie. Może komuś się przyda ten sposób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *