Jak prawidłowo prać w domu? Jak wkładać ubranie do pralki?


Jak przygotować ubrania, bieliznę, pościel, firany do prania? Posortowane ubrania wkładamy do bębna pralki…
Pranie_w_pralcePrzed praniem trzeba wyczyścić zaplamione miejsca i spróbować usunąć trudne plamy, ponieważ zwykły proszek do prania może nie być wystarczająco skuteczny.
Zawsze powinno się opróżnić kieszenie (elementy metalowe mogą zardzewieć, papier rozpuści się i resztki okleją materiał). Następnie dodatkowo je wyszczotkować, aby pozbyć się nitek, kłaczków i kurzu. Delikatne materiały (bielizna, koronki, firanki) prać w specjalnej torebce lub białej poszewce na poduszkę.

 1. Ze spodni i spódnic wyjąć paski, z bluzek tasiemki, wypiąć broszki, szpilki i inne przyczepione ozdoby.
 2. Zasunąć suwaki w spodniach i kurtkach. Wszystkie ubrania zapiąć na rzepy, aby zapobiec ich zniszczeniu.
 3. Powinno się przełożyć na lewą stronę ubrania z delikatnych materiałów (wełny, jedwabiu), kolorowe z bawełny (dżinsy i koszulki), materiały z wzorem (pościel) lub nadrukiem, ubrania z przyszytą aplikacją. Zapobiega to nie tylko ścieraniu materiału na widocznej powierzchni podczas prania. W wyniku tarcia po jakimś czasie powstają na wełnie supełki, ściera się farba z dżinsów i bluz, nadruk „schodzi”, a aplikacja się odrywa.
 4. W bluzkach i koszulach z delikatnych materiałów rozpiąć wszystkie guziki, aby pod wpływem naprężeń tkaniny nie uległy rozerwaniu.
 5. W pościeli zapiąć wszystkie guziki, aby nie dostały się do środka poszwy drobne rzeczy.
 6. Zasunięcie suwaków, związanie sznurków i pasków zapobiegnie zniszczeniom, splątaniu, rozrywaniu się i zwijaniu materiału podczas prania.
 7. Drobne elementy garderoby, odzież z przyszytymi szelkami, paskami, długimi ramiączkami trzeba włożyć do siatki  do prania albo poszewki na małą poduszkę, aby się nie splątały lub rozerwały.
 8. Delikatne i lekkie części garderoby (bluzka z wiskozy, koronkowa bielizna) nie powinny być prane razem z grubymi i ciężkimi rzeczami (dżinsy, pościel, ręczniki), ponieważ mogą ulec uszkodzeniu.
 9. Biustonosze, pończochy, skarpetki powinny być prane ręcznie (w pralce mogą ulec rozerwaniu lub wyciągnięciu, oderwane części biustonosza mogą uszkodzić pralkę). Jeśli nie ma możliwości wyprania ich w ręku, powinny być włożone do specjalnej siatki lub małej poszewki na poduszkę.
 10. Z firanek i zasłon usunąć plastikowe i metalowe elementy.
 11. Uszkodzone tkaniny powinny zostać zszyte, aby nie uległy rozdarciu.

W bębnie pralki nie mogą być tylko duże i ciężkie materiały, gdyż efekt prania jest gorszy i materiały nie rozkładają się równomiernie podczas wirowania. Dlatego trzeba wymieszać duże i małe rzeczy, tylko wtedy ubranie w bębnie pralki może poruszać się swobodnie i pranie będzie bardziej skuteczne.

Nie należy składać ubrań i materiałów przed włożeniem do bębna pralki.

Przy wkładaniu tkanin do pralki należy sugerować się wymaganą temperaturą prania i prędkością wirowania. Grube i ciężkie materiały potrzebują bardzo szybkiego wirowania, podczas którego delikatne materiały mogą się porwać.

Ilość prania w bębnie pralki

 1. Nie powinno się zapełniać nadmiernie bębna, gdyż może to spowodować uwięzienie odzieży i jej uszkodzenie podczas wirowania oraz uszkodzenie bębna pralki. Do pralki producent dołącza zawsze instrukcję prania z podaną maksymalną wagą suchego wsadu dla danego programu prania.
 2. Aby zaoszczędzić wodę i energię powinno się całkowicie wypełnić bęben (tzn. między warstwą włożonych materiałów a górną ścianką bębna pralki powinna się zmieścić pionowo włożona dłoń).
 3. W przypadku dżinsu, lnu, wełny, delikatnych i zadrukowanych materiałów zaleca się wypełnienie bębna pralki tylko do połowy, aby zminimalizować tarcie i nacisk na tkaninę. Powodują one filcowanie i kurczenie się wełny, starcie farby na dżinsach podczas prania (aby temu zapobiec należy zawsze przełożyć je na lewą stronę).
 4. W przypadku bardzo delikatnych tkanin (koronka, jedwab, wełna) zaleca się załadowanie max. 20%-30% pojemności bębna pralki.

Więcej porad dotyczących sposobu prania znajduje się w zakładce Pranie.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *